Како да ја деактивирате лозинката за пристап како корисник до Windows 10

трикови во Виндоус 10

Виндоус 10 се преправа дека е еден од најбезбедните оперативни системи на Мајкрософт, и покрај фактот дека неодамна протече во различни вести на мрежата, студија што IBM би ја направил на безбедносна дупка што се чини, Беше и е присутен уште од Виндоус 95.

Мајкрософт сака своите корисници да имаат безбедна работна околина, поради што се бара од корисниците на Виндоус 10 (и претходните верзии) дефинирајте силна лозинка за тоа, спречи секој хакер да може од далечина да го контролира компјутерот. Ако сметаме дека не ни треба толку многу безбедност и напротив, непријатно е да треба да ја напишете лозинката за пристап (како корисници или администратори) на Виндоус 10, во оваа статија ќе ве научиме како треба да бидете може да влезе во Виндоус без да ја напише таа лозинка

Едноставен метод за внесување на Виндоус 10 без да напишете лозинка

Некој би можел да замисли дека ова е една од најлесните задачи за извршување, односно дека ние едноставно требаоневозможете ја тековната лозинка што ја користиме за да влеземе во Windows 10; Иако ова може да биде многу лесно за некој специјализиран за оперативните системи на Мајкрософт, истата ситуација не е таква за оние кои започнуваат со компјутер и со овој оперативен систем. Кога Виндоус 10 стане популарен, можеби ќе можете да го користите трикот што ќе го споменеме подолу запомнете дека Виндоус 10 за момент се користи само од оние кои се претплатиле на програмата предложена од Microsoft (т.е. во пробна верзија).

Предлагаме да ги следите следниве чекори што ќе ги споменеме подолу (со нивно соодветно објаснување), така што веќе не мора да ја пишувам лозинката, секој пат кога ќе започне Windows 10; Вреди да се спомене малку дека вашиот компјутер автоматски ќе ја започне сесијата и затоа, не мора да ја напишете лозинката, ќе се најдете директно на работната површина.

Користење на командата RUN

Новата функција е интегрирана од „Мајкрософт“ во „Виндоус 10“, која го носи името на Netplwiz и со кои, ќе имаме можност да го усвоиме трикот што ќе го споменеме во овој момент.

Треба да ја користиме само кратенката на тастатурата WIN + R, со што ќе се отвори скокачки прозорец што одговара на командата RUN; во просторот што треба да го напишеме «Netplwiz»И потоа притиснете на Внесете.

Netplwiz на Windows 10

Веднаш ќе се појави нов прозорец, што ќе одговара на Кориснички сметки.

Поставување на корисничката сметка во Windows 10

Следно, ќе поставиме мала слика на екранот во која ќе се прикаже корисничкото име што во моментов го користи Виндоус 10 за најавување. Таму е прикажано корисничкото име, Иако овие податоци може да варираат во одредени случаи и наместо тоа, ќе се прикаже само е-поштата што се користи за најавување на Windows 10.

кориснички сметки во Windows 10

Сè што треба да сториме е да го избереме корисничкото име со кое ја започнуваме сесијата на Виндоус 10 и подоцна, одштиклирајте го полето прикажано на горниот дел, Тоа покажува дека корисниците мора да ги користат името и лозинката за да го користат овој компјутер.

Со кликнување на копчето «Применуваат»Windowе се појави нов прозорец долу десно каде што ќе треба да потврдиме дека сме администратори или корисници на оваа сметка; За да го направите ова, од нас ќе биде побарано да ја внесеме тековната лозинка.

оневозможете го клучот за најава во Windows 10

Откако ќе ги напишеме нашето корисничко име и соодветната лозинка во наведеното поле (со неговата конфигурација), секој пат кога ќе се најавуваме на Виндоус 10, оперативниот систем ќе започне автоматски и ќе скокнеме до бирото.

Треба да го рестартирате Windows 10 за промените да стапат на сила. Со овој мал трик што го спомнавме, сега можете да го вклучите вашиот компјутер и да дозволите Windows 10 автоматски да започнува додека одите да испиете шолја кафе, бидејќи кога ќе се вратите, ќе ги најдете сите услуги во оперативниот систем целосно започнати и компјутер подготвен да работи со секоја од вашите апликации.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе А.Пабон dijo

  Ги следев упатствата за да ја оневозможам лозинката во Windows неколку пати. Отпрвин работи, но кога компјутерот оди на одмор, повторно ме прашува за да ја внесем лозинката. Треба да знам како можам да ја добијам лозинката трајно да се отстрани.

 2.   вила Јулиус Цезар Чонг dijo

  Јас го сторив тоа како што беше речено во упатството и не ми дозволи ниту ми дозволи да го започнам, ме замоли за лозинката за hp

 3.   Валтер Феликс dijo

  ОДЛИЧНА И ОДЛИЧНА ПОМОГНЕ МЕ СЛУЧИ И БЛАГОДАРНО СУМ