Сервис за хостирање МЕГА, зошто да го користите меѓу другите?

Мега

Без обид да го натераме читателот да мисли дека ја промовираме и рекламираме оваа услуга за хостирање МЕГА, она што всушност ќе го направиме е да ги потенцираме придобивките што ги нуди неколку предности и исто така недостатоци за кои треба да знаеме сèкога станува збор за информации за хостинг важни за нас во рамките на вашите сервери во облакот.

Скоро би можеле да увериме дека има повеќе предности отколку недостатоци во однос на она што ни го нуди оваа услуга Сместување во МЕГА, иако секогаш вреди да се спомене секој од овие аспекти, така што крајниот корисник ќе одлучи дали треба да го користи или не.

Предности на користење на услугата за хостирање MEGA

Willе започнеме со обид да наведеме неколку од многуте предности што би можеле да станеме корисници на користење на услугата Сместување во МЕГА, нешто што ќе го дефинираме преку неколку ставки подолу:

  • 50 GB целосно бесплатно. Иако е вистина дека Google Drive ни нуди 15 GB целосно бесплатни, тоа е практично недоволно за големиот број датотеки или апликации што сакаме да ги хостираме во облакот. Поради оваа причина, 50 GB е прилично чесна бројка за да можеме да ги користиме скромно сите информации што ни требаат и за нас и за другите луѓе, ако ги споделиме преку URL што ни ја обезбедува истата услуга.
  • Синхронизација. Ова е уште еден од најважните аспекти што треба да се земат предвид, од Сместување во МЕГА Може да се користи преку нашиот интернет прелистувач (се препорачува Google Chrome) на персонален компјутер, а соодветната апликација за Android исто така може да се преземе од Google Play за да се користи на таблети или мобилни телефони.

Мега на мобилен

  • Брзина на преземање. Со исклучок на другите постојни услуги на мрежата (RapidShare, UpLoad меѓу другите), за да можете да испраќате или преземате датотеки на нашиот простор во облакот со услугата на Сместување во МЕГА, ќе ни треба само добра договорена Интернет врска, не постои вид на ограничување на брзината како што обично нудат други слични услуги.
  • Создадете папка или директориуми. Така што нашите апликации или датотеки се многу добро организирани, Сместување во МЕГА ни нуди можност за создавање папки или директориуми во рамките на нашата сметка. Оваа задача може да се изврши на таков едноставен начин и многу слична на она што може да се изврши, со нашиот истражувач на датотеки.

Од сите карактеристики што ги споменавме погоре, можеби вреди да се потенцира важноста на услугата Сместување во МЕГА кога станува збор за споделување датотеки помеѓу нашиот компјутер и мобилни уреди; така на пример, некој може да испраќа каков било вид на датотеки или документи до МЕГА користејќи го вашиот персонален компјутер и прелистувачот Google Chrome, подоцна може да ја отворат наменската апликација на Android, за да ги преземат истите датотеки на вашиот мобилен уред.

Недостатоци на користење на услугата за хостирање MEGA

Како што предложивме на почетокот, предностите се поголеми од недостатоците при спроведување на мала анализа на ова Сервис Сместување во МЕГА; Иако може да има многу од овие недостатоци, можеби најважното е кршење на авторските права, бидејќи ако некое лице успее да хостира некаков вид датотеки или апликации (исто така, слики или видеа) кои не биле соодветно стекнати со купување на нивните соодветна лиценца, досега е забележано дека администраторите на МЕГА не дошле да ги филтрираат овие датотеки со бришење.

Ако го оставиме настрана овој последен аспект, денес тој Сервис Сместување во МЕГА Веќе има своја апликација и дополнителни, подобро развиени карактеристики, нешто што не беше случај во минатото, бидејќи корисник на Андроид (само за да дадам пример) порано мораше да го користи специјализиран клиент за да може да го користи овој простор складирање во облак, ситуација која во моментов е една од најголемите предности за да имате 50 GB целосно бесплатни.

Повеќе информации - Мега Менаџер, МЕГА апликација за Андроид


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.