Uber ќе престане да работи во Лондон на 30 септември

Општо, секогаш кога се зборува за Uber, тоа е обично на полошо, или поради ексцентричностите и / или не е во согласност со неговиот поранешен извршен директор, поради одбивањата кога станува збор за споделување информации, за следење на корисниците преку апликација откако тие ја напуштија услугата за да видат каде одат ... Денес повторно зборуваме за Uber за погрешна работа, но овој пат не беше виновна самата компанија, туку лондонскиот регулатор за транспорт (TfL за акроним) на англиски јазик ) кој го отфрли обновувањето на Лиценца на Uber, лиценца која ќе истече на 30 септември, датум кога ќе мора да престане да работи.

Според ова тело, „Убер не е соодветен и соодветен да поседува лиценца за оператор на приватно возило“. Регулирање на TfL е дизајнирана да обезбеди сигурност на патниците, регулатива што сите приватни оператори мора да ја почитуваат демонстрирајќи ја нејзината усогласеност за да можат да ја имаат соодветната лиценца. Понатаму, според Тфл, Убер демонстрира недостаток на корпоративна одговорност во врска со низа прашања што директно влијаат на јавната безбедност, покрај:

  • Несоработка во пријавување кривични дела
  • Метод што се користи за добивање на медицински сертификати за возачи.
  • Забрани пристап до ова тело до апликацијата за да можат да имаат пристап до цените што се наплатуваат во секое време.

За среќа на Uber, сè не е изгубено, бидејќи од денес имате 21 ден да ги доставите сите потребни ресурси За регулаторното тело за транспорт во Лондон да размисли за обновување на лиценцата и до следниот 30 септември, тој ќе може да продолжи да ја обезбедува својата услуга без проблеми.

Uber го користат повеќе од 3,5 милиони жители на Лондон и има работна сила од повеќе од 40.000 XNUMX возачи, Возачите кои доколку оваа одлука конечно се потврди, ќе мора да престанат да работат за компанијата и да бараат друга работа или да започнат да работат со други компании кои нудат слична услуга како што се Lyft или Cabify


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.