Некои алтернативи за слушање стриминг музика

Стриминг музика

Со голема количина на облачни услуги што постојат во моментот, многу луѓе ги користат за да можат домаќин на информации што можете да ги добиете во секое време без да го имате вашиот персонален компјутер во ваши раце; аудио датотеки, видео, документи или која било друга со која работиме секојдневно може да бидат хостирани во овие услуги во облакот и од кои, веќе зборувавме претходно, ситуација што би ни ја олеснила работата ако во одреден момент имаме персонален компјутер и во друг момент, таблет. Облачните услуги исто така зборуваат за стриминг музика, кои стануваат сè попопуларни како одминува времето.

Поради оваа причина, во оваа статија ќе споменеме различни услуги на стриминг музика, кои се сметаат за најпопуларни и дека отсега би можеле да бидат наши омилени.

Зошто да изберете музички стриминг сервис?

Имајте услуга стриминг музика тоа ќе ни помогне неизмерно бидејќи со тоа, нема да го користиме нашиот локален хард диск за да бидеме домаќини на песни и подоцна слушајте ги, заштедувајќи значително во однос на просторот за складирање во овие единици. Исто така, не е добра идеја да се заситува песни до различни облачни услуги, да можеме да ги користиме само за да хостираат датотеки што ќе ги користиме во нашата секојдневна работа.

1. Deezer.com

Кога ќе се најдеме на официјалната страница на оваа услуга стриминг музика Претплата на истата ќе ни биде предложена главно преку една од нашите социјални мрежи. На екранот за добредојде ќе добиеме избор помеѓу неговите верзии:

  • Премиум за правење веб и мобилен телефон без ограничувања или реклами.
  • Премиум за веб-пристап без ограничувања или реклами.
  • Откривање или бесплатен со вклучени веб-пристап и реклами.

музички стриминг 01

Откако ќе го изберете типот на претплата, можете да започнете да ги пребарувате вашите омилени песни според категориите или да го користите неговиот внатрешен пребарувач (горе десно) за да пронајдете одредена група или изведувач.

2. Екс.фм

Ова е уште еден фаворит кога станува збор за слушање стриминг музика, што исто така му сугерира на посетителот претплата користејќи ги нивните социјални мрежи (Фејсбук или Твитер). Неговиот пријателски интерфејс ни овозможува да бараме песни од наш интерес преку категории, по име на изведувач или специјална песна.

музички стриминг 02

На дното се контролите за репродукција на песните, може да се изберат опции за да се создаде плејлиста или петелки за тоа.

3. Stereomood.com

Иако оваа услуга, исто така, бара посетител од претплата на која било од нејзините социјални мрежи, нема проблем да ги пребарува предложените категории на главниот екран, да може да ги слушате во тоа време дури и без да се претплатите како што предлагаат повеќето од услуги.

музички стриминг 03

Очигледно, ако сакаме да имаме повеќе опции за контрола во оваа услуга стриминг музика, препорачливо е да се претплатите на тоа како што е предложено од неговиот администратор.

4. Сонгза.com

100% бесплатна музика е она што го нуди оваа услуга стриминг музика, каде што ќе најдете неколку жанрови од различни епохи, категории обележани со популарност меѓу неколку други алтернативи.

музички стриминг 04

Иако услугата е присутна за компјутери и мобилни уреди, истото може да се користи само од жители на САД и Канада; детектор за ip адреса ќе ве извести за ова ако не сте во такви региони.

5. 8tracks.com

Ова е можеби една од услугите на стриминг музика најинтересно може да најдеме; Екранот за презентација ги сугерира сите категории музички жанрови што постојат тука, што е првиот чекор на асистент, бидејќи подоцна ќе бидат прикажани повеќе под-жанрови сè додека не стигнете до плејлиста што го идентификува почетниот жанр што го избравме.

музички стриминг 05

Оваа ситуација се јавува само прв пат, бидејќи овој запис е зачуван во нивните колачиња и следниот пат кога ќе влеземе, автоматски ќе ги предлагаме нашите жанрови. Ако ја отвориме услугата во друг прелистувач, ќе се вратиме на почетниот екран што го споменавме.

6. Thesixtyone.com

Не грижете се ако наидете на празен екран при влегување на оваа веб-страница од стриминг музика, бидејќи ќе треба да кликнете само на зборот «Подготвен»Да започнат да ги слушаат нивните песни; Подоцна, стрелите ќе се појават во зелените вертикални полиња, што ќе ви овозможи да одите напред или назад во песните предложени од оваа веб-страница.

музички стриминг 06

7. Мешач.fm

Овој стриминг музички сервис не бара посетителот да мора да се претплати на кој било начин; Само ќе треба да избереме категорија или жанр што сакаме да ги слушаме и воила, веднаш ќе скокнеме на трагите предложени од секој нивни уметник.

музички стриминг 07

Интерфејсот е прилично едноставен за ракување, бидејќи откако избравме специфичен жанр или песна, би можеле да се вратиме во главното мени со кликнување на копчето кое се наоѓа горе лево од целата страница.

8. FilterMusic.net

Овде ќе ги најдеме категориите дистрибуирани како да се список, нешто што во голема мера ќе ни олесни да можеме да се движиме меѓу нив и на тој начин да ја најдеме онаа што ни се допаѓа. Ова е опција што практично може да се смета за најцелосна за слушање стриминг музика, бидејќи откако ќе се избере категоријата Beе ни биде прикажана друга листа на станици што во моментов ги емитуваат своите предлози.

FilterMusic

Велиме дека е добра алтернатива, бидејќи од ова место можевме да слушаме песни од различни радија ширум светот без да се движиме од истото место. Додека го слушаме избраното радио, по некое време на неактивност на нашиот глушец, сликите на уметникот или на станицата ќе се појават како слајдови.

9. Музикампн.ком

Во овој стриминг музички сервис ќе ги најдеме сите категориите што ги нудат мали обоени кутии; Без потреба тие да бидат конзистентни едни со други, можеби овој аспект може да им помогне на оние кои имаат некакво оштетување на видот.

музички стриминг 08

Оттука, неговите категории вклучуваат рок, електро, поп, џез, латинска музика, меѓу неколку други опции; но интересната работа не завршува тука, бидејќи по изборот на категоријата ќе се појави мала мапа со обоени точки, а тоа се всушност станиците што ќе водат до оваа услуга за да ни помогнат да ја слушаме оваа музика.

10. Mixest.com

Сметана за една од минималистичките услуги, стриминг музиката што ќе ја слушате овде е практично дефинирана од нејзините администратори; Немате опција да изберете помеѓу категориите, иако можете да преминете на следната песна користејќи ја контролата предложена во нејзиниот интерфејс.

музички стриминг 09

Ова се само неколку музички стриминг услуги што сакавме да ги споменеме во написот, со можност да направиме одличен список со нив за подоцна да го избереме оној што одговара на нашите потреби за забава при слушање добри песни.

Повеќе информации - Управувајте со повеќе облачни услуги со Multcloud, Безбедни алтернативи на услугите за складирање во облак, Сервис за хостирање МЕГА, зошто да го користите меѓу другите?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.