IONITY, мрежа на супер полначи што сака да се прошири низ цела Европа

IONITY супер полначи Европа

Иднината на автомобилскиот сектор оди преку електрични возила. Не го кажуваме ова, но главните брендови во секторот силно обложуваат на овој тип возила. А, некои од нив, претежно германски, сакаат да застанат пред станиците за полнење на Тесла. За ова тие смислија ЈОНИТЕТ, план што сака да отвори 400 станици за суперполначи низ цела Европа.

Како што објаснува Ројтерс, IONITY е составен и формиран од BMW, Mercedes, Ford и Volkswagen (второто со нивните филијали на Ауди и Порше). Овие брендови сакаат да пласираат вкупно 400 станици низ Европа до 2020 година. Во меѓувреме, пред крајот на оваа 2017 година, првите 20 станици ќе бидат отворени за јавноста. Првите земји што ќе можат да уживаат во овие современи станици за електричен полнач ќе бидат Норвешка, Германија и Австрија.

полнење на електричен автомобил

Од друга страна, тие не само што ќе бидат станици за полнење во иднина, туку и нивниот извршен директор (Мајкл Хајеш) исто така коментира дека станиците ќе бидат компатибилни со дигиталните плаќања; Со други зборови, системите како што се Apple Pay, Samsung Pay или Android Pay ќе бидат главните ликови кога станува збор за брзо и сигурно плаќање.

Исто така, ЈОНИТЕТ е во разговори со различни компании со цел да се започне проектот. Потребни се многу милиони во инвестиции, иако одредена бројка не е дадена, но речено е дека секој полнач има цена од 200.000 XNUMX евра.

Исто така, До крајот на 2018 година се очекува да бидат отворени 100 станици, обезбедувајќи целосна услуга. ЈОНИТЕТ сака да застане пред суперполначите на Тесла. Секоја точка за полнење ќе има капацитет од 350 kW и ќе користи европски стандард за намалување на времето на полнење во споредба со тековните станици. Да ви дадам пример, со 30-минутно полнење, автомобилот Тесла ќе треба да помине уште 270 километри.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.