Jabra Elite 75t, анализа на многу кружен производ

Продолжуваме анализирајќи аудио производи, особено слушалки TWS од најконтрастираните брендови со цел да ви понудат алтернативи на масата и да го олеснат изборот на производ кој одговара и на вашите потреби и на вашата економија и по тој редослед на работите, на нашата маса пристигнуваат нови слушалки.

Зборуваме за еден од најзрелите производи на Jabra, Elite 75t слушалките, откријте ја нашата длабинска анализа со видео и детално отклучување. Ние ви кажуваме какво е нашето искуство и дали вреди да се купат овие TWS слушалки за кои толку многу се зборуваше.

Како и во многу други прилики, на врвот имаме и видео во кое ќе можете да го цените одблокирањето, неговите можности за конфигурација и секако сите детали за деталната анализа на производот, затоа препорачуваме да ги разгледате пред или по читањето на нашата детална анализа. Искористете ја можноста да се претплатите на нашиот канал, оставете ни какви било прашања во полето за коментари и на тој начин да ни помогнете да продолжиме да ви носиме ваков вид на содржина, Дали ве убедија? можете да ги купите по многу интересна цена на Амазон.

Материјали и дизајн: Функционалност и отпорност

Станува збор за слушалки за уво TWS со прилично диференциран дизајн, компресиран дел, без издолжување однадвор, а нивната поддршка ја базираат целосно на подлогата што е интегрирана во увото. Тие добро се вклопуваат и се чини дека не спаѓаат во нашите спортски тестови, но за ова мора да ја доделите перницата што најдобро одговара на вашето специфично уво. Тие тежат многу малку, околу 5,5 грама за секоја слушалка, со многу компресирани димензии. Всушност, со оглед на нејзината мат пластика, можеби дури и ќе помислиме дека квалитетот е фер, нешто многу далеку од реалноста, тој изгледа отпорен производ на нашите тестови и неговата леснотија се цени кога ќе ја продолжиме употребата.

 • Тежина на кутијата: 35 грама
 • Тежина на секоја слушалка: 5,5 грама
 • Димензии на кутијата: 62.4 x 19.4 x 16.2 mm
 • Бои: црна, сива и златна

Што се однесува до случајот, издолжен и правоаголен дизајн со многу кривини, тој тежи вкупно 35 грамови и има индикатори, како и USB-C приклучок на задната страна. Тој е доста отпорен, пријатен допир и композиција што ни дава чувство на квалитет. Не смееме да заборавиме дека овие слушалки имаат IP55 сертификат, Иако не се потопни, оваа класификација ќе ни гарантира барем дека можеме да вежбаме без страв дека страдаме од пот или спорадични прскања.

Технички и звучни карактеристики

Започнуваме со важната работа, звукот, имаме ширина на ширина на звучникот 20 Hz до 20 kHz за звучници при пуштање музика и 100 Hz до 8 kHz во случај на телефонски повици. За тоа, ни нуди возач за секоја слушалка од 6 мм со доволно моќ, и ќе биде придружено со четири микрофони МЕМС што ќе ни помогне да понудиме јасни повици. Ако сакате да знаете како се слушаат телефонски повици, накратко, погледнете го видеото, каде што правиме тест за микрофон sдобро брани и правењето повици со нив, имајќи предвид дека тие имаат заштита од ветер, е прифатливо.

Немаме откажување на бучавата, имаме пасивно откажување на бучавата што се храни од обликот на влошките и тоа многу ќе зависи од тоа како ги ставаме. За ова, како што веќе рековме, ги користевме нивните влошки со различна големина. Пасивното откажување на бучавата е доста успешно, тоа покажува дека тие работеле во овој аспект и повеќе од доволно е да се управува со јавниот превоз секојдневно без премногу важничене.

Автономија и ниво на поврзаност

Што се однесува до батеријата, ние немаме специфични податоци за mAh со кои се справува секоја слушалка, како и за специфичната кутија за полнење. Да, мора да нагласиме дека долната основа на куќиштето за полнење има компатибилност со безжично полнење со стандардот Qi. Од своја страна, тојБрзото полнење ќе ни овозможи од 15 минути до 60 минути автономија, потребно е малку повеќе од еден час да извршиме целосно полнење. 

 • меморија синхронизација: 8 уреди
 • Опсег: околу 10 метри
 • Профили Bluetooth: HSP v1.2, HFP v1.7, A2DP v1.3, AVRCP v1.6, SPP v1.2

Од своја страна, благодарение на поврзувањето Bluetooth 5.0 и неговите компатибилни профили, ветената автономија од 7 часа е скоро строго придржувана, малку варирајќи во зависност од максималниот волумен што го доделивме.

Аудио квалитет и Jabra Sound + апликација

Овие типови апликации, искрено, ми се чини многу важна додадена вредност. Преку Јабра Звук +, достапен и за iOS и за Android, ќе можете да прилагодите многу параметри на слушалките што ќе го направат вашето искуство поцелосно. Така го активираме HearTrhoug За да го намалите бучавата од ветерот, изберете го гласовниот асистент, можноста за пребарување на нашите слушалки и пред сè ажурирањата се достапни на стан (на нашето видео можете да го видите на дело).

 • Апликација за iOS> ЛИНК
 • Апликација за Android> LINK

Што се однесува до звукот, Јабра Елита 75t Изненаден сум од високото ниво на понуден волумен, што во голема мера го маскира отсуството на активна поништување на бучавата. Сепак, басот е претерано обележан по моја мерка, нешто што можеме да го решиме со изедначување на апликацијата. Во останатите тонови, тие изгледаат добро прилагодени и нудат квалитет кој е прилично во согласност со цената на производот.

Мислење на уредникот

Конечно, ќе разговараме за цената, можете да ги купите со специфични понуди од 129 € во вообичаените продажни места како што се Амазон или веб-страницата на Јабра. Веќе знаете дека ние секогаш ја препорачуваме најдобрата вредност за парите. Во овој случај имате слушалки за малку висока цена, земајќи ги предвид функционалностите, но со гаранција за која се грижи Јабра, признаена ширум светот за овој вид на производ. Сепак, имајќи предвид колку долго се на пазарот, може да се одлучите за алтернативи со подобра вредност за парите, па дури и со активно поништување на бучавата.

Јабра Елита 75t
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
129
 • 80%

 • Јабра Елита 75t
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 70%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 85%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Карактеристики
  Уредник: 90%
 • Conectividad
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 75%

Добрите

 • Многу успешна апликација
 • Премиум дизајн и чувство
 • Добар аудио квалитет

Contras

 • Висока цена
 • Без ANC
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)