Ние ги анализираме Uhans A101, ниска цена, но високи перформанси [ВИДЕО]

уханс-а101-заден

Средниот и нискиот опсег од азискиот гигант е сè попопуларен. Кина станува лидер на пристапниот пазар на мобилни телефони, сепак, царинските проблеми и одбивањето во Европа да продаваат мобилни уреди по навистина ниски цени, ги принудуваат корисниците да ги отворат вратите за увоз. Денес ви го донесовме Uhans A101 - почит кон NOKIA, навистина ниска цена уред кој нуди неверојатни одлики земајќи ги предвид трошоците. Со можност за користење на 4G мрежи, дизајн што одговара и верзија 6.0 на Android. Останете и не пропуштајте го unboxing и последователните анализи на Uhans A101 - почит на NOKIA.

Toе застанеме на секој детал од овој уред, да извршиме мала анализа за тоа што тој ни нуди, без да заборавиме дека цената е навистина ниска.

Хардвер, повеќе отколку што ги исполнува очекувањата

Внатре не е воопшто лошо, на половина пат помеѓу средниот опсег и нискиот крај. Има процесор MTK MT6737 64-битна со ARM Cortex-A53 1.3GHz Quad Core. Што се однесува до графичкиот процесор, основниот Mali-T720. Во однос на меморијата RAM меморија наоѓаме само 1 GB, за основни задачи, придружени со 8 GB внатрешна меморија што може да се испорача со поддршка за microSD до вкупно 64 GB.

Има екран на 5 инчи, со IPS технологија за да го видите од кој било агол и HD резолуција, тоа е 720p. Нормалната работа во толку ефтин уред, всушност, изненадени сме што вклучува IPS технологија.

Батеријата ќе има 2450 mAh што треба да обезбеди цел ден автономија. Во однос на поврзаноста, тој има microUSB за конекторот за полнење и приклучок од 3,5 мм за поврзување на слушалките. Ние не остануваме тука, како што веќе рековме, еден од неговите достигнувања е тој поддржува 4G LTE технологија, додаден на 3G во основните опсези од 900 и 1200, покрај класичниот 2G. Wifi мрежата ќе достигне 801.11 b / g / n со поддршка за Access Point.

Како и обично во азискиот гигант, наоѓаме уред Двојна сим, со поддршка за основните SIM и MicroSIM. Исто така има Bluetooth 4.0, GPS и FM радио. Што се однесува до сензорите, имаме сензор за осветленост и гироскоп. Друга точка што треба да се напомене е дека батеријата не е интегрирана, можеме да ја отстраниме кога сакаме.

Дизајн, на висина на средниот опсег

img_0293

Наоѓаме дизајн во меморија на Nokia 3310, еден од најпознатите на компанијата. Од друга страна, се сеќаваме дека уште од Уханс тие вложија многу напор да го запомнат отпорот. Оттука, уредот има слоган „Почит кон NOKIA« На видеото што го прикажуваме во следниот скок можеме да видиме како Uhans A101 е преживеан, тој се лансира од 15 метри заедно со Nokia 3310, и покрај скршениот екран, тој продолжува да работи.

https://www.youtube.com/watch?v=g3wsy-_PLd4&feature=youtu.be

Има популаризиран стаклен панел, Бренд 2.5D Gorilla Glass, малку се гледа во уредите со среден опсег, но сосема пријатни на допир. Другите, како iPhone 6 и 7, исто така ги користат овие малку закривени очила на краевите. Предната страна е целосно стаклена, со три долни копчиња кои не светат, но сјаат. На работ, рамката совршено имитира метал и покрај тоа што е конструирана од поликарбонат. На задната страна, наоѓаме мат и груб материјал, пријатен на допир и лесен за зафат, кој исто така тешко остава отпечатоци од прсти. Дизајнот е доста плус точка во уредот.

Наменето за пристапност

уханс-а101-кристал

Uhans A101 има четири карактеристики или функционалности насочени кон лесна употреба. Првиот за кој ќе разговараме ќе биде «Паметни Светлина«, Благодарение на овој систем, само со двапати допирање на екранот на уредот, тој ќе се вклучи, заштедувајќи ни ја потребата да ги притискаме страничните копчиња. Следната функција е «Паметни Разбуди«, Што ќе ни овозможи да лансираме апликации што ги однапред дефиниравме со едноставно цртање буква со уредот во мирување.

Потоа презентираме «Паметни Слика од екранот«, Што ни овозможува да снимаме слика од екранот кога ќе поминеме нагоре со три прста. Конечно, капацитетот «Операција без допир»Ни дава можност да го контролираме уредот дури и без да го допираме, со правење гестови пред уредот можеме да префрлиме помеѓу страниците на прелистувачот или фотографиите во галеријата.

Содржина и цени на кутијата

uhans-a101-камера

Пакувањето е многу слично на онаа на Apple. Од друга страна, уредот доаѓа во кутијата директно со силиконска кутија вклучена.

 • Уханс А101 уред
 • Полнач
 • Слушалки
 • Рачен
 • Заштитник на екранот
 • Силиконска обвивка
 • Кабел за полнење

Можете да го набавите на Амазон од 70 € со ова ЛИНК или од нивната веб-страница на овој друг ЛИНК ќе најдете можеби поевтини алтернативи за увоз.

Мислење на уредникот

уханс-а101-фронтален

Уханс А 101 - почит кон Нокиа
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
70
 • 80%

 • Уханс А 101 - почит кон Нокиа
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 85%
 • Екран
  Уредник: 70%
 • Перформанси
  Уредник: 70%
 • Камера
  Уредник: 60%
 • Автономија
  Уредник: 85%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 85%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 95%

Добрите

 • Отпорност
 • Дизајн
 • цена

Contras

 • Дебелина
 • Додатоци
 • Достапност

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.