WinShake, помагало за прескокнување од почетниот екран на работната површина на Windows 8

WinShake

Никој не може да негира големиот број на функции што ги понуди Microsoft во својот Windows 8 и подоцна, во ажурирањето што се обиде да се врати во копчето Home Menu; Овој елемент има многу важна функција (за многумина, единствена), што е да се дозволи скокнете го корисникот помеѓу почетниот екран и работната површина на овој оперативен систем.

Ако она што навистина го сакате е да имате алатка за стрмеѓусебната интеракција е помеѓу овие 2 средини што споменавме погоре, добра алтернатива е онаа што ја нуди WinShake, апликација што можете да ја преземете и инсталирате целосно бесплатно во Виндоус 8 за да ја конфигурирате само со таа придобивка, и покрај фактот што може да се користи и за други типови на задачи.

Што точно прави WinShake во Windows 8?

WinShake има неколку функции за да може да ги користи и во Windows 8 и во верзиите пред овој оперативен систем, со кои нема да се занимаваме во овој напис, туку најновата од Microsoft. Претходно мора да го споменеме тоа за да скокнете од почетниот екран на Windows 8 на работната површина, постојат некои алтернативи за усвојување:

  • Кликнете на плочката за работна површина на почетниот екран на Windows 8.
  • Кликнете на новото копче Start Menu.
  • Земете го нашиот покажувач на глувчето (на работната површина) долу лево за да ја изберете функцијата Start Screen.
  • Притиснете го копчето со логото на Windows.

Било која од овие опции што ги споменавме, ќе ни помогне да скокнеме од една во друга околина, претставувајќи двонасочна активност. И покрај сета оваа помош што ја понуди Мајкрософт, сепак има многу незадоволство од страна на оние кои денес ги знаат и ги користат, гледајќи практично принудени да ги користат бидејќи нема полесен начин; но благодарение на оваа апликација наречена WinShake, задачата може да биде нешто поедноставна отколку што замислуваме.

Конфигурирајте го WinShake за прескокнување на екранот

Во последниот дел од статијата можете да ја најдете соодветната врска од каде што ќе треба да ја преземете оваа алатка (со еден од методите предложени од инвеститорот). Кога ќе го преземете, Modeе се активира режимот за заштита на Виндоус, каде што прашувате дали навистина сакате да ја инсталирате алатката, на која ќе треба да одговориме потврдно.

Подоцна, ќе се појави нов прозорец за потврда, на кој исто така ќе треба да одговорите да, така што алатката е инсталирана во Windows 8.

WinShake 01

Процесот на инсталација ќе се изврши на конвенционален начин што сите го знаеме, односно со интеграција на одредени библиотеки во оперативниот систем.

WinShake 02

Бидејќи Виндоус 8 не сака да има никакви проблеми, корисникот повторно ќе биде прашан дали сте сигурни да ја извршите оваа инсталација.

WinShake 03

Откако ќе решите толку многу прашања, алатката конечно ќе биде инсталирана во Виндоус 8; ќе можеме да забележиме дека кон долниот десен агол (во лента за задачи и известувања) ќе се појави нова икона, која ќе треба да ја кликнеме со десното копче на глувчето.

WinShake 04

Сликата што ја сместивме претходно, мора да ја следите верно за WinShake да се активира правилно и да може да ја исполни функцијата што ја предложивме, т.е. помогнете ни да скокнеме директно од почетниот екран на работната површина на Windows 8 (и обратно).

Но Како се случува овој скок меѓу екраните? Сè што корисникот треба да стори е да го насочи покажувачот на глувчето доле лево (во исто теме на екранот) и ништо друго, веднаш произведувајќи го скокот што го спомнавме; разјаснување малку повеќе за тоа што го спомнавме иКорисникот дури и нема да мора да кликне на копчето за стартување на Windows 8, ова и покрај фактот дека покажувачот на глувчето го однесе на тој агол.

Ова е алтернатива на сите што ги предложи МајкрософтКорисникот е тој што мора да дефинира дали е погодно да се користи, иако, поради модалитетот што го нуди развивачот на WinShake, тоа може да биде интересна алатка што ќе заштеди некое време.

Повеќе информации - Интересни аспекти што треба да ги знаете за Windows 8.1, 10-те најдобри карактеристики што ќе ги цените во Windows 8.1

Преземи - WinShake


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.