Jaguar FUTURE-TYPE, вака компанијата ги гледа автомобилите од 2040 година

Јагуар ИДНИНА-ВИД автомобил 2040 година

Неодамна дознавме за употребата што Jaguar сакаше да му ја даде на еден од најсуштинските делови на ентериерот на автомобилот: воланот. Неговата идеја беше отелотворена во концептот Сајер, а паметен волан дека придружувајте го корисникот на сите патувања со автономно возило.

Но, тука не е сè. И Јагуар оди понатаму со тоа што се обложува на поучување на пошироката јавност како очекува да бидат возилата во иднината. Поточно за 2040 година, скоро ништо. Името на овој проект е Јагвар ФИДУР-ТИП, возило кое може да собере две лица внатре. Иако нивните позиции ќе бидат соочени; Со други зборови, максимално ќе се грижи луѓето да разговараат едни со други.

Како и кај Mercedes-Benz и неговиот автономен паметен телефон, паметен вид EQ fortwo, ентериерот на овие автомобили нивните такси би се зголемиле благодарение на елиминацијата на елементите како што се воланот или возачките педали. Меѓутоа, во случајот на Јагуар, паметниот волан Sayer ќе игра важна улога: тој ќе биде нашиот асистент на патот. Покрај тоа, сите автономни возила ќе припаѓаат на мрежа на автомобили - Заеднички возила -, така што корисникот нема да има автомобил во негова сопственост; единствениот дел што ќе биде во сопственост ќе биде специфичната единица на Сајер.

Карактеристики на типот на иднината на Јагуар

Исто така, типот на иднината на Јагуар исто така ќе може да се вози од луѓе на моменти, иако Јагуар не даде многу детали за ова прашање. Исто така, овој автомобил, припаѓаат на мрежа на автомобили, ќе биде во директна врска со целиот возен парк на возила. Што ќе се постигне со ова? Па, тие можат да разменуваат информации меѓу себе и да ги направат количките поефикасни средини и, пред сè, побезбедни за луѓето.

Сега, прашањето што сите можеме да си го поставиме во овој момент е: Дали општеството е подготвено да нема никакво возило во сопственост? Дали би биле подготвени да споделувате автомобил на вашите дневни патувања со луѓе што не ги познавате?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.