NYPD да ги менува своите телефони со Windows за iPhone

Windows 10 Mobile

Мајкрософт стори сé што е можно, или така ќе размислат во канцелариите на компанијата, да се обидат да ја добијат својата мобилна платформа Виндоус станете алтернатива на двата големи што владеат на пазарот и дека во моментот не оставаат простор за никој друг: iOS и Android.

Во обид да се направи Windows Phone популарна слушалка, компанијата со седиште во Редмонд склучи договор со NYPD за опремување на сите градската полиција со паметен телефон управуван од Виндоус Телефон. Поточно, договорот стави 36.000 терминали „Лумија 830“ и „Лумија 640 ХЛ“ во рацете на полицијата.

Мајкрософт разви и специфична апликација за да можат полициските службеници да пристапат до полициската база на податоци од нивниот паметен телефон. Иако е точно дека овие терминали се повеќе од доволно за да се консултираат податоци, да се јават и да се направат некои други фотографии, одделот за полициска технологија одлучи да ги обнови сите терминали за iPhone, без да го специфицира конкретниот модел.

Проблемот со кој се соочи овој оддел е објавата објавена минатиот јуни од „Мајкрософт“ најавувајќи дека престана да нуди поддршка за овие терминали. Безбедноста на овие терминали е неопходна и полицискиот оддел во Newујорк не може да игра во овој поглед, ставајќи го во ризик пристапот до податоците што ги складира.

Иако е вистина дека тие можеа да постигнат договор со Мајкрософт да продолжат да нудат поддршка, Се чини дека ниту самиот Мајкрософт немаше голема доверба во овој оперативен систем дека би можеле да кажеме дека е родено мртво и Виндоус 10 Мобиле не придонесе за подобрување на имиџот на мобилната платформа Виндоус 10.

Покрај тоа, Мајкрософт никогаш не се потруди да започне рекламни кампањи или постигнете договори со операторите да ги понудат своите терминали како совршено валидна алтернатива на iOS и Android на пазар со континуиран раст.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.