Безбедно лоцирајте ги и отстранете ги лозинките во Firefox

лозинки во Firefox

Лозинките во Firefox може да се прегледаат во кое било време кога сакаме, ако продолжиме чекорите што претходно ги посочивме за два од прелистувачите најпопуларен во моментот, кој е овој од Mozilla и другиот од Google Chrome. Поради леснотијата со која овие лозинки може да се лоцираат во прелистувачот Mozilla Firefox, неговите корисници можеби нема да бидат толку сигурни дека ќе го остават компјутерот на миг за еден момент, бидејќи Секој може да влезе во оваа средина и да прегледа сите тие кориснички сметки со нивните соодветни лозинки.

Бидејќи ги има специјализирани апликации за добивање на овој вид на информации (лозинките на различните прелистувачи на Интернет), можеби некој ќе се обиде безбедно отстранете ги овие лозинки во Firefox, тема што ќе ја посветиме во овој напис, така што корисниците на овој Интернет прелистувач ќе се чувствуваат посигурни со 2-те алтернативи што ќе ги споменеме подолу.

Конвенционален начин да ги отстраните лозинките во Firefox

Постои многу лесен и едноставен начин да ги отстраните сите овие лозинки од Firefox, вклучително и во споменатата акција, имињата на корисниците, како и страниците на кои им припаѓаат овие ингеренции, ситуација што може да се изврши на следниот начин:

 • Го започнуваме нашиот прелистувач Mozilla Firefox.
 • Кликнуваме на копчето горе и лево што вели Firefox.
 • Серија опции ќе се појават веднаш.
 • Избравме «Опции -> Опции".
 • Од новиот прозорец што се појавува, одиме на «безбедност".
 • Го наоѓаме копчето на дното што вели «Зачувани лозинки ...".

лозинки зачувани во Firefox

Ова се најчестите чекори што би морале да ги преземеме кога станува збор за наоѓање на местото каде што се хостирани сите кориснички имиња, лозинки и веб-страници кому му припаѓаат овие квалификации. Beе биде доволно само да треба да изберете еден, неколку или сите акредитиви присутни таму за да можете да ги елиминирате со копчето што се наоѓа малку подолу. Ова може да биде идеален начин за селективно бришење на ингеренциите, иако од безбедносни причини можеби ќе посакаме да не оставаме трага од тоа што е присутно таму заради нашата приватност.

Алтернатива за безбедно отстранување на лозинките во Firefox

Сега, методот што го споменавме погоре може да биде се користи ако сакаме да избришеме лозинки во Firefox селективно Како што споменавме, може да се користи друг метод во кој датотеката што ги содржи сите овие информации ќе биде трајно избришана или елиминирана, без можност да може да се врати на кој било начин; За да го постигнеме ова, само треба да ги следиме следниве чекори:

 • Кликнуваме на копчето од левата страна што вели Firefox.
 • Одиме кон опцијата за Помогне.
 • Од таму ја избираме опцијата што вели «информации за смена на проблеми«
 • Ново јазиче за прелистувач за Firefox ќе се појави веднаш.
 • Од таму ја избираме опцијата што вели «Покажи папка»Во делот Основни апликации и во папката за профили.

лозинки во firefox 02

Со овие едноставни чекори што ги предложивме, корисникот ќе го цени тоа ќе се прикаже папка што е присутна во рамките на профилот, на што ќе треба внимателно да ги истражиме и восхитуваме за да се обидеме да ја лоцираме датотеката што ги содржи гореспоменатите информации, односно ингеренциите за пристап до различните веб-услуги што ги користевме во овој прелистувач на Интернет. Датотеката што содржи ваков тип на информации (кориснички имиња, веб-страници и лозинки во Firefox) има име на «знаци«, Иако во одредени прилики обично има повремени варијации на крајот на името.

Сега, само треба да го затвориме прелистувачот од Firefox и подоцна избришете ја оваа датотека што ја лоциравме (или преместете ја во друга папка) така што лозинки во Firefox со остатокот од ингеренциите, тие се трајно елиминирани; Thisе можеме да го реализираме ова ако повторно го отвориме прелистувачот на Интернет, може да провериме дека во областа на лозинките што претходно ги покажавме, целиот овој простор се појавува целосно празен.

Повеќе информации - Преглед: Како да пробиете лозинки во Firefox и Google Chrome, Направете резервна копија со Резервна копија на прелистувачот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.