Како да ги блокирате мобилните уреди на Apple за да ги предадете на деца

заклучете ги уредите на Apple

Секој одговорен родител може да посака во одредена точка заклучете ги мобилните уреди на Apple да можат самоуверено да им ги достават на своите деца, ситуација што може да ги фаворизира двете страни, бидејќи на овој начин би биле избегнување на одредени несоодветни, случајни, па дури и невини употреби од најмалите. Ако управуваме со iPad или iPhone (кои се мобилни уреди на Apple), во исто време, можеме да ги конфигурираме под 2 различни режими, така што тие ќе можат да ги користат најмалите.

Овие 2 модалитети на кои се повикавме да можеме блокирајте ги мобилните уреди на Apple Тие зборуваат за "воден пристап"и"Ограничувања«, Кои и покрај тоа што дејствуваат на поинаков начин, даваат можност 100% употреба на кој било од овие 2 уреди може да се избегне.

Заклучете ги мобилните уреди на Apple со Водечки пристап

Може да се каже дека ова е најдобрата алтернатива за оние родители кои сакаат блокирајте ги мобилните уреди на Apple, бидејќи со оваа постапка (Водечки пристап) можете да го нарачате тимот (било да е тоа iPad или iPhone) работи единствено и исклучиво со одредена апликација; На пример, ако ние испорачаме кој било од овие мобилни уреди на дете, тогаш би можеле да му наложиме на тимот да работи само една апликација, што може да биде игра или која било алатка за учење посветена на нивната возраст; За да го постигнеме ова, треба да ги следиме само следниве чекори:

 • Ние мора да го започнеме нашиот оперативен систем iOS на мобилниот уред.
 • Сега ќе мора да одиме во Системска конфигурација.
 • Одиме кон опцијата за Генерално.
 • Подоцна го избираме јазичето Водечки пристап.
 • Ние го активираме малиот селектор во позиција на ON (вклучен)
 • Одиме на работната површина на нашиот оперативен систем.

заклучете ги Apple Devices 01

Единственото нешто што го направивме со овие едноставни чекори е да го конфигурираме системот за подоцна тој да може да одговори на дополнителна нарачка за време на заклучете ги мобилните уреди на Apple; Следејќи ја нашата предложена постапка, сега ќе треба да ја спроведуваме само таа апликација, алатка или игра што сакаме да ги ужива детето.

заклучете ги Apple Devices 02

Откако ќе ја внесеме самата апликација или алатка (запомнете дека може да биде видео игра), корисникот мора да тропне со прстот 3 пати по ред (со значително голема брзина, но не толку забрзана) на копчето Дома или Старт на вашиот iOS, со што различните опции за водечки пристап ќе се појават веднаш, Наместо тоа, тие се комплементарни на она што би го сториле претходно; тука ќе најдеме неколку дополнителни опции и на дното и на горниот дел:

 • На дното наоѓаме опции за оневозможување настани на допир.
 • Можеме и да ги деактивираме командите за допир за одредени области на алатката што ја извршивме.
 • Можеме да ја користиме опцијата за оневозможување на сензорот за движење.
 • На врвот (кон десната страна) го наоѓаме копчето за да продолжиме (сумираме) со играта или апликацијата што ја избравме.

Со овие предложени чекори, најмалите ќе можат да комуницираат исклучиво само во оваа апликација или видео игра; моментот кога сакаш излезете од овој режим на Водечки пристап (со повторно потчукнување 3 пати по ред на Дома) ќе се побара ПИН-код, кој мора да знае само кој програмирал или е легитимен сопственик на оваа опрема.

заклучете ги Apple Devices 03

Заклучете ги мобилните уреди на Apple користејќи ограничувања

Ограничувањата се најдрастичниот метод на кој некогаш може да се користи Заклучете ги мобилните уреди на Apple, бидејќи истото практично невозможно, голем број настани и активности во рамките на овие тимови. Само да дадам мала идеја, според методот Ограничувања, корисникот на iPad или iPhone може:

 • Спречете ги најмалите да користат одредени апликации.
 • Спречете ја можноста за инсталирање нови апликации.
 • Оневозможете ја страницата за купување.
 • Користете само претходно одобрени апликации.
 • Оневозможете пристап до некои веб-страници.
 • Спречете влегување на одредени страници во системската конфигурација.

За да работиме со овој метод на ограничувања, треба само да се вратиме на конфигурацијата на нашата опрема и подоцна да го бараме овој режим на блокирање.

заклучете ги Apple Devices 04

Тука ќе можеме да им се восхитуваме на сите оние апликации и услуги што ги инсталиравме на нашите мобилни уреди на Apple, со тоа што ќе можеме да ги активираме само оние што ги сметаме за погодни за деца. Во истиот овој дел од конфигурацијата што се обидуваме да го направиме, мора да му се восхитуваме на посебниот дел, кој под модалитетот на „Дозволена содржина“ Е имаме можност да дозволиме одредени активности во зависност од возраста на нејзините корисници.

Повеќе информации - Контролен центар во iOS 7


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)