Ние го тестиравме Surface 3, извонреден уред со потпис на Microsoft

Мајкрософт

Веќе неколку години, уредите Microsoft Surface Тие успеваат да добијат важна ниша на пазарот, без да станат таблет или лаптоп, но се прикажуваат како многу интересна опција за многу корисници на кои им е потребен хибрид од овие два уреди во нивниот секојдневен живот. На Површина 3 Тоа беше последниот уред лансиран на пазарот од компанијата со седиште во Редмонд и во последните неколку недели имавме можност темелно да го тестираме и да го исцедиме до несомнени граници.

Како резултат на овие недели на тестирање и живеење со Surface 3, сакаме да ви ја претставиме оваа комплетна анализа во која ќе најдете голема количина на информации за овој уред на Microsoft, но и нашето мислење за употребата на оваа нова Surface, кои ни остави одличен вкус во нашите усти, иако како што се случи со другите уреди од семејството Surface, донекаде фрустрирани и разочарани кога ја знаеја неговата цена.

Ако размислувате да набавите Surface 3 или кој било друг член на Surface, не можеме а да не ви препорачаме да го прочитате овој напис за да уживате во нашите мислења. Ако немате предвид да набавите Surface, уживајте во читањето и можеби на крајот од овој напис ќе го смените вашиот ум и најголемата желба да имате еден од овие хибридни уреди од компанијата што ја води Сатја Надела.

Дизајн

Уште еднаш дизајнот на оваа површина 3 е една од неговите јаки страни и тој е претставен без поголеми промени во споредба со претходните верзии кои веќе имаа многу успешна и внимателна завршница. Можеме да кажеме дека оваа нова Surface е практично идентична копија на Surface 2 надворешно, иако внатрешно ќе најдеме големи промени и подобрувања што секој корисник може брзо да ги согледа.

Мајкрософт

Со димензии од 267 х 187 х 8,7 милиметри и тежина од 622 грама, наоѓаме уред што можеме да го пренесеме каде било на едноставен начин и без премногу компликации. За секој што сака да купува, овој Surface 3 е нешто потенок и полесен од претходниот Surface 2..

За да го завршиме делот за дизајн, можеме да кажеме дека материјалите што се користат за надворешниот дизајн на оваа Surface 3 му даваат врвен изглед, што го сака скоро секој корисник. Исто така, ако додадеме физичка тастатура, која делува како капак, општиот изглед на уредот многу се подобрува.

Мајкрософт

Пред да влеземе во внатрешноста на оваа површина 3, ќе направиме брз преглед на неговата главни карактеристики и спецификации;

 • Екран: 10 инчи со резолуција 1920 × 1280, формат 3: 2 со до 256 нивоа на притисок за пенкалото и заштита за дланката.
 • Процесор: Intel Atom X7 Cherrytrail
 • RAM меморијаВерзии: 2 и 4 GB
 • складирање: 64 и 128 GB SSD, 32 GB верзија за образование.
 • Batería: до 10 часа репродукција на видео.
 • Conectividad: Mini DisplayPort, USB, WiFi, опционален LTE.
 • ОС.: Виндоус 8.1 може да се надополни на Виндоус 10 со 32/64 битни драјвери

Процесор

Внатре во оваа Површина 3 наоѓаме а Интел процесор, поточно Atom X7 кој има четири јадра и работи со брзина од 1,6 GHz. Една од најголемите куриозитети на овој процесор е тоа што не му треба вентилација од каков било вид, што ги избегнува вентилаторите, а со тоа и нивната бучава и придружните непријатности.

Навлегувајќи во ова прашање, би можеле да кажеме за овој процесор, дека не е лош мозок за оваа Surface 3, но дека не се случи да биде чудо. И, тоа е дека за извршување на каква било дневна активност е повеќе од доволно, нудејќи ни прилично добри перформанси, иако на пример, тоа е далеку од тоа да биде во можност да ни понуди извонредни перформанси.

Оваа изведба, можеби пониска од очекуваната, го прави на пример тоа невозможно е да уживате во најновите игри на пазарот на оваа површина а ниту на некои со животен век. За сето ова и бидејќи знаеме дека многумина сакаат уреди од ваков тип да можат да играат некои од најдобрите игри на пазарот, Surface 3 е без сомнение уред кој можеме да го користиме за играње.

Секако, нема да можеме да користиме, барем на нормален и удобен начин, некои од апликациите што бараат најмногу од пазарот, како што е Фотошоп, за што беа потребни не повеќе од 50 минути да се инсталираат на површината.

Додатоци

Како и обично, овој уред од семејството Surface ни нуди можност за набавка на низа интересни додатоци. Најистакната од овие додатоци е нејзината тастатура, што е од суштинско значење за да може да се добие одлична употреба од оваа површина 3. Покрај тоа, ние исто така ќе најдеме игла, што во зависност од употребата што ќе му ја дадеме на овој уред може биде повеќе или помалку употреба.

Во нашиот случај тастатурата е апсолутно неопходна за нас И, во моментот на пишувањето на оваа анализа, извршена со Surface 3, немаше друг начин да се напише освен физичката тастатура што може лесно да се прицврсти на Surface благодарение на неговиот сет на магнети.

Мајкрософт Површина 3

Се разбира, оваа тастатура е купена независно од кој било Surface уред, што во голема мера ја зголемува крајната цена на уредот.

Сега ќе ги разгледаме најпозитивните и најнегативните аспекти што ги најдовме на оваа нова површина 3:

Позитивни аспекти

Меѓу аспектите што најмногу ни се допаднаа во оваа Површина 3 по неколку недели употреба е нејзиниот леснотија на транспорт и употреба каде било и во кое било време. Покрај тоа, искуството што го нудат официјалните додатоци на уредот, како што се тастатурата и игла, се навистина интересни и ни нудат решенија за одредени проблеми.

Секако, екранот ни нуди одлично искуство и неговата моќ е навистина интересна за извршување на каква било активност, сепак можеби очекував нешто повеќе, а тоа е дека малку ме разочара што не можеме да користиме одредени апликации или игри на овој уред .

Негативни аспекти

Би сакал да го оставам овој дел празен затоа што сметам дека овој Surface 3 е одличен уред воопшто, но мислам дека има некои негативни аспекти што во никој случај не можеме да ги превидиме.

На прво место, иако зборуваме за хибриден уред помеѓу таблет и лаптоп, мислам дека паѓа на половина пат, без да биде ниту еден од двајцата, што на моменти е проблем. Неговата цена е несомнено уште еден од неговите големи негативни аспекти.

За да го завршите овој дел, не можете да не го посочите тоа секако е тежок уред за употреба во одредени периоди И, дали при поврзување на тастатурата со таблетот на некој необичен начин, тоа не му дава на уредот цврстина на лаптопот. Ова го отежнува користењето на софата дома или во јавниот превоз како да можеме да користиме лаптоп без поголем проблем.

Лично мислење

Откако Мајкрософт го лансираше првиот Surface на пазарот, тоа е уред кој се за inуби во мене на важен начин, иако никогаш не сум завршил со купување откако ја пробав секоја од верзиите што се појавија на пазарот, ми остави вкус чудна уста.

И, тоа е дека и покрај фактот дека се соочуваме со извонреден уред во однос на дизајнот и перформансите, постојат работи што воопшто не ме убедуваат и што ме тераат да се одлучам да купам таблет или лаптоп пред Microsoft Surface. Можеби не сум идеален корисник на Surface, но жалам за тоа затоа што мислам дека би сакал да имам еден и да можам навистина да го искористам.

Ако ги оставам настрана моето искуство и моето мислење, Искрено верувам дека се соочуваме со извонреден уред во сите аспекти и тоа за многу корисници е совршен уред за нивниот ден за ден.

Ако сте од оние корисници на кои им треба уред на половина пат помеѓу таблет и лаптоп, мислам дека овој Microsoft Surface 3 може да биде едноставно идеален за вас.

Мајкрософт

Цена и достапност

Microsoft Surface 3 веќе е достапен на пазарот неколку недели со а цена во нејзината најосновна верзија од 599 евра. Секако, по оваа цена мора да ја додадеме тастатурата, скоро задолжителна, која има цена од 149 евра и електронското пенкало што има цена од 90 евра. Со ова цената расте до скоро 49,99 евра, што не е баш ниска цена.

Од тука може да добиеме и други помоќни верзии на Surface 3 кои секако ќе имаат повисока цена. Исто така, важно е да имате предвид дека купувањето на овој уред во САД ќе биде поевтино отколку да го правите во Европа, па доколку имате можност да го купите од другата страна на езерцето, не двоумете се.

Ако не сакате проблеми и сакате да го купите уредот во Шпанија или која било друга земја, можете да го направите тоа од следново врска на Амазон.

Што мислите за површината 3 откако ќе го прочитате нашиот целосен преглед?.

Мислење на уредникот

Површина 3
 • Оценка на уредникот
 • Ratingвезден рејтинг
599
 • 0%

 • Површина 3
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 85%
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 75%
 • Камера
  Уредник: 60%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 85%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Можност за носење на овој уред на удобен начин и истиснување на кое било место
 • Дизајн и функционалности
 • Софтвер добро познат на скоро сите

Contras

 • Цена и на уредот и на додатоците
 • Понекогаш е тешко да се користи поради врската помеѓу тастатурата и површината што не ни дозволува, на пример, да го користиме на софа како лаптопот

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алфредо Санчез dijo

  Сега кога излезе iPad «Pro», тие достоинствено ја испробаа површината ммммм, каква машина нели?