Ние го споредуваме новиот Samsung Galaxy S8 / S8 + со iPhone 7/7 Plus

Корејската компанија Самсунг пред неколку минути официјално ги претстави многу шпекулираните Samsung Galaxy S8 и S8 +. Првото нешто што привлекува внимание во споредба со моделите S7 кои ги претстави минатата година е дека нема рамен модел, компанијата избра да лансира две верзии, 5,8 и 6,2 инчи, обете со закривен екран, оставајќи го настрана презимето Edge што ги придружуваше уште од моделот S6, Првиот модел на Самсунг со закривен екран на страните.

Навикнати на елеганцијата што ја нуди закривениот екран, момците од Самсунг сакаа да одат чекор понапред и сега горните и долните рабови почнаа да исчезнуваат, што и овозможи на компанијата да понуди терминал со некои огромни екрани практично иста големина како и нејзините конкуренти, и секако, споредбата со iPhone 7 и iPhone 7 Plus е строго неопходна.

Иако во последно време има многу производители кои се обидоа, високиот ред е сепак прашање на два. Samsung и Apple во моментов ја споделуваат оваа сочна торта, торта што во моментот не ја споделуваат со никого и која им носи најголем дел од неговите придобивки. Без понатаму, 60% од приходите на Apple зависат од продажбата на iPhone.

Екран

Екран на Galaxy S8 наспроти екран на iPhone 7

Екранот S8 во моделот од 5,8 инчи нуди резолуција од 2,960 × 1440 пиксели на екран со OLED технологија и функција Always On, закривена од двете страни. IPhone 7 од своја страна, ни нуди резолуција од 1334 × 750, резолуција што е практично половина од нејзината еквивалентна по големина во Samsung.

Екран на Galaxy S8 + наспроти екран на iPhone 7 Plus

6,2-инчниот модел на Samsung, S8 +, ни ја нуди истата резолуција како и нејзиниот мал брат, односно 2960 × 1440 пиксели. Во оваа смисла, Apple ни нуди различна резолуција во моделите 4,7 и 5,5 инчи iPhone 7 Plus резолуција од 1920 × 1080. Повторно гледаме како корејската фирма нуди многу поголема резолуција и во овој модел.

Имајте на ум дека од ден на ден, т.е. додека ги користиме вообичаените апликации, терминалот ќе работи со Full HD резолуцијаКако и iPhone 7 Plus, логично намалување, така што батеријата на уредите S8 и S8 + не се троши без да се искористи потенцијалот што ни го нуди.

Процесор

Кога купувате два различни оперативни системи, многу е тешко да се споредат перформансите на секој од процесорите, бидејќи системите имаат сосема различни барања. Додека Apple дизајнира сопствен софтвер и хардвер, Samsung дизајнира уреди за оперативен систем, оперативен систем што не е дизајниран од нив. Истото се случува со количината на RAM меморија неопходна за да може да управувате со различните ресурси за движење на системот.

Qualcomm кученце 835

Samsung Galaxy S8 и S8 +

Во рамките на Galaxy S8 и S8 + наоѓаме, во зависност од пазарот каде е достапен, Процесор Snapdragon 835 или Exynos 8895. Двата процесори ќе бидат придружени со 4 GB RAM меморија.

iPhone 7 и iPhone 7 Плус

Од своја страна, со iPhone 7 и 7 Plus на Apple управува процесорот A10, процесор кој има два процесори за контрола на потрошувачката на батерија и уште двајца за движење на системот и апликациите. Ако зборуваме за RAM меморија, моделот од 4,7 инчи ни нуди 2 GB RAM меморија 7-инчниот iPhone 5,5 Plus ни нуди 3 GB RAM меморија.

Камера

Galaxy S8 камера наспроти екранот на iPhone 7

Следува камера С8 нудејќи ни 12 mpx резолуција со технологија Dual Pixel и бленда од 1,7, практично иста камера како и онаа имплементирана во претходниот модел. Она што се смени е процесорот кој е одговорен за обработка на сите фотографии. IPhone 7 од своја страна, исто така, ја задржа истата резолуција и истите карактеристики како и неговиот претходник, iPhone 6s, подобрувајќи го процесот на фаќање и обработка на истата. И двата модели овозможуваат снимање во 4k квалитет и ни нудат оптичка стабилизација.

Јаболко

Galaxy S8 + камера наспроти екранот на iPhone 7 Plus

Корејската компанија одлучи не избирајте да користите две камери во поголемиот модел, нешто што повеќето производители почнуваат да го прават. Се чини дека Note 8 ќе биде моделот што ќе дебитира систем со двојна камера сличен на оној на iPhone 7 plus. Карактеристиките на камерата на S8 се исти како и неговиот мал брат, со резолуција од 12 mpx и бленда од 1,7. IPhone 7 Plus, како што веќе споменав, ни нуди систем за двојна камера со широк агол и телефото леќа, што заедно ни нуди спектакуларни резултати. Двата модели ни нудат оптичка стабилизација и ни овозможуваат да снимаме видеа во 4k квалитет.

Поврзувања

Мислам дека во овој момент од годината, секој знае многу добро дека iPhone 7 и 7 Plus беа првите уреди од компанијата со седиште во Купертино кои излегоа на пазарот. без приклучок за приклучок за слушалки, тоа е молња врска единствениот начин да ја слушаме нашата омилена музика.

Новите Samsung S8 и S8 + продолжете да се потпирате на врската со приклучокот за слушалки и ја усвои USB-C конекцијата и за внесување и излез на податоци, како и за полнење на телефонот. Брзо и безжично полнење, наместо со индукција, исто така е достапно во Samsung Galaxy S8 и S8 +, полнење што засега ниту се очекува ниту се очекува во опсегот на iPhone на Apple.

Batería

Траењето на батеријата на уредот не само што зависи од употребата што обично ја користиме, бидејќи важен дел од потрошувачката е поврзана со оптимизација на оперативниот систем. Епл уредите не ни нудат многу капацитет во споредба со терминалите на Самсунг бидејќи благодарение на процесорот А10 и оптимизацијата на iOS 10 потрошувачката е многу посилна и не бара толкав капацитет на батеријата за да може да го заврши денот со батерија. Новите Galaxy S8 и S8 + ни нудат капацитет од 3000 и 3.500 mAh соодветно, додека капацитетот на iPhone 7 и iPhone 7 Plus е 1.969 mAh и 2.900 mAh соодветно.

Отпорност на прашина и вода

И iPhone 7 и iPhone 7 Plus ни нудат IP67 сертификат, според стандардот IEC 60529, сертификација што ни нуди отпорност на прскање, вода и прашина. Оваа отпорност на прскање, вода и прашина може да се намали како резултат на редовна употреба, како што можеме да прочитаме во спецификациите на веб-страницата на Apple. Samsung Galaxy S8 и S8 + ни нуди IP68 сертификат, сертификат што Тоа ни овозможува да го потопиме терминалот 1,5 метри под вода за максимално време од 3 минути.

Бои на Galaxy S8, S8 + наспроти iPhone 7, 7 Plus

Apple секоја година се обидува да го мотивира купувањето на новите модели што ги лансира со додавање на нови бои. Во последниве години момците од Купертино додадоа неколку бои кои барем во текот на првата година од нивното лансирање станаа најпродавани, како што беше случајот со iPhone 7 Glossy Black, модел кој е достапен само во 128 модели и 256 GB . Најновата боја што Apple ја додаде во обемниот каталог на бои во црвена боја, боја со која компанијата соработува во борбата против СИДА-та. Оваа боја е достапна само на моделите 128 и 256 GB. Моментално iPhone 7 и iPhone 7 Plus се достапни сјајна црна, мат црна, сребрена, златна, розова златна и црвена боја.

Новите модели на Galaxy S8 и S8 + исто така ќе бидат достапни во широк спектар на бои, меѓу кои го наоѓаме и црна, златна, розова, сина и виолетова. Виолетовата боја е главната новина што ја наоѓаме во опсегот на бои на новиот предводник на Samsung, бидејќи сите претходни бои пристигнаа во текот на целата измината година во опсегот S7 во неговите различни варијанти.

Капацитет на складирање на Galaxy S8, S8 + наспроти iPhone 7, 7 Plus

Лансирањето на iPhone 7 означи крај на 16 GB уреди за складирање, простор што во последните две години стана главна влезна точка за многу корисници, но тоа не дозволуваше практично ништо да се прави со уредот, воопшто со доаѓањето на iPhone 6s и можноста за снимање видеа во 4k квалитет. Во моментов и двете iPhone 7 и iPhone 7 Plus се достапни во верзии 32, 128 и 256 GB.

Samsung продолжува да бира нудат единствен модел за складирање, 64 GB, исто така, овозможува проширување на просторот за складирање преку картички microSD до 256 GB, без да се плаќа за модели со поголем капацитет.

Цените и достапноста

Galaxy S8 vs iPhone 7 цени

 • Samsung Galaxy S8 64 GB меморија за складирање: 809 евра веќе достапни за вашата резервација. На продажба на 28 април.
 • iPhone 7 со 32 GB простор - 769 евра достапно во физичката и онлајн продавницата за апликации.
 • iPhone 7 со 128 GB простор - 879 евра достапно во физичката и онлајн продавницата за апликации.
 • iPhone 7 со 256 GB простор - 989 евра достапно во физичката и онлајн продавницата за апликации.

Цените на Galaxy S8 + наспроти iPhone 7 Plus

 • Samsung Galaxy S8 + 64 GB меморија за складирање: 909 евра веќе достапни за вашата резервација. На продажба на 28 април.
 • iPhone 7 Plus со 32 GB простор - 909 евра достапно во физичката и онлајн продавницата за апликации.
 • iPhone 7 Plus со 128 GB простор - 1.019 евра достапно во физичката и онлајн продавницата за апликации.
 • iPhone 7 Plus со 256 GB простор - 1.129 евра достапно во физичката и онлајн продавницата за апликации.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Претседателот на Давид dijo

  Едноставно кажано, Самсунг уште еднаш ни покажа како безмилосно да ги надминеме збунетите елитисти на Епл.