Мајкрософт објави дека Skype Wifi ќе престане да работи на 31 март

Skype Wifi е алатка која ни овозможува сурфање на Интернет од каде го користиме нашиот Skyp кредитда се поврзете со пристапните точки низ целиот свет. Оваа алатка е идеална ако за работа се најдеме во потреба да патуваме постојано и не сакаме да губиме време барајќи пристапни точки и користејќи ја нашата кредитна картичка. Но, како што објави Мајкрософт, оваа апликација ќе престане да работи. Компанијата со седиште во Редмонд штотуку објави дека Skype Wifi ќе престане да работи и ќе биде достапен за преземање на 31 март.

Од тој датум, апликацијата повеќе нема да ни дава информации за пристапните точки на Интернет. Skype Wifi го користи кредитот од нашата сметка на Skype за да плати за овие услуги, така што ако ја користите оваа функција исклучиво, ќе бидете принудени да го потрошите преостанатиот кредит правејќи повици до фиксни или мобилни телефони во која било земја во светот по многу разумни цени прифатлива и со одличен квалитет на звукот.

Според Мајкрософт компанијата сака да ги координира своите напори за да понуди најдобро можно искуство преку Skype. Најверојатно, оваа услуга денес не беше профитабилна и нема смисла да одржувате услуга преку апликација што не создава приход, или оние што ги генерира едвај ги покриваат трошоците за одржување. Имајте на ум дека се повеќе и повеќе претпријатија нудат бесплатна интернет-врска, така што веќе не е потребно да се плаќа за пристап до Интернет како пред неколку години.

Покрај тоа, и во App Store и во Google Play можеме да најдеме разни апликации што ни овозможуваат најдете установи каде што можеме да се поврземе на Интернет бесплатно што се близу до нашата локација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.