Enjoyе мора да купите нов дом за да уживате во новиот 146-инчен телевизор на Samsung

Иако денес е првиот официјален ден на CES, најголемиот саем за потрошувачка технологија што се одржува секоја година во Лас Вегас, во текот на претходните денови, некои великани како LG, Samsung или Sony, ги искористија претходните денови и претставија некои од неговите најинтересни предлози, предлози кои во повеќето случаи не можеме да плаќаме со нашите плати.

Во телевизискиот сектор, LG ги претстави своите предлози обложувајќи се на OLED технологијата, но Samsung не даде коментар за ова прашање. Барем до вчера. Облогот на Самсунг на телевизија се нарекува Wallид, гигантски 146-инчен телевизор со 4k резолуција.

За разлика од LG, кој многу се обложува на OLED технологијата, Samsung се обложува на употреба на панели со технологија MicroLED, што овозможува да се елиминира задното осветлување, бидејќи секоја од LED диодите што се дел од панелот има автономен капацитет на светло. Но, исто така, Wallидот, е првата модуларна телевизија што се појави на пазарот, што ќе овозможи да се направи телевизијата поголема или помала за прилагодете се на потребите на корисниците без да губите квалитет и слика во кое било време.

Иако е вистина дека оваа технологија не е супериорна во однос на квалитетот во однос на OLED екраните, Samsung се обиде да стори сé што е можно за да одговара, или барем да се приближи, како во квалитетот на бојата, осветленоста, аглите на гледање, црните нивоа ... Предноста што овој тип на панел понуди, во споредба со OLED, е дека се поевтини за производство, што додаде на разноврсноста што ни ја нуди, може да стане опција за иднината што е повеќе од интересна многу корисници или бизниси на кои им е потребен ваков тип на екран, без да мора да вложат рака и нога.

Како и обично, корејската компанија не понуди дополнителни информации за цената на модулите или кога планира да стигне до пазарот, затоа ќе мора да бидеме будни ако сакаме да имаме кино-екран во нашиот дом без да мораме да прибегнуваме кон проектор, како оној што го нуди LG и за кој зборувавме пред неколку дена во Актуелиадад гаџет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.