Apple ќе отстрани 200.000 апликации со објавувањето на iOS 11

На WWDC што Apple го одржа минатата година, компанијата веќе ги предупреди развивачите на апликации. Apple објави дека сите оние апликациите што не беа прилагодени на новите барања на програмата за развивачи, ќе бидат отстранети од App Store. Секоја нова верзија на iOS нуди подобрувања и во перформансите и безбедноста, како и подобрувања во работењето на системот, систем што се менува со секоја нова верзија. Во App Store можеме да најдеме голем број апликации кои не се прилагодени на 64-битни процесори, единствените процесори што Apple во моментов ги монтира на своите уреди.

Овие апликации може да покаже непостојано извршување и дефекти на не-64-битни уредиДодека се на уреди со 32-битни процесори, вклучени до iPhone 5 / 5c, тие работат без никаков проблем. Apple испраќа различни е-пораки до развивачите, така што еднаш засекогаш ќе ги ажурираат своите апликации за да се прилагодат на овој вид процесори, со закана дека ќе ја отстранат нивната апликација од App Store, но се чини дека програмерите не обрнуваат многу внимание.

За да се избегне ова занемарување од заедницата за развивачи, компанијата со седиште во Купертино одлучи да ја исполни својата закана кога ќе се појави iOS 11, на овој начин ако во септември оваа година, планираниот датум за лансирање на финалната верзија на iOS единаесет, апликациите или игрите не се прилагодени, тие ќе бидат отстранети од App Store. Ова може да влијае на нешто повеќе од 200.000 апликации што се моментално достапни во App Store.

Програмерите имаа 4 години, од лансирањето на iPhone 5s, кој беше првиот iPhone со 64-битен процесор, да ги прилагоди своите апликации, но очигледно тие се посветиле само на нивно ажурирање додавајќи мали подобрувања и оптимизирајќи ги на новите големини на екранот, оставајќи ги настрана компатибилност со 64-битни процесори.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.