Ние ја анализираме паметната скала Koogeek S1, лесно контролирајте ја вашата тежина

Кугик е една од фирмите дека повеќе паметни домашни производи ни нудат, всушност сите имаат невидена компатибилност и во Amazon Alexa и Google Home и секако во Apple HomeKit. Значи во Блусенс продолжуваме да ги анализираме најдобрите во гаџетите да си го олесни животот.

Затоа, останете со нас за да не ја пропуштите следната анализа на уредите што не можат да недостасуваат во вашиот технолошки дом да бидат ажурирани.

Како и обично, ние ќе го анализираме секој од аспектите на овој производ, почнувајќи од дизајнот и материјалите од истата, и без сомнение земајќи ги предвид какви се капацитетите што би можеле да ја направат оваа скала „интелигентна“, односно да сфатиме кои се квалитетите што ќе не наведат да одлучиме дека ова производот е различен од другите, дознајте.Не се пронајдени производи

Материјали и дизајн на скалата Koogeek S1

Започнуваме со пакување што е невообичаено за производите на Koogeek, Доаѓа во кафеава картонска кутија која е прва од понудените, кога ќе ја отвориме имаме брз пристап до заштитата и го гледаме предниот дел на паметната скала што ни ја нуди брендот. Сепак, во малата кутија ги наоѓаме и гарантните документи и секако малиот документ што ќе ни даде упатства за неговата конфигурација. Се разбира, скалата не доаѓа со многу вообичаено пакување, но ... зошто ни треба повеќе? Иако јас секогаш го сакам unboxing-от на производот, бидејќи тоа кажува многу за грижата за неговото производство.

 • Капацитет на тежина максимум: помеѓу 150 и 200 килограми.
 • Димензии: 315 mm x 315 mm x 29 mm
 • тежина вкупно: 1,70 кг
 • материјал основа: калено стакло

Откако ќе ја извадиме скалата што ја наоѓаме стаклен врв, некои рабови имитираат алуминиум што се всушност изработени од пластичен материјал и бела пластична основа. На дното го имаме копчето „ресетирање“ придружено со таложење за четирите батерии (АА) што се вклучени и што ќе го направи уредот да работи. Имаме и ЛЕД-панел за приказ во кој ќе ни покаже информации за врската и секако нашата тежина, што помалку, тоа е скала.

Конфигурација и технички можности

За работа овој Koogeek S1 има и Bluetooth 4.0 и WiFi. Треба да преземеме апликацијата Паметна здравствена апликација од Кугик што ќе ни овозможи пристап до информациите што системот ќе ги чува внатре. Оваа апликација е компатибилна со обете iOS како и со Андроид и очигледно е потполно бесплатно за преземање. Откако ќе го притиснеме копчето следејќи ги упатствата за да го направиме Koogeek S1 видлив преку Bluetooth, ние едноставно ја започнуваме апликацијата и бараме производ да се синхронизира. Ова бара да имаме сметка на Koogeek, во спротивно нема да можеме да се најавуваме за да извршиме пребарување. Остатокот од постапката за синхронизација е лесен и нема да повлекува никакви компликации.

 • Индекс на телесна маса
 • Контрола на телесните и висцералните маснотии
 • Вкупна коскена маса
 • Базална стапка на метаболизам
 • Вкупна вода во телото

Ви благодарам на вашата осум сензори со висока прецизност Beе можете да направите пресметки за нашиот индекс на мускули, индексот на телесни масти, вкупната вода во телото и други важни параметри за оние кои сакаат да ја задржат контролата врз своите константи за да ги подобрат своите спортски перформанси. Исто така е важно да запомните дека имате можност да бидете конфигуриран за до 16 корисници различни што ќе бидат идентификувани за време на влегувањето во скалата. Т.Исто така, ќе можеме да водиме евиденција за тежината на нашето бебе Преку апликацијата, водење евиденција за вашата тежина и раст секогаш да бидете внимателни кон вашето здравје.

Koogeek Smart Health и неговите можности

Апликацијата секако не е најдобра што можеме да ја замислиме на оваа територија, сепак, имајќи предвид дека станува збор за примена на скала (иако Кугик ја користи за повеќе производи) не можеме да бараме премногу од тоа. Лесно можеме да ги видиме сите податоци и реалноста е дека не треба да внесуваме никакви податоци, односно скалата ќе биде одговорна за испраќање на потребните информации до апликацијата и до серверите за да можеме точно да ја следиме нашата тежина и перформансите што ги добиваме од нашата обука, исто така, преку апликацијата можеме да пристапиме до останатите параметри што ги споменавме во ставовите што претходеа на овој. Како и да е, како што рековме, ќе можеме да прилагодиме до 16 различни кориснички профили без да мора да се идентификуваме, самата скала ќе знае кој е на врвот.

Од своја страна, апликацијата исто така ќе ни овозможи прилагодете ги целите за да ја постигнеме статистиката што ја сакаме и дека тие се неопходни за да се добие точна изведба во рамките на нашите физиолошки потреби воопшто. Како што рековме, апликацијата е едноставна за употреба, но без сомнение е наменета за многу специфична низа на корисници, бидејќи нема малкумина од нас кои сакаат да го знаат само нашиот БМИ и тежината воопшто.

Мислење на уредникот

Ние очигледно се соочуваме со многу ниш производ, под ова мислам дека мора да бидете јасни дека она што го барате е многу повеќе од обичен индикатор за тежина, односно ако она што го сакате е да се мерите еднаш неделно што го наоѓате себе си пред скала прилично скапа. Меѓутоа, ако навистина сериозно ја следите вашата исхрана, диети и тренинг, ова ќе стане многу интересен додаток, бидејќи професионална скала бара да плаќате за секој пат кога ќе го користите во аптека или теретана. Сепак, ова куќата ќе ви понуди огромна количина на информации и особено дигитална синхронизација за релативно ефтина цена.

Најлошото

Contras

 • Јасно обележана цена
 • Можеби премногу пластично
 • Апликацијата може да биде помалку сложена
 

Постојат два дела што најмалку ми се допаднаа во врска со уредот: Првиот е пакувањето на производот, бидејќи не е баш ефтино да се вклучи типот на кутии што го вклучува и тоа е далеку од амбалажата што обично ја користи Кугик. Исто така, бев изненаден што тие избраа да користат пластичен материјал на страните, иако изгледа метално, ако тие користеа алуминиум, ќе имавме многу повеќе премиум чувство за оваа цена.

Најдобар

Добрите

 • Калено стакло и конструкција
 • Карактеристики на апликацијата
 • Леснотија на поставување
 • Број на индекси што ги квантифицира

Она што најмногу ми се допадна Тоа е огромниот капацитет што го има за да ги добие податоците и фактот дека практично можете да заборавите на конфигурацијата откако ќе ја синхронизирате со апликацијата од првиот момент. Се разбира, тоа ги дава сите параметри што би можеле да ги очекуваме од дизајнерските производи за спортски сали и аптеки.

Ние ја анализираме паметната скала Koogeek S1, лесно контролирајте ја вашата тежина
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
65,99 a 49,99
 • 80%

 • Ние ја анализираме паметната скала Koogeek S1, лесно контролирајте ја вашата тежина
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Материјали
  Уредник: 75%
 • Апликација
  Уредник: 70%
 • Издржливост
  Уредник: 80%
 • Квантификација
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Можете да ја навлезетеНе се пронајдени производиевра кога е во стандардна цена, но ако останете во тек со нашата веб-страница обично ќе најдете попусти што ќе го направат исклучително интересно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.