Apple ја објави финалната верзија на macOS Сиера

макос-сиера-830х446

Како што беше најавено во последниот говор, во кој Apple ги претстави новите модели на iPhone, втората генерација на Apple Watch и контроверзните AirPods, сега можеме бесплатно да ја преземеме најновата верзија на оперативниот систем Mac наречена macOS Sierra. Apple продолжува да ја користи номенклатурата на Планини Национален парк Јосемити да ги именуваат најновите верзии на нивните десктоп оперативни системи (Јосемит беше првиот следен од Ел Капитан). Една од главните и многу очекувани нови функции што ни ги носи macOS Sierra, освен промена на името на OS X или macOS, е доаѓањето на Siri на Mac.

Но, тоа не е единствената нова функција во која корисниците на Mac ќе можат да уживаат, бидејќи Apple исто така ја имплементираше универзалната табла со исечоци, функција што ни овозможува да копираме текст, слики или видеа од Mac за да можеме да ги консултираме на нашиот iPhone , iPad или iPod touch со iOS 10 и обратно. Друга од новите функции што доаѓа да ја олесни употребата со Mac е можноста да бидете во можност отклучете го нашиот компјутер директно од Apple WatchТреба само да го донесеме на нашиот Mac и екранот за заклучување каде што ќе ни биде побарана лозинката ќе исчезне.

Функција за која е потребно долго време да пристигне и што принуди многу корисници да користат апликации од трети страни како што е Хелиум, беше можноста да се поставете видео од веб-страници во лебдечки прозорец, за да може да ја смениме големината и да ја поставиме во делот од екранот што најмногу нè интересира без да се вознемируваме. Функцијата за препознавање лице во апликацијата Фотографии исто така ни овозможува да препознаваме предмети на таков начин што ќе можеме да пребаруваме по лица (претходно треба да ги именувате) и по предмети во нашата библиотека Mac Photos.

За да ја преземеме оваа најнова верзија на оперативниот систем Mac, ние само треба отворете ја продавницата за апликации Mac и одете во бесплатните апликации, каде што најбезбедно е што macOS Sierra е веќе достапен за преземање и јас велам најбезбеден затоа што многу милиони корисници започнаа да ја преземаат откако Apple го објави пред едвај три часа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Алберто dijo

    Јас сум еден од оние што го преземаат сега. Seeе видиме како се покажува