Зошто треба да ги криптираме информациите на USB pendrive

BitLocker

Информациите што ги носиме на нашиот УСБ-стик можат да бидат од голема важност, ова е главната причина зошто треба да ја спроведуваме оваа активност. Имајќи предвид дека секој ден овие додатоци стануваат сè помали и во нив, капацитетот на складирање е многу поголем, така што криптирањето на информациите на USB флеш-уредот е практично итна потреба што треба да ја направиме во секое време, бидејќи повеќето луѓе имаат тенденција да ги губат на патот за употреба.

Единственото нешто што треба да бидеме во можност криптирајте ги информациите на USB pendrive е да знаеме како да ги користиме сите средства што ги имаме на располагање во наши раце; на пример, USB pendrive, нашиот компјутер (во нашиот случај со Windows 7 или Windows 8) и секако, бесплатна USB-порта за поврзување со овој мал додаток. Како што можеме да се восхитуваме, секој и секој од елементите што ги споменавме се достапни за употреба во секој момент.

Чекори за криптирање на информациите на USB флеш-уредот

Процесот може да потрае некое време ако нашиот додаток има многу складирање, така што трпеливоста треба да биде една од дополнителните ставки за да се помине. Под никаков изговор не треба да го отстрануваме нашиот USB pendrive од соодветната порта додека трае процесот. Во овој прв дел ќе предаваме вистинскиот начин на моќ криптирајте ги информациите USB pendrive преку низа последователни чекори:

 • Прво, го започнуваме нашиот оперативен систем (Виндоус 7 или Виндоус 8).
 • Сега кликнуваме на копчето Почеток Мени.
 • Во просторот за пребарување пишуваме BitLocker.
 • Од резултатите ја избираме опцијата «Шифрирање на дискови со блокирање".
 • Ние го вметнуваме нашиот USB pendrive во слободна порта на компјутерот.
 • Новиот уред ќе се појави во списокот.
 • Изберете ја опцијата «Овозможете BitLocker»Се наоѓа кон десната страна на USB флеш-уредот.

BitLocker 01

 • Ставете лозинка што ја паметиме во следниот прозорец што се појавува.
 • Направете резервна копија на лозинката што ја генериравме во датотека.
 • Иницијализирајте го процесот до криптирајте ги информациите на USB pendrive.

Со овие едноставни чекори што ги споменавме, прашање на време е да се заврши процесот на криптирање на информациите што се содржани во нашиот USB pendrive, што ќе зависи од количината на информации, како и од просторот за складирање на оваа малку додаток.

Оневозможете го дејството на криптирање на информациите на USB флеш-уредот

Секој пат кога ќе го вметнеме нашиот USB pendrive во одредена порта на кој било компјутер, информациите на него не можат да се отворат бидејќи додатокот е шифриран; за да можеме да ја прегледаме содржината, ќе треба да ја внесеме само лозинката што ја генериравме во претходниот чекор. Како и да е, ако повеќе не сакате да го криптирате вашиот USB pendrive, тогаш треба да ги следите следниве чекори само откако ќе го отворите прозорецот за шифрирање со Bitlocker:

 • Ние го вметнуваме нашиот USB pendrive.
 • Ние го бараме нашиот блокиран USB флеш драјв во списокот (обично со икона за заклучување).
 • Кликнуваме на копчето што вели «оневозможете го BitLocker".
 • Напишете ја лозинката што ја генериравме претходно во просторот на новиот прозорец.

Битлокер 10

Ова се единствените чекори што треба да ги следиме така што нашиот USB pendrive се појавува повторно во нормална состојба, односно без да биде блокиран како што претходно го оставивме; и покрај фактот дека ја спроведовме постапката за USB-стик, истата постапка може да се направи и за внатрешните хард дискови (секундарно) како и надворешно, иако читателот мора да биде предупреден дека овој тип на уред за складирање може да вклучува долг процес, поради големиот простор што можат да го имаат.

Ако од која било причина корисникот ја заборавил лозинката што се користеше криптирајте ги информациите USB pendrive, тогаш ќе мора да ја користите датотеката што е генерирана во еден од чекорите на првиот дел; ако оваа опција се користи за отклучување на USB pendrive, тогаш документот со обичен текст ќе треба да се отвори за да може да се провери внатре, клучот што го генерираше BitLocker.

Повеќе информации - Шифрирајте ги папките во Виндоус 7


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.