Како да работите со OneNote на веб и во Виндоус

Како да користите OneNote во Windows

OneNote е еден од најдобрите пронајдоци што Мајкрософт некогаш го развил од кои, многу луѓе имаат корист поради брзината и квалитетот што ги претставува оваа алатка при зачувување или регистрирање на различни видови белешки за паметење.

Иако OneNote постои за голем број платформи (како оној споменат погоре за Мек), во оваа статија ќе се обидеме да споменеме како работа со овој интересен ресурс од мрежата а исто така, од работната површина на Виндоус, усвојувајќи мали трикови за кои вреди да се коментираат бидејќи во одреден момент, можеме да ја преземеме верзијата некомпатибилна со нашиот систем.

Работа со OneNote од мрежата

Ако сакаме да работиме со OneNote од мрежата, тогаш би го вклучиле директно прелистувачот на Интернет; ако се одлучиме за овој модалитет, тогаш ние мора да се логираме на сметката на Microsoft но користејќи го прелистувачот што го имаме како стандарден; Ова значи дека ако на компјутерот користиме Mozilla Firefox, Google Chrome, Safari или OPera за различни типови на работа, само во онаа што е предодредена ќе треба:

  • Одете на која било од услугите на Microsoft (што можеби е Hotmail.com).
  • Пријавете се со соодветните квалификации (корисничко име и лозинка).
  • Од горната лева страна изберете ја малата икона со форма на решетка.
  • Од опциите прикажани на дното, изберете оној што одговара на OneNote.

OneNote од мрежата

Откако ја извршивте оваа последна акција, веднаш ќе се отвори нов таб за прелистувач, што ќе одговара на услугата OneNote, но, поврзани со акредитивите што ги користевме за оваа услуга на Microsoft. Токму таму ќе имаме можност да започнеме да создаваме различни видови белешки за да ги сместиме во соодветните категории; Вреди да се спомене дека вторите обично се прикажуваат како да се јазичиња, што му го олеснува на корисникот брзо да лоцира претходно зачувана вест.

OneNote од веб 01

Иако е точно дека овој метод (OneNote во Интернет прелистувачот) е еден од најлесните за изведување, сепак истиот тоа би можело да претставува одредена бавност ако работиме со голем број јазичиња или прозорците на овој прелистувач. Тоа е причината зошто многу луѓе се водени во обидот да го преземат и инсталираат клиентот OneNote во нивната верзија на Windows, нешто што ќе го објасниме подолу за тоа како да се спроведе овој процес.

Работа со OneNote од работната површина на Windows

Ако не сакаме да работиме со OneNote од веб-прелистувачот, тогаш имаме дополнителна алтернатива, која е поддржана од клиент што можеме да го преземеме од официјалната страница на Microsoft. Сè што треба да сториме е насочете не на следниот линк, каде што ќе најдете копче обоено со пораката «бесплатно симнување".

преземете OneNote од Microsoft

Ако користите речено копче дќе ја преземете 32-битната верзија на OneNote, Па, според Мајкрософт, ова е најдобрата алтернатива и најкомпатибилната со различните оперативни системи на Виндоус. Ако го преземете овој мал клиент, извршете го и добиете порака за грешка во компатибилноста, тоа би можело да биде затоа што можеби сте инсталирале 64-битен Microsoft Office на вашиот компјутер.

Малку подолу од истиот прозорец во кој ви предлагаме да се движите претходно, постои дополнителна опција, каде што врската «други опции за преземање»Allowе ви овозможи да стигнете до 64-битната верзија на OneNote.

Кога ќе го стартувате овој клиент, ќе добиете порака во прозорец, каде што OneNote ќе ве замоли да се поврзете со неговата услуга во облак со најавување.

OneNote во Виндоус 01

По краток момент, услугата ќе се поврзе со серверите на Microsoft за да се обиде преземете одредени датотеки и исто така, она што сте го сместиле на вашата сметка на OneNote.

OneNote во Виндоус 02

За да го направите ова, Мајкрософт ќе ве праша за соодветните квалификации за пристап, т.е., корисничкото име и лозинката што ги користите за најавување на која било од услугите на Microsoft; Ова значи дека ако претходно ги користевме ингеренциите за Hotmail, овие ќе треба да ги напишеме во соодветниот простор.

OneNote во Виндоус 03

Еден последен прозорец ќе сугерира направете ја OneNote стандардната апликација за да започнете со снимање на вашите белешки од работната површина на Windows.

OneNote во Виндоус 05

Со сите овие чекори што ги предложивме, сега можете да користите OneNote од работната површина на Windows иако, ако сакате, можете да го користите Интернет прелистувачот со постапката што ја споменавме погоре.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.