Кратенки на тастатурата во Windows 8.1 за да ги извршите вашите апликации

Кратенки за тастатура-за-Windows-8

Иако Виндоус работи со опкружување на кутии (прозорци), од претходните верзии на овој оперативен систем на Мајкрософт, секогаш имало кратенки на тастатура да може да се користи при извршување на одредена апликација или функција. Во оваа статија ќе споменеме 3 интересни алтернативи на кои би можеле да користиме креирајте кратенки на тастатурата во Windows 8.1.

Посветивме некое време на креирајте ги овие кратенки на тастатурата во Windows 8.1, Бидејќи начинот на извршување на слична задача во Виндоус 8 малку се разликува од она што ќе го научиме сега, постојат неколку дополнителни опции што мора да ги знаеме за да ја постигнеме нашата цел.

Традиционалните кратенки на тастатурата во Windows 8.1

Ние сакаме да започнеме со спомнување на традиционалниот метод за создавање Кратенки на тастатурата во Windows 8.1 продолжува да се одржува како и во другите верзии на оперативниот систем; така на пример, ако ни треба Кратенки на тастатурата во Windows 8.1 од која било апликација што сме ја инсталирале во овој оперативен систем, ќе треба да ги извршиме само следниве чекори:

 • Започнете со Windows 8.1 и скокнете на работната површина (можеме да го направиме тоа автоматски)
 • Направете комбинација на копчиња Win + X и изберете «Прелистувач на датотеки".
 • Пребарување директориуми «Датотеки на програмите»Внатре во погонот« C: / ».
 • Лоцирајте ја апликацијата (завршувајќи на .exe) во овој директориум и кликнете на неа со десното копче на глувчето.
 • Од контекстуалното мени, изберете «Испратете на работната површина ...".

директен пристап

Со овие едноставни предлози што ги дадовме, веќе можеме да ја видиме кратенката на избраната апликација на работната површина; Сега, за да создадеме кратенка за тастатура за оваа алатка, треба само да кликнеме со десното копче на глувчето врз иконата што ја создадовме како кратенка и потоа изберете «Својства»Од неговото контекстно мени.

Кратенка за тастатура Виндоус 8

Како пример ја зедовме кратенката на Google Chrome, може да забележиме дека во прозорецот се појави поле Willе ни помогне да ја дефинираме Кратенката за тастатура за извршување на наведената алатка, да можеме да ги притискаме копчињата што ги сакаме (CTRL, Shift, букви и броеви) што можат да бидат дел од оваа кратенка на тастатурата.

Кратенка за тастатура за извршување апликации на Google Chrome

Постапката што ќе ја наведеме во овој момент е валидна и за Windows 8.1 и за претходните верзии на овој оперативен систем; последователно, ќе треба да ги извршиме само следниве чекори:

 • Двоен клик на нашата икона на Google Chrome.
 • Откако прелистувачот работи, во URL-то пишуваме: Хром: // апликации
 • Апликациите што ги инсталиравме во Google Chrome ќе се појават веднаш.

Апликации во Chrome

 • Десен клик на кој било од нив (во прелистувачот).
 • Од контекстното мени избираме «Создадете кратенки".

Апликации во Chrome 02

 • Од новиот прозорец избираме «Биро»Така да се генерира нашиот директен пристап.

Апликации во Chrome 03

 • Сега се свртивме кон «Биро»И во креираната кратенка кликнуваме со десното копче на глувчето за да избереме«Својства".

Со овие едноставни чекори што ги опишавме, сега ќе имаме прозорец многу сличен на оној што го ценевме во претходната постапка, имајќи само притиснете ги копчињата што сакаме да бидат дел од кратенката на тастатурата така што апликација што ја инсталиравме во Chrome.

Кратенки за тастатура за апликации на Метро

Постапката што ќе ја споменеме сега е практично една од најинтересните ситуации што се откриени на Интернет; ако кликнеме со десното копче на глувчето на апликација што е во почетниот екран на Windows 8.1, веднаш ќе се појави лента за опции на дното. Тоа не е алтернативата што треба да ја користиме, туку на пософистицирана постапка.

Секој од постоечки апликации на почетниот екран на Windows 8.1 Тие се дефинирани со URL адреса, која ќе треба да ја добиеме за да создадеме кратенка со повикување на неа.

 • За да се постигне ова, ние го нарекуваме «Контролен панел»Од опциите што се појавуваат со Победи + X.
 • Сега се свртивме кон «Програми"И потоа"Стандардни програми".
 • Избравме «Поставете стандардни програми".
 • Од апликациите (од левата страна) ја избираме оној што сакаме да создадеме кратенка за тастатура во Windows 8.1.
 • Ние го избравме Календар.
 • Сега ја избираме 2-та опција.

кратенка за тастатура во Метро

 • Од прикажаната листа го бараме елементот со URL (тоа е апликацијата)

кратенка за тастатура во Метро 02

Во последниот чекор што го споменавме, веќе ќе ја прегледавме апликацијата (во овој случај, календарот) дефинирана со URL; сè што треба да сториме е да одиме на работната површина на:

 • Десен-клик некаде на работната површина.
 • Избираме «Нова -> кратенка".
 • Го пишуваме името на апликацијата проследено со 3 ленти (на пример, wpcalendar: ///).

кратенка за тастатура во Метро 03

 • Ние и даваме име на оваа кратенка.

кратенка за тастатура во Метро 04

Ние веќе ја создадовме кратенката со оваа постапка, сега мора дефинирајте кои ќе бидат клучевите што ќе ја повикуваат апликацијата Метро, постапка што веќе ја објаснивме во претходните чекори. За икона за промена, ние само треба да ги следиме чекорите за кои разговаравме во претходната статија.

Повеќе информации - Кратенки на тастатурата во Windows 8, Направете Windows 8 побрз и претставете подобри, Извршете различни типови на апликации во Google Chrome, Како да ги смените иконите за кратенки во Windows 7


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.