Јука, мобилната апликација што ни овозможува да анализираме храна и козметика

Јука - Анализирајте производи и козметика

Најчесто водени сме од рекламирање при купување храна или козметика, претпоставувајќи дека во излези на тв Тие мора да бидат најдобрите од најдобрите. Сепак, во многу случаи реалноста е многу поинаква, бидејќи појавувањето во реклама не е синоним за квалитет. И јас не го велам тоа, го вели апликацијата Јука.

Јука е едноставна апликација за мобилни уреди, достапна и на iOS и на Android, и која ни овозможува да го скенираме баркодот за да го знаеме квалитетот на производот: Одлично, добро, просечно и лошо. Ако сакате да знаете како работи Јука и што ни нуди, ве поканувам да продолжите да читате за да ја видите анализата што ја извршивме.

Ако ја користите апликацијата, повеќе од веројатно е дека добивате повеќе од едно изненадување со храна и козметика што ги консумирате на дневна основа. Повеќе од веројатно е дека изненадувањето доаѓа од тој производ што чини многу малку пари во споредба со оној што го нудат најпознатите брендови, бидејќи добива највисока оценка.

Како прво, веднаш штом ја инсталираме апликацијата, имаме две опции да ја користиме: регистрирајте се во апликацијата или користете ја нашата сметка на Фејсбук. Следно, ќе побара од нас дозвола за пристап до камерата, нешто што е суштинско бидејќи во спротивно нема да можеме да ги скенираме баркодовите на производите што сакаме да ги анализираме.

Познавање на квалитетот на производите

Јука - Анализирајте производи и козметика

Веднаш штом ќе ја стартувате апликацијата, камерата ќе се активира. Од тој момент, мораме приближете го баркодот до фотоапаратот на нашиот уред да ни ја покаже соодветната оценка. Овој резултат ни ги покажува и позитивните и негативните аспекти, и чии вредности во мл се оние што ни овозможуваат да понудиме лоша, просечна, добра или одлична оценка.

Ако резултатот не е добар, веднаш под составот на производите, наоѓаме алтернативи кои се оценети како одлични. Секој пат кога ќе анализираме производ, тој останува регистриран во апликацијата и можеме да го консултираме кога сакаме.

Покрај тоа, таа ни ја нуди и функцијата Алтернативи, каде што се прикажани сите производи што ги анализиравме, заедно со нивниот резултат и  најдобрите алтернативи достапни на пазарот. Единствената информација што ни ја нуди во оваа споредба е цената на истата, бидејќи понекогаш може да биде превисока.

Како Јука ги проценува производите

Јука - Анализирајте производи и козметика

Многумина од вас сигурно ќе размислат за основата на резултатот што ни ја нуди оваа апликација. Од самата апликација наведуваат дека анализата што ја вршат е целосно независна и секогаш се заснова на состојките / компонентите на секоја од нив, анализирајќи го потенцијалното влијание на производите врз здравјето, но не и нивната ефикасност.

Овој последен аспект е важен кога ќе ја примениме на козметиката, бидејќи многу од нив може да се оцени како лошо, и покрај фактот дека нејзината цена не е ништо лошо.

Јука оценувањето на секоја состојка ја темели на тековните истражувања, давајќи им на секој од нив ниво на ризик, покажувајќи 4 нивоа на проценка:

 • Висок ризик (лош фидбек) - црвена боја
 • Среден ризик (просечен рејтинг) - портокалова боја
 • Ограничен ризикo (добра оценка) - жолта боја
 • Без ризик (одличен рејтинг) - зелена боја

Секој пат кога ќе анализираме производ, тоа ќе го покаже нивото на ризик заедно со соодветната боја, за да можеме брзо да добиеме идеја за тоа колку е добар или лош производот за нашето здравје. Да се ​​анализира нивото на ризик на секој производ, се зема предвид ефектот на активната состојка врз здравјето, со оглед на:

 • Ендокрин нарушувач
 • Алерген
 • Иритирачки
 • Канцерогени

Како резултат на анализата што ни покажува примена на секој производ што го анализираме, се прикажуваат фонтовите што се користат за давање на резултатот. Откако знаевме како работи апликацијата, јасно е дека можеме да им веруваме на многу резултати што ни ги нуди.

Како е мојата диета според Јука

Друга интересна функција што оваа апликација ни ја нуди е можноста за проверете го квалитетот на производите што ги купуваме и анализираме преку апликацијата. Преку опцијата Моја диета, можеме да видиме резиме на бројот на одлични, добри, просечни и лоши производи што ги консумираме.

Исто така, ни нуди резиме за тоа што квалитет на козметика што ги користиме од ден на ден. Најверојатно, во двата случаи, црвениот дел од графиконот е оној што преовладува над другите.

За какви производи ни нудите информации?

Јука - Анализирајте производи и козметика

Во моментот, Јука ни дава информации само за спакувана храна и козметика. Јука не анализира алкохолни пијалоци, производи за чистење, електронски уреди или кој било друг производ што не е спакувана храна и козметика (креми, тонери, марамчиња ...).

Колку чини Јука

Јука - Анализирајте производи и козметика

Јука е достапна за вашата преземете целосно бесплатно, не вклучува никаков вид реклами и ни нуди информации за повеќе од 800.000 препораки.

Ако сакаме да поддржиме и да станеме партнери од апликацијата, можеме да платиме 14,99 евра годишно, членарина што ни овозможува да ја користиме апликацијата без интернет-врска, неограничена историја на скенирани ставки и можност за пребарување на кој било производ без да го скенираме.

Јука - Анализа на производ (врска со AppStore)
Јука - Анализа на производслободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.