Оневозможете ја услугата Windows 8 Windows Store

Windows Store

Можеби за многу луѓе ова е голема потреба, затоа што на нивниот персонален компјутер тие никогаш нема да се обидат да направат какво било купување од оваа продавница на Виндоус, поради што деактивирањето на оваа услуга може да биде една од најбараните алтернативи.

Се разбира, за уште неколку луѓе, деактивирање на услугата Windows Store може да биде нешто сосема нечуено, бидејќи секогаш сакате да ја имате оваа услуга Windows Store е интегриран како една од Windows 8 плочките, Па, никогаш не го знаете моментот во кој сакаме да стекнеме некаков вид апликација или корисна алатка за наше работење или забава.

Оневозможете ја услугата Windows Store

Она што всушност ќе биде предложено во овој напис е да оневозможување на услугата Windows Store, што не значи дека ќе биде целосно деинсталирано; Кога го оневозможувате, плочката на оваа услуга исто така не исчезнуваше и може повторно да се овозможи со следење на истата постапка што ќе ја наведеме подолу, но со мала варијација на крајот, што ќе ја посочиме додека ја објаснуваме :

 • Прво, мора да ја започнеме нашата сесија Windows 8.
 • La Почетен екран Тоа е првата слика што ќе ја имаме.
 • Ние кликнуваме на плочката Биро лоциран кон долниот лев агол.
 • Откако ќе се најдеме на работната површина, ја извршуваме комбинацијата на копчиња WIN + R.
 • Ourе се појави прозорецот за извршување на нашата команда.
 • На просторот прикажан таму го опишуваме gpedit.msc

Продавница 02

 • Seeе видиме «Уредник на локални групи за политики".
 • Сега ќе се упатиме кон «Кориснички поставки".
 • Од оваа група ќе избереме «Административни обрасци".
 • Сега ќе одиме на «Компоненти на Виндоус".

Продавница 03

 • Од резултатите на десната страна избираме «продавница«

Продавница 04

 • Од 2-те опции прикажани овде, ја избираме онаа што вели «Деактивирајте ја апликацијата Продавница".
 • Кликнете на оваа опција со десното копче на глувчето и изберете «Измени".

Продавница 05

Со овие едноставни чекори што ги посочивме, ќе најдеме прозорец во кој опцијата «Не е конфигуриран«, Што значи дека не е преземено ништо за Windows Store; Сè што треба да сториме е да ја активираме 2-та кутија, односно онаа што одговара на «Овозможено« Подоцна и да го завршиме процесот, треба само да кликнеме на «Применуваат»И подоцна во«прифати".

Продавница 06

Обратна постапка за да се опорави до Windows Store

Само за да ја надополниме идејата што претходно ја коментиравме, со примена на Windows Store ненаселени, ако одиме на вашата плочка, ќе добиеме порака во која ќе не известуваме Windows Store тоа не е достапно на компјутерот.

Продавница 07

За повторно вклучување и продолжување на употребата Windows Store во нашиот тим, останува само да се вратиме на опцијата «Не е конфигуриран»Тоа го добивме во последниот дел од процесот, што подразбира дека мора да ја следиме истата постапка од самиот почеток; За да потврдиме дека продавницата е веќе овозможена, мора да одиме на нејзината соодветна плочка и да кликнеме на неа, со што ќе видиме дека се отвора продавницата, покажувајќи ни ги сите апликации присутни таму за да се преземат во секое време.

Како последни размислувања, можевме го оправдаат процесот на оневозможување на примената на Windows Store, нешто што може да се случи ако персоналниот компјутер е задолжен за најмалите дома; Родителите дури може да ја оневозможат апликацијата, така што нивните деца нема да направат некаков вид на случајно купување, претпазливост да ја преземат доколку продавницата е веќе конфигурирана со нашата кредитна картичка.

Вреди да се спомене дека оваа постапка може да се изврши и на персонални компјутери со Виндоус 8, Windows 8.1, Windows RT или Windows Pro, оперативни системи што ја имаат оваа апликација (плочки) на почетниот екран; исто така треба да напоменеме дека читателот може проверете ја истата постапка во Windows 7, чекори што ќе важат се до моментот на наоѓање на опцијата „Продавница“, околина и апликација што логично не можат да бидат присутни во оваа верзија на оперативниот систем бидејќи е ексклузивна за Виндоус 8 па наваму.

Повеќе информации - Виндоус 8.1: Ново ажурирање на Виндоус


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.