Apple Pay во Шпанија е близу да биде достапна

јаболко плати

Предолго сме со вестите за официјалното лансирање на Apple Pay и точно е дека компанијата има време да го одржи својот збор дека има услугата за плаќање со употреба на технологија NFC достапна оваа година во Шпанија. Кога беа пријавени финансиските резултати на компанијата за овој фискален квартал, беше јасно дека ќе излезе на виделина прашањето за тоа кога тие ќе ја стартуваат услугата во Шпанија, а самиот извршен директор на Apple Тим Кук излезе со објаснување дека ќе пристигне во наредните месеци.

Ова е нешто што го знаат или им е јасно на сите или скоро сите корисници на брендот, но идејата не се соедини бидејќи тие не ризикуваа со одреден датум. Додека директната конкуренција „Samsung Pay“ е во нашата земја веќе некое време, „Епл“ дава отпор.

Мора да се стави до знаење дека оваа услуга ќе пристигне со сигурност И не е прв пат официјално да биде потврдено од компанијата, но нема конкретни или официјални податоци зошто е потребно толку долго да се стигне. Некои медиуми укажуваат директно на банките како главни виновници за ваквата состојба, но очигледно е дека ако денес имаме други слични методи на располагање, не сите вина ќе бидат кај банките ... Во секој случај, се надеваме дека овој проблем ќе се реши што е можно поскоро и да го поништи стартувањето на оваа услуга што малку по малку, но со добро темпо, достигнува во многу земји, вклучувајќи ја и нашата соседна земја Франција пред три месеци и последната е Јапонија.

Некои веќе се желни да го видат сето ова во тек, бидејќи во Шпанија имаме една од најдобрите стапки на имплантација на датафони подготвени за овој вид плаќања од уреди со NFC, но се чини дека немаме среќа со преговорите меѓу субјектите и Самиот Apple покрај тоа што остатокот од услугите на другите компании е прилично ограничен во однос на банките што ги нудат оваа опција за безбедна и брза исплата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.