ППС. Што се ppsx-датотеки и како да прегледувате датотеки со .ppsx наставка

powerpoint-pps-ppsx-датотеки

Microsoft Powerpoint е софтвер за креирање презентации. Широко се користи во наставата, деловните и семејните конвенции, меѓу другите.. Според „Мајкрософт“, дневно се создаваат 30 милиони презентации. Пред неколку години, датотеките во PowerPoint постојано кружеа помеѓу е-пошта. Во последно време, нивната циркулација е намалена, во корист на гифовите, но тие продолжуваат да циркулираат во голем број.

Зборуваме за датотеки чие проширување е.pps или .ppsx (ова последно проширување се користи од верзијата на PowerPoint во 2010 година). Преку апликацијата PowerPoint можеме да креираме и прегледуваме презентации, вклучувајќи фотографии, текст, аудио и видео, кои можеме да ги конфигурираме така што, секој одреден временски интервал или со кликнување на глувчето, тие ќе се менуваат според редоследот утврден кога е создаден.

Најдобрата и најпрепорачаната опција за да можете да прегледувате ваков тип на датотеки е да ја имате апликацијата со која е создаден PowerPoint на Microsoftfot, што ќе ни овозможи да ги модифицираме, ако е од наш интерес, или прегледајте ги само преку официјалната апликација на Microsoft, наречена Microsoft PowerPoint Viewer, што може да се преземе директно од страницата на Microsoft.

Како да инсталирате Microsoft PowerPoint Viewer за да ги видите датотеките pps / ppsx

Прегледувач на 1-преземање-моќ-точка-точка

 • Ние ја посетуваме врската каде ќе се прикаже официјалната страница на Microsoft каде што можеме да го преземеме прегледувачот на датотеки во PowerPoint. Кликнете на преземање, бидејќи јазикот на апликацијата ќе биде избран автоматски.

1-преземање-прегледувач-моќ-точка-2

 • Тогаш Мајкрософт ќе не препорача доколку сакаме да преземеме прегледувач на датотеки Word и приклучок за да ги зачуваме датотеките како PDF. Одиме до долниот десен агол и кликнете на Не благодарам и продолжи.

1-преземање-прегледувач-моќ-точка-3

 • На дното на екранот, во зависност од прелистувачот, прелистувачот ќе побара од нас дозвола за преземање на датотеката. Кликнете на Зачувај и ќе започне преземањето.

1-преземање-прегледувач-моќ-точка-4

 • Откако ќе се преземе, одиме во директориумот каде што е преземена апликацијата, што по дифолт ќе биде папка наречена Преземања и ние ја извршуваме со двоен клик на неа.

1-преземање-прегледувач-моќ-точка-5

 • Ако контролата на корисничката сметка побара дозвола за инсталирање на апликацијата, кликнете на опцијата ДА. Posе се појави постер каде нè информирате за условите за лиценца на софтверот „Мајкрософт“. Одиме до јазичето лоцирано во долниот лев дел од полето, ги обележуваме и во долниот десен агол, можеме да кликнеме на Продолжи.

1-преземање-прегледувач-моќ-точка-6

 • Appearе се појави знак кој ќе нè информира дека ќе продолжиме со инсталацијата. Кликнете на следното и во следниот прозорец, кликнете на Инсталирај, освен ако не сакаме да го измениме директориумот каде што сакаме да го инсталираме.

1-преземање-прегледувач-моќ-точка-7

 • Конечно ќе се појави постер кој не известува дека апликацијата е правилно инсталирана. Кликнете на Прифати.

Отсега па натаму, секој пат кога ќе се обидеме да отвориме датотека PowerPoint со наставката .pps или .ppsx, Microsoft PowerPoint Viewer автоматски ќе се отвори. Едно нешто што треба да се има предвид е да се отвораат само датотеки за кои знаеме од каде доаѓаат. Општо, нашите пријатели и семејство ни испраќаат датотеки со наставка pps / ppsx кои немаат никаков вид на вирус. Меѓутоа, кога некој странец ќе ни испрати датотека од овој тип, секогаш е препорачливо да го поминете преку антивирус.

Последно ажурирање: мај 2014 година


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

57 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   тксубен dijo

  Претпоставувам дека најдоброто нешто е што го препорачувате OpenOffice, кој е бесплатен и практичен фунтиПодобро да се навикнеш на добри навики отколку на лоши

 2.   Ножици dijo

  Добра статија за младите од местото Виангре, бидејќи можете да ја разјасните разликата помеѓу .pps и .ppt затоа што многу пати сум изненаден од луѓе кои не знаат. 😉

 3.   Sergio dijo

  За жал, има премногу кои знаат што се, и тие испраќаат многу од нив.

  Многупати решението е копчето за бришење, иако во случаи кога е потребно да ги видите повеќе сакам OpenOffice, барем мислам дека е единствената што работи на други платформи што не се од Виндоус, иако сепак ме прави iousубопитен да го знам ова алатка за која никогаш не сте чуле.

  Се надевам дека ќе ја завршиш објавата. Поздрав

 4.   РАФСОС dijo

  добар пост, алатката што ја коментирате (прегледувачот) е многу добра и лесна за употреба, интересно е што коментирате, бидејќи сигурно има многу луѓе кои не го знаат неговото постоење, иако има подолго време.

 5.   Марија dijo

  благодарам x коментарите беа голема помош. Ви благодарам

 6.   ферчо dijo

  Јас неодамна ја инсталирав Windows Vista и кога отидов да ги имам е-поштата со датотеките со ext.pps, не дозволуваше да се отвораат кога инсталирав PowerPointViewer.exe престанете да страдате

 7.   Џудит dijo

  Не можев да го инсталирам прегледникот на Powerpoint, по повеќе од еден час чекање во она што според мене се инсталираше на крајот, добив порака што не може да се изврши
  зошто ќе биде ????

 8.   Оцет dijo

  џудит појма немам. Вие бевте првиот што известивте за проблеми со инсталацијата на гледачот на pps.

 9.   Карлос dijo

  Јас имам power point, но не ги отворам pps-датотеките директно со кликнување на нив двапати, треба да ги влечам во прегледувачот на напојување, пред да се отворат, но јас го отворив како ... Страната на датотеката и не ми се отвора со секое благодарам многу, вие работите одлична работа помагајќи им на оние за кои не знаеме дека имам вид ви благодарам многу

 10.   Оцет убиец dijo

  Карлос Се надевам дека ќе направам упатство за скоро што ќе прашаш.

 11.   мајка dijo

  Здраво, мојот проблем е тоа од некое време до тука ги преземам своите е-пошти во формат за PPS и кога ќе се обидам да го отворам ми кажува дека точката на напојување не може да ја отвори презентацијата X веќе заштедена каков е конфигурацијата што треба да го сторам ИМАМ ПОГЛЕД НА ПОЕНТ, АМА ВО ДРУГИТЕ, НЕ РАЗБИРАМ ЗОШТО СЕ СЛУЧУВА СО НЕКОИ ДОСИТЕ И СО ДРУГИ, НЕ МОЛАМ ДА МИ ПОМОГНЕТЕ, БИЛОГОДИРАМ ОДГОВОР НА МОЈАТА Е-ПОСТА КОЈ МОЕ ДА МИ ПОМОГНЕ ПОМОШ xxxxxxxxx

 12.   Не знам како да ја отворам поштата, ниту пак можам да испраќам пораки dijo

  Не знам зошто не можам да ја отворам мојата е-пошта или да испраќам или примам пораки.

 13.   елхого dijo

  Почитуван оцет: о Јави, како што преферираш, твојата статија која беше поврзана со мене од форумот беше многу добра, но тоа не е мој проблем, јас го гледам совршено во .pps проблемот е кога ќе снимам П.Поинт датотека, ми го снима како .ppt а не како .pps, не знам зошто или како да го направам тоа. Ако можете да ми помогнете, ви благодарам многу. Елхого

 14.   Andrew dijo

  Интересна статија, само морам да додадам дека гледачот е бесплатен, но не и PowerPoint на кој се потпира доколку е платен и без кој не би работел. Отиде без да се каже како се создаваат pps: едноставно при зачувување, изберете Save as потоа „Save as type“ и таму побарајте * .pps и OK.

 15.   ИСМАЕЛ dijo

  ГО ИНСТАЛИРАВ ТОЧКАТА ЗА МОНОСТ 2007 И НЕ МОOTАМ ДА ГО ОТВОРАМ
  СЕ ПОСТАВУВА ВО ТИП ПОСТАВЕН СОЈДА ЗА ТОЧКИ ТОЧКИ. ЈА ДАВАМ ДА ОТВОРИТЕ И ГО ЗАЧУВАМ ВО:.
  Јас го чувам на маса и кога сакам да го отворам, ништо не ми се допаѓа како на друг начин, јас ќе го дупнам, ништо не е отворено
  ЧЕКАМ ОДГОВОР НА МОЈАТА Е-пошта АКО МО CЕ ДА БИДЕ
  БЛАГОДАРНОСТ

 16.   Оцет убиец dijo

  Исмаел, твој проблем е што ќе ја изгубиш поврзаноста на порвертпоинтот со датотеките ППС. Можете да направите две работи: инсталирајте го повторно PowerPoint 2007 или инсталирајте го прегледникот што го препорачувам.

 17.   ИСМАЕЛ dijo

  Јас веќе го инсталирав и добредојден си. Исто така. кога ќе го отворам, се вчитува и излегува освен in го зачувам и кога ќе кликнам да го отворам, како да не го давам, ништо не излегува.
  Во својствата, се појавува типот на датотека со слајд-шоу на моќната точка.
  што е тоа? и зошто излегува? и како да го сменам? затоа што пред тоа момче не излегуваше.
  ви благодарам на сите!!!!!! И згора на тоа, мојата пошта се полни и ми велат дека треба да ги видам затоа што се одлични

 18.   Оцет убиец dijo

  Исмаел, дали си го пробал гледачот што го препорачувам на оваа страница? е бесплатен

 19.   ismael dijo

  Имам Microsoft Office office powerpoint прегледувач 2007. го имам инсталирано. но кога сакам да отворам е-пошта што има датотека .pps, кликнувам отворено и како да не кликна, воопшто не направи ништо. Јас го деинсталирав и инсталирав, но ништо
  ве молам помогнете !!!

 20.   Оцет убиец dijo

  Единствено можам да мислам дека вашиот антивирус (ако го имате) ги смета тие pps-датотеки како опасни и не ги остава да се отворат. Обидете се да го исклучите и да видите како работи, но не заборавајте да го активирате повторно подоцна.

 21.   ИСМАЕЛ dijo

  ЈАС СЕ ФИКСИВ. Она што го сторив е обновување на системот.
  ОТКАКО ГО КОРИСТАМ СЛАВНИТЕ УНИТЕЛИ, ТУНЕУПОТ И СИТЕ КОИ ИМАМ И СЕГА АКО МОАМ ДА ГИ ВИДАМ
  ВИ БЛАГОДАРАМ ЗА СЕ И ПРОСТАВ ЗА НАВИКАЕТО.
  Оставив коментар за хакирање на PS3, ако ти се допаѓа.

 22.   катастрофално dijo

  Не ги гледам pps-датотеките што ги имам инсталирано прегледувачот и го обновив системот, го прочитав коментарот на Исмаел и сакав да знам што е тоа во врска со главните комунални услуги, подесувањето и да знам дали можете да ми помогнете со нешто да видам pps. Ви благодарам.

 23.   Јован dijo

  Здраво, имам проблем со power point, нема да ми дозволи да го отворам, го имам инсталирано, но кога ќе одам да започнам и ќе го дадам, се чувствувам како да треба да одам во папка, некој може да ми помогне јас би го ценел многу, додавај ме на msn и кажи ми xxxxx

  Честитки!

 24.   Куп dijo

  Здраво добар ден! Соберете датотека со Power Point што сакам да ја проследам по пошта и чувајте ја во pps формат, не знам како можам да го направам ова, ако е можно, молам некој да ми помогне и да ми каже ... бидејќи во моментот јас toе го зачувам, и барам да заштедам како pps, не ми ја дава опцијата, благодарам многу! Исто така, би сакал да ви се заблагодарам за образложението дадено погоре, тоа е многу добро! 🙂

 25.   RICARDO dijo

  Поздрав, како да зачувам датотека како pps во power point 2007, кога велам „Save as“, pps не се појавува

 26.   rocio dijo

  Здраво! Сакам да знам како минувам power point по пошта!
  Бидејќи го сторам тоа, не можам затоа што ми кажува дека датотеката не е целосно натоварена или нешто слично.
  Не знам дали треба да го сменам форматот.!

  Ве молам ако можете да помогнете! хаха

  Бакнеж!

  Благодарам Ру!

 27.   Федерика dijo

  Здраво, моето прашање во врска со pps е следното. Кога ќе ја отворам својата hotmail и не изберам „се сеќавам на моите податоци на овој компјутер“, можам само да ги зачувам или откажам pps, а не да ги отворам. Но, ако изберам „запомнете ги моите податоци на овој компјутер“, можам да ги отворам. Дали има некој начин на конфигурација да може да ги отворам по пошта без да проверите „запомнете ги моите податоци на овој компјутер“?
  Од веќе ви благодарам многу !!!

 28.   Мигел Ангел dijo

  Би сакал да ја инсталирам pps-датотеката, ми испратија msn со таа датотека и не можам да ја отворам

 29.   Лорена dijo

  Оцет се надевам дека ќе ми помогнете, имам инсталирано прегледувач на powerpointviewer, но датотеките што сакам да ги отворам во pps формат, сите се отворени со word winword за да бидат поточни и на крајот не можам да видам ништо, како можам да направам paa qm open нив со гледачот се надевам дека ќе ми помогнете благодарам

 30.   калиопа dijo

  Здраво, пред околу два дена можев да ги видам pps-от што ми ги испратија, но не сега, го симнав powerpoint2007 и сега можам да ги гледам само од работната површина од моето сандаче е невозможно

  дали некој знае што има? вистината е дека ме полудува

 31.   пријател dijo

  За прв пат ќе објавам, но гледајќи ги тешкотиите што ги имаат со нешто едноставно ме мотивираше да го сторам тоа, да отворам датотека со продолжување .pps (презентација) ако имате намера да ја измените, само променете ја наставката во. ppt и можете да го измените со power point.

 32.   луд луд dijo

  Многу ми се допаднаа твоите информации и се многу интересни.
  Фала на вашите коментари многу ќе ми помогнат ...
  КАШКИ ЗА СИТЕ.
  ТЕ САКАМ БЕБИ.
  АТТЕ: ЛАЛИТО

 33.   ulpre_dg dijo

  Добро утро и поздрав до сите!
  За волја на вистината, оваа страница е одлична! Со оглед на тоа што неговата содржина е објаснувачка и разбирлива за почетниците како мене.
  Можеби некој може да ми помогне, сè што сакам е да сменам датотека pps во ppt на пр.:
  Имам датотека наречена images.pps и сакам да биде images.ppt. Ако се преименувам како што ме советуваат некои, тоа го менува само името, но не и наставката. Што правам?

 34.   ИСУСИН dijo

  за сите оние кои не можат да видат pps на повидок.
  Наместо да користам powerpoint 2007, ја преземав 2003 година и тоа е рака на некој светец, инсталирајте и работете без да правите ништо друго. Веќе бев очаен да пробам работи и ова ми успеа, се надевам дека ќе ви помогне

  однос на

 35.   Едвин dijo

  Со почит
  Гледај, имам проблем. Можев да ги прочитам датотеките што содржат pps, но сега се презема само со биткомет и датотеките ќе се преземат и не знам како? Можам да направам за да ги прочитам директно ако имате решение, таму го имате мојот гласник
  Чао чао

 36.   мордок dijo

  благодарам за вашата помош е многу корисно, ви благодарам за ова ваше прекрасно дело

 37.   Хозе Антонио dijo

  Здраво оцет, барајќи решение за проблем со pps, видов ваша статија овде и се чини одлична. Се надевам дека можете да ми помогнете во ова: Имам голема датотека со pps-датотеки, но треба да ја видам нивната содржина (без да ги отворам, само првиот слајд) од истражувачот на прозорци или од некоја друга програма за да видам кои припаѓаат на истата тема и придружете им се на една датотека. Со ppsx-датотеките нема проблем, неговата содржина автоматски се гледа во прелистувачот windows, но не со pps. Однапред благодарам за вашата помош.

 38.   карита dijo

  Здраво, добра ноќ, посетете ја вашата статија и би сакал да знам дали можете да ми помогнете со мал проблем. Не можам да ги отворам pps-датотеките затоа што ми кажува дека не е валидна наставка со win32.Имам инсталирано office 2007 и powerpoimt но кога ќе ја отворам мојата пошта не се отвора имам windows vista starter. Тие ме отворија совршено, но од еден ден до следниот можев да го отворам повеќе, ја деинсталирав канцеларијата и ја инсталирав, но не знам што да правам повеќе, ве молам, ако имате решение, ве молам, благодарам ти

 39.   ефрајн Лопез dijo

  Некој би можел да ме советува дали прегледникот Power Point 2003 е компатибилен со Виста, 2007 година и најновиот, ми се чини Windows 7.

  друга некоја програма или форма за да се запали самостојно извршна pps-датотека што е ефикасна и брза.

  нешто што го прави практично да се отвораат слајдови на PPS директно без да се појавуваат дијалог-кутии.

  многу ти благодарам

 40.   ефрајн Лопез dijo

  Сакам да знам дали прегледувачите на power point се компатибилни во верзиите 2003 2007 vista и новите windows 7 благодарам за благодарноста што ја напишавте

 41.   Мимајра dijo

  Имам Power Point 2007 и Power Point Viewer и не знам зошто сега не можам да ги отворам датотеките со наставката .pps и .ppsx што ми доаѓаат по пошта, ми кажува дека треба да асоцирам програма , Јас го правам тоа, но тоа не го препознава. Ако ја зачувам датотеката како прилог, можам да ја отворам

 42.   ПАКО dijo

  Проблемот што го имам е што ја отвора моќната точка со 2007 година, но звукот не се слуша.
  Ги инсталирав Виста и Офис 2007 година.
  Socorro

 43.   Да dijo

  Не можам да ги отворам pps-датотеките што доаѓаат до мојот експрес. Имам инсталирано напојување. Сакам да ги отворам автоматски. Што да правам

 44.   ксинија dijo

  Истото ми се случува, не можам да ги отворам тие страници, сторив сè, заситена сум, каде што гледам повеќе одговори, благодарам

 45.   Луис dijo

  Ако некој може да ми помогне со следново: Имам 3 различни презентации во power point.ppsx (office 2007), во исто време имам картичка со повеќе монитори за 3 екрани на иста процесорка. Отворам еден по еден во PowerPoint и истовремено ги испраќам на секој од мониторите. проблемот е што на почетокот ако работат и се гледаат во трите монитори, но само еден останува активен каде што ќе се кликне на глувчето, а другите екрани не продолжат да работат, тие остануваат статични, а презентацијата мора да се кликне ако сакате кои продолжуваат да работат на мониторот што го сакате, се надевам дека објаснив

 46.   Рафаел dijo

  Не сум во можност да ги сменам pps-екстензиите во ppt, да извлекувам слики од pps.
  Се надевам дека некој може да ми го разјасни тоа.

 47.   тесен dijo

  Здраво, само што купив компјутер со Виндоус 7 и ја инсталирав канцеларијата во 2003 година каде што ја имам програмата power point, но кога ќе ги добијам е-пораките во pps формат не можам да ги отворам, ми кажува дека немам програма што може да ја отворам датотеката, ја преземав програмата Microsoft Office PowerPoint 2007 Viewer и сè уште не можам да ги видам датотеките.
  Но, ако ја зачувам датотеката и го сменам форматот во ppt, можам да ја видам.

  Побарав во контролната табла, поврзав тип на датотека со стандардна програма и открив дека немам наставка pps, како можам да го поправам за да не морам да ги зачувувам датотеките и да ја менувам наставката.

  Ви благодариме.

 48.   Марлен dijo

  Благодарение на коментарот на Хесусин и по една недела обид со разни програми за помош, беше ефикасно да се инсталира напојната точка од 2003 година, света рака, вели тој, така е, благодарам повторно

 49.   Хесус Сиера dijo

  Јас навистина ценам што се потрудивте да ги известите оние од нас кои малку или ништо не знаат за ова. Тоа ми беше од голема помош. Благодарам

 50.   DAVID dijo

  Ви благодарам многу што ги објаснивте работите како што сакаше Бог. Проблемот ми е што креирав презентација во POWER POINT и успеав да ја испратам по пошта, но кога ќе ја отворам, програмата се отвора и не ја извршува презентацијата, ако не ми дозволува да ја модифицирам, не знам да го зачувам за да не го отворам за модифицирање, но да го поминам како филм.

  Би го ценел секој придонес.
  пс програмата е ПП 2003 година

  Благодарам

 51.   џој dijo

  Имам проблем, успеав да монтирам pps со неколку фотографии, но не можам да го најдам за да ја прилагодам големината, исто така откако ќе ја зачувам и кога повторно ќе ја отворам, не ја извршува презентацијата, туку ја отворам за да ја модифицирам, како што Јас треба да го сторам тоа за да го помине нормално како pps.
  Мојот систем е Виндоус 7
  Ве молам, би ги ценел основните објаснувања, моите компјутерски вештини не се многу напредни. Ви благодарам

 52.   катија dijo

  Драг оцет, ги следам твоите страници и сакам да ни ги решаваш сомнежите, досега ништо не ми се случило, но пред 2 дена еден пријател ме симна од музичка програма, а јас исто така извадив многу ажурирања од вдовици , според тие не работеа и компјутерот одев многу бавно, затоа што по некое време не можев да ги отворам своите е-пошта, ВИДОВИ ми кажуваат дека треба да не напојувам и што друго, микрософ за да го отворам, оцет ми кажува како го решив, мојот пријател отиде на патување, го симнав msn плус во живо што го имав или како поправам се чини дека избришав некое ажурирање, од тогаш пораките не се отворија, многу благодарен,

 53.   гоја dijo

  како да испраќате pps на powerpoint

 54.   Пепе dijo

  Не можам да ги отворам датотеките со power point што ми стигнуваат од hotmail. Како да се реши проблемот? Благодарам однапред.

 55.   Болен dijo

  ЗДРАВО!! пријателе, би сакал да ми помогнеш, сакам да конвертирам датотека со слајд шоу во ppt за да можам да ја модифицирам презентацијата
  Благодарам

 56.   фелипеаа dijo

  Ви благодарам многу, вашите информации беа многу корисни и многу точни.

 57.   белармин dijo

  Имам проблем бидејќи имам перспектива, затоа што не добивам можност да отворам или зачувам по пошта (како и претходно Outlook, во

  Потоа го отворам и преземањето оди во папката за преземања, и мора да се елиминирам за да не тежат (порано ... се отворив. Го видов и остана по пошта и не барам повеќе (и ако сакам да зачувам Зачувано е како (. не сега) Ги гледам, но тие се преземаат во папката за преземања (ролна од перспектива