Apple го објави iOS 10.3, последното ажурирање за iPhone и iPad

На крајот на февруари, Apple ја објави првата од седумте бета-верзии што ги објави во текот на два месеци iOS 10.3, последното големо ажурирање на iOS, што носи голем број нови функции. Вчера момците од Купертино ја објавија последната верзија на iOS 10.3, но тоа не беше единствената голема надградба што ја објави Apple, бидејќи исто така ја искористида се објави последната верзија на watchOS 3.2, tvOS 10.2 и macOS 10.12.4. Како што можеме да видиме, „Епл“ вчера ја објави последната верзија на сите оперативни системи на кои работи во последните месеци. Подолу ги детализираме главните вести за најновото големо ажурирање на iOS.

Една од највпечатливите има врска со AirPods. Откако ќе го инсталираме iOS 10.3, ако ги имаме овие безжични слушалки од Apple, ќе можеме да ги најдеме доколку ги изгубивме на ограничено подрачје, тоа е, во навика или најмногу во нашиот дом, бидејќи методот што се користи за нивно откривање е преку Bluetooth и серија звуци што ги емитуваат AirPods додека ги бараме за полесно да ги најдеме.

Друга новина се наоѓа во новиот систем на датотеки APFS, датотечен систем што е побезбеден и побрз. Овој нов датотечен систем наречен Apple File System беше официјално претставен на конференцијата за програмери минатата година и претставува значителна промена во начинот на чување и управување со датотеките во iOS.

Исто така, наоѓаме естетски промени во iOS-менијата, како што е она што е поврзано со поставките на iCloud, каде што со iOS 10.3 сите информации се прикажуваат веднаш штом пристапите до Поставките. Апликацијата Подкаст добива нов додаток за центарот за известувања каде што се прикажани подкастите што обично ги следиме. Конечно, апликацијата Мапи исто така ни ја покажува температурата на локацијата каде што се наоѓаме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.