Мајкрософт официјално потврди дека престанува да го продава бендот 2

Мајкрософт

La Потсетиме на Microsoft Band 2 Тоа беше гласина која кружеше по мрежата на мрежи веќе неколку дена, но пред неколку часа Мајкрософт го официјализираше. Компанијата што ја раководи Сатја Надела одлучи да го фрли пешкирот и да се повлече од комплицираниот пазар за носење со својот уред, што предизвика голем интерес за неговото лансирање, но кое потоа никогаш не ги постигна очекуваните резултати.

„Мајкрософт“ престана да го продава својот „Бенд 2“ и исто така отстрани каква било трага од својата официјална продавница. Покрај тоа, тој исто така го елиминираше SDK (Комплет за развој на софтвер) за програмерите, така што веќе не е можно, на пример, да се развиваат апликации за овој уред.

Најiousубопитно од сите е што се чини дека „Редмонд“ се обидуваат да ја сокријат својата конечна одлука да се откажат од проектот „Мајкрософт бенд“ со оглед на различните коментари.

Го исцрпивме постојниот запис на Бенд 2 и не планираме да издадеме уште еден бенд оваа година.

Остануваме посветени на поддршката на нашите клиенти на Band 2 преку Microsoft Store и нашите канали за поддршка на клиенти и ќе продолжиме да инвестираме во платформата Microsoft Health, која е отворена за сите партнери за хардвер и апликации на уредите со Windows, iOS и Android.

Во моментов и како што потврдија тие нема да престанат да ги поддржуваат и Мајкрософт Бенд и Мајкрософт Бенд 2, но ниту еден од нив нема да биде достапен на пазарот на официјален начин. Исто така, со ова мислам дека можеме да се збогуваме и со можноста да биде објавен Band 3.

Дали сметате дека „Мајкрософт“ е во право што барем засега се откажува од пазарот за носење уреди?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.