Како рачно да преземате модерни апликации за Windows 8

Преземете модерни апликации за Windows 8

Иако е вистина дека автоматските ажурирања во Windows 8.1 се програмирани да се извршуваат без наша интервенција, може да има одредени ситуации преку кои можеме да стигнеме до им требаат за да ги инсталираат на сосема друг компјутер.

Кога зборуваме за Виндоус 8.1 (која е најновата верзија на оперативниот систем предложена од Мајкрософт), ние имплицитно би се однесувале на два вида апликации за инсталирање и ажурирање, се првите класици и другите наместо тоа, таканаречените модерни апликации; последните се оние што се наоѓаат во Новиот кориснички интерфејс (почетен екран) и кои ќе мора да ги преземеме или ажурираме од Windows Store, освен ако не усвоиме друга процедура за извршување на оваа задача. Тоа е она што ќе го предложиме во овој напис, односно да рачно преземете и инсталирајте ги верзиите или ажурирања на овие модерни апликации.

Зошто рачно да преземате модерни апликации за Windows 8.1?

За да одговориме на ова интересно прашање, треба да размислиме само за корисник како компјутер на кој можеби немате пристап до Интернет. Ова значи дека и покрај тоа што Виндоус 8.1 има на компјутерот, без Интернет врска, ажурирањата едноставно не може да се извршат; единствениот начин да ги имаме ќе биде преку извршната датотека на наведените модерни апликации, нешто што можеме да го преземеме од друг компјутер и да ги пренесеме на оној што нема Интернет, користејќи USB pendrive.

Ова би била главната причина зошто некој корисник ќе се обиде рачно преземете ги овие модерни апликации за Windows 8.1; Сега, ако одиме во продавницата на Windows Store и започнеме да ја разгледуваме секоја од апликациите присутни таму, нема да можеме да им се восхитуваме на кој било вид на врска за преземање за нив. Ако одиме на почетниот екран (нов кориснички интерфејс) на Windows 8.1, нема да можеме да му се восхитуваме на присуството на некаков вид на елемент за преземање на оние апликации што се веќе инсталирани во овој оперативен систем.

Ако е тоа така Како можеме рачно да ги преземеме овие модерни апликации?

На тоа ќе го посветиме овој напис, односно да искористиме неколку совети и трикови за да имате извршна датотека од овие модерни апликации за Windows 8.1, што се постигнува од компјутер со пристап до Интернет. По овие датотеки, ќе мора да ги зачуваме на USB pendrive, уред за складирање што подоцна можеме да го однесеме на компјутерот што нема пристап до Интернет.

Предложени чекори за рачно преземање на овие модерни апликации

За да ја постигнеме нашата предложена цел, ќе се потпреме на неколку алатки предложени од Мајкрософт, кои во очите на сите остануваат невидливи и дека отсега ќе можете да ги знаете совршено добро за да можете преземете современи извршни апликации или нивно ажурирање; За да го направите ова, ви предлагаме да ги следите следните последователни чекори:

 • Прво на сите, ние мора да одиме на веб-страницата на Microsoft Knowledgebase
 • Откако ќе дојде тука, треба да скролуваме до средината на веб-страницата.
 • Таму ќе ја најдеме листата на современи апликации за Windows 8.1.
 • Willе мора да го лоцираме оној во кој сме заинтересирани за преземање.
 • Откако ќе се најде алатката од наш интерес, ние мора да копирајте го бројот пронајден во колоната КБ.
 • Сега треба да одиме во каталогот за ажурирање на Microsoft преку следниов линк, но користејќи го Интернет експлорер.
 • Е бидеме прашани инсталирајте наставка што припаѓа на каталогот на Microsoft Update, мора да прифати такво барање.

03 преземете модерни апликации за Windows 8

 • Откако таму, ќе го залепиме кодот што претходно го копиравме.

04 преземете модерни апликации за Windows 8

 • Usе ни покаже резултати што припаѓаат и на Виндоус 8.1 32 и на 64 бита.
 • Ние мора да го избереме оној што припаѓа на верзијата на нашиот оперативен систем.

05 преземете модерни апликации за Windows 8

 • Themе ги избереме со квадратното копче лоцирано кон десната страна.
 • Haveе треба да кликнеме на иконата горе десно за да ја преземеме избраната датотека.
 • Веднаш ќе се отвори прозорец за да го најдеме местото каде што ќе ја зачуваме преземената датотека.

07 преземете модерни апликации за Windows 8

Тоа е сè што треба да сториме за да можеме да ја имаме датотеката што припаѓа на ажурирањето и што сме ја преземале со овој метод; кои ќе добиеме датотека со наставка .cab во повеќето случаи, што можеш отпакувајте со помош на која било специјализирана алатка. Откако ќе ја извршите оваа задача, во рамките на содржината ќе најдете датотека со наставка .msi, која Тоа ќе биде извршно што мора да го користиме за да го инсталираме ажурирањето на кој било друг компјутер како што претходно предложивме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.