Фотографии од Apple: Одлична идеја за подобрување на нашите снимања

Фотографии од Apple 01

Дали сакате да сликате и зачувувате секакви фотографии на вашиот мобилен телефон? Ако е тоа така и имате iPhone или iPad, со сигурност дека сите слики и фотографии ќе бидат префрлени на вашиот Mac компјутер за да можете да извршите некаков вид уредување на нив.

Сега, задачата да започнеме да ја пренесуваме секоја од сликите на компјутерот Mac може да биде нешто бесплодна ако немаме точни алатки; поволно Apple неодамна им предложи на сите свои корисници да ја искористат својата нова алатка позната како „фотографии на Apple“ и дека ќе биде посветена на можноста да синхронизирајте фотографии помеѓу различни компјутери и исто така, да помогнеме да се направи брза и интересна обработка на секоја од овие слики.

Фото библиотека iCloud: споделување на нашите фотографии од мобилен на компјутер Мек

Сите корисници на компјутерски Mac сега можат да пристапат до „iCloud Photo Library“ и започнете директно да ги синхронизирате сите ваши фотографии. Предноста оди многу подалеку, бидејќи корисникот со мобилен телефон iOS (iPad или iPad) ќе може да фотографира во истиот момент, што автоматски може да се гледа на компјутерот Mac благодарение на тоа што сликата беше споделена на Облак.

Фотографии од Apple 02

Очигледно, за да ја имаме оваа одлика, треба да ги имаме сите компјутери што ги користиме синхронизирани со иста сметка во „Фото библиотека iCloud“.

Уредете фотографии за споделување во реално време

Многу спомената карактеристика спомената за оваа нова «Фотографии од јаболко»Ова е местото каде што корисникот ќе има можност направете каква било варијација на фотографијата и на компјутерот Mac. Скоро како со магија, оваа слика исто така ќе се прикаже обработена на iPhone, iPad, па дури и на iCloud.com ако сепак ја користиме како главна резервна копија.

Оптимизирајте ги фотографиите на Mac компјутер

Ако во одредено време ви недостасува простор на вашиот Mac компјутер, тогаш може да стигнете до оптимизирајте на сите HD фотографии што сте ги чувале таму (како што препорача Apple) за да имате помалку тежина на нив.

Теоретски и според објавата на фирмата, оригиналните и фотографиите со висока резолуција автоматски ќе бидат зачувани на iCloud.com додека не истече слободниот простор од 5 GB што го имате во тоа време.

Пребарувајте и најдете фотографии брзо

Дали се сеќавате на што предложи пред малку Фликр? Кога ја разгледуваме функцијата што ни ја нуди „Apple Photos“ кога станува збор за наоѓање на одредена датотека, можеме да сфатиме дека работниот интерфејс е многу сличен на оној што го предложи услугата што ја споменавме на почетокот пред некое време.

Фотографии од Apple 03

Пребарувањето по овие фотографии може да се изврши со употреба на филтри како што се моменти, колекции, по година, споделени фотографии, главно албуми и проекти.

Брзо уредување фотографии во „Фотографии на Apple“

Ако имате една или повеќе темни или премногу светли фотографии, тогаш можете да пристапите до панелот на оваа нова функција за да можете да го поправите овој неуспех. Многу лесно од таму имате можност да ја подобрите осветленоста, контрастот и неколку други параметри.

Фотографии од Apple 04

Изведете професионално уредување фотографии

Она што го спомнавме погоре, претставува само одредени варијации што би можеле да ги направиме на фотографиите со основни алатки.

Фотографии од Apple 05

Исто така, постојат неколку алатки кои ќе ни помогнат направете многу повеќе професионални варијации, каде што има присуство на мали лизгачки шипки што ќе ни помогнат да направиме издание скоро на милиметарски начин.

Филтри и ефекти за нашите фотографии

Скоро во стилот на ИнстаграмВо оваа нова опција на „Епл фотографии“ исто така ќе имате можност да поставите било каков ефект на фотографија што ве интересира.

Фотографии од Apple 06

Навистина е неверојатно големиот број на специјални ефекти што можете да ги управувате во рамките на овој интерфејс, кои кога ќе бидат избрани ќе ни помогнат да ја согледаме промената во реално време. Ако се сметате себеси за социјална личност, можеби сакате фотографиите што сте ги обработиле од ова работно опкружување споделете со вашите социјални мрежи, функција со која сигурно сте работеле во различни прилики и апликации и на компјутерите Mac и на мобилните уреди iOS.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.