Коментари и стратегија за позиционирање.

Репликата шпион

Дали некогаш сте застанале да го мислите тоа секој пат кога некој ќе остави коментар на вашиот блог, може да биде нерамнотежа на вашата стратегија за позиционирање? Па, ова е она што помислив откако го прочитав Како да го зголемите бројот на коментари И ова е мојот одговор.

Mмногу блогери вложуваат големи напори за да ја зголемат активноста околу нивниот блог и една од вашите главни проблеми е да ги натерате посетителите да оставаат коментар од време на време. Се почесто е да се види колку блогови инсталираат приклучоци за да се поттикне учеството, на пример со приклучокот што ги прикажува најактивните коментатори.

TСекој што е заинтересиран да добие посети ќе помине повеќе или помалку часови читајќи блогови за оптимизација на пребарувачот, претпоставувам дека никој нема да се изненади ако им кажам густина на клучни зборови Тоа е фундаментален фактор кога станува збор за позиционирање на статијата. За мене особено, густина на клучни зборови, заедно со избраниот наслов за секој пост што се двата најважни фактори да се земат предвид при оптимизација на страница (тоа е, факторите што можеме да ги контролираме директно од нашата страница без надворешна интервенција).

A кога правам објава имам предвид кон кого е насочена и во зависност од оваа работа една или друга стратегија. Ако предметниот напис е наменет да го прочита Блогери тогаш мој приоритет е статијата да има а правилна формулација и тоа пренесува идеја или концепт Тоа може да биде од интерес за овој вид читатели, кои генерално ќе пристигнуваат со препорака, а не преку пребарувач. Сега, ако објавата е насочена кон публика што Google ќе ја испрати тогаш работите се менуваат и најголем приоритет е оптимизирајте ја содржината на статијата да се направи што е можно попривлечно за кралот на пребарувачите.

Текст на блогот

CКако што реков претходно, првото нешто што го правам е изберете наслов што е од корист на низата / ите за пребарување што сакам да ги позиционирам. Втората работа е да се контролира густина на зборот големо внимание на бројот на пати што се појавуваат одредени зборови во статијата. Тоа е, по изборот на насловот и во текот на пишувањето на статијата, густината на клучните зборови поврзани со низите за пребарување е присутна. На крајот од објавата, го препрочитувам и одлучувам дали треба да додадам или отстранам нешто за да го подобрам односот на клучните зборови. Кога мислам дека сè е подготвено, го објавувам и има само проверете ја статистиката да видиме што работат низите за пребарување и како работи стратегијата за оптимизација.

Sсè помина како што се очекуваше првите посети нема да чекаат долго, со нив ќе дојдат и првите коментари И ова е кога започнуваат проблемите. Веб-страница (Мислам на одредена страница на блог, а не на цел блог) е целина, се состои од објавено во една статија плус сите информации што се појавуваат во страничните колони, заглавие и подножје. Кога Google посетете ја вашата страница не чита статија и прескокнете го остатокот од страницата, но ги зема предвид сите низи за текст што се појавуваат на таа страница кога одлучувате за што станува збор за вашата страница и во кои пребарувања ќе се појави како резултат. Секако ова ги вклучува коментарите.

Коментари на блогот

LЛицето кое ќе ви остави коментар ретко (или никогаш) нема да земе предвид дека имате одредена стратегија за позиционирање за тој напис за кој тој коментира. Понекогаш коментарите немаат никаква или мала врска со темата што се дискутира во објавата, па дури и кога се поврзани само во мал процент на случаи тие ќе содржат некој од клучните зборови што сакате да ги поставите.

A како што примате повеќе посети повеќе коментари ќе добиете. Што Google ја чита вашата страница како целина зголемување на бројот на коментари ќе даде густината на клучните зборови е разредена y ако не го контролирате тој тренд ќе излезе дека Истите посети што сте ги добиле благодарение на одредени низи за пребарување ќе бидат одговорни за губење на силата на тие жици за пребарување и престани да ти давам посети. Парадоксално немој?.

Dоткако ќе го прочитаат горенаведеното, некои можеби мислат дека не е толку интересно да се охрабруваат коментарите на блогот, но тие би направиле сериозна грешка. Вака размислување би било еквивалентно на ставете позиционирање пред социјализацијата на блогот и на место кое тежнее да расте овие два аспекта мора да бидат избалансирани и да не се подредени еден на другКоментарите се важни, тие се најдобриот ресурс за дружење на блогот (дружењето е најдобриот начин за природно зголемување на PageRank) и ги подобруваат вашите опции за Долга опашка (долгата редица на пребарување), но ако не ги контролирате, тие можат да бидат поштетни отколку корисни.

EДобро е да ги охрабрувате коментарите на блогот, но мора да ги вклучите во глобална стратегија за позиционирање. Како? ќе ми дозволиш да го оставам за идна статија за тоа како коментари за совпаѓање со стратегии за позиционирање каде што ќе дадам неколку техники како да се извлече максимумот од коментарите така што тие дејствуваат заеднички (а не во спротивна насока) со нашата стратегија во однос на позиционирањето на пребарувачот. Со задоволство ќе ги прочитам вашите коментари. Поздрав од лозје.

Vнепријатни Aсесино.

Разговорот можете да го продолжите на блогот на ТОНИ1004: Комарец мрежа


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

29 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Виктор dijo

  Здраво iави, твојот пристап изгледа многу успешен, јас не наидов на нешто слично, и во рамките на целата точност што ја спомнуваш, не те негирам ниту тоа ми остава „макијавелистички“ вкус - ñака, Чака -, колку што е „ контрола »го приложив во наводници - содржината на мислењата исто така ќе ви помогне да се поставите со нив.

  Мислам ... мислам ... зависи од тоа што ќе каже статијата што ќе кажат коментарите, се разбира, кога ќе ги добиеме и кога ќе имаме суптилност да ги разбудиме и да ги охрабриме. Прегратка

 2.   Хуан Мигел dijo

  Навистина ми се допадна статијата за стратегијата за позиционирање. Вистина е дека коментарите, иако се неопходен дел од нашиот блог, истовремено се и меч со две острици. Вие сте апсолутно во право што може дури и да ја растера темата на статијата.

  Се обидувам да направам „проверка“ на моите коментари, но многу пати тоа е невозможно.

  Ви благодариме што го дадовте овој напис што е лесно разбирлив!

  Поздрав од вселената!

 3.   Лордвадер dijo

  Eо, ова е веќе многу напредно за мене, ако не коментираат лошо, ако коментираат и ...

 4.   Иван dijo

  Мммм ... Јас го почитувам погонот за позиционирање. Но ... зар не пишуваме за да нè читаат? Искрено. Ми се чини апсурдно да ги умерам коментарите врз основа на зборовите што ги користат. Претпочитам секој да го остави мислењето што го мисли. И нека google размисли што сака.
  Тоа е мое мислење, се разбира.
  Дали знаете што обично се случува? На крајот, најпосетуваните блогови се оние со најмалку коментари. Како духови простори.

 5.   Оцет dijo

  Па, ајде да разјасниме неколку работи пред да се збркаат:

  @ Víctor Не се согласувам кога ќе речете дека „зависи што ќе каже статијата ќе биде тоа што ќе кажат коментарите“. Може да зборувате за она што го сакате, а потоа да добивате коментари како „Ми се допадна“, „да зборуваме за нешто друго ...“ итн., Што немаат никаква врска со клучните зборови што се обидувате да ги поставите. Не секогаш се случува, но тоа е норма. На пример, во вашиот блог, кој е од блогер за блогери, логично е коментарите да бидат повеќе слични на содржината на статијата, но и покрај тоа, повеќе од половина ќе бидат од типот „Ми се допадна“, или не? Ова не е лошо, но ако се обидете да поставите ќе мора да го земете предвид.

  @ iván сами си го монтиравте филмот, каде реков дека треба да ги модерирате коментарите? 🙂 Реков дека во идна статија ќе дадам техники за „усогласување на коментарите со стратегиите за позиционирање“, не зборував за умереноста што ја наведовте. Се согласувам за просторите на духови, но овој напис се обидува само да го сврти вниманието на ова прашање за оние луѓе кои се заинтересирани да го подобрат своето позиционирање. Не секој има блог како што треба да читате вие, има многу кои сакаат да заработат пари со својот блог или за тоа се потребни многу илјадници дневни посети. Без стратегија за позиционирање нема да ги имате.

  Се надевам дека е јасно (мислам дека на крајот од написот го кажува тоа многу јасно) дека СЕ ПРЕДИЗВИКА КОМЕНТАРИ, какви и да се. Тогаш ќе биде време да видиме како да се осигураме дека овие коментари не ја рушат нашата стратегија за позиционирање.

  Поздрав од лозје.

 6.   toni1004 dijo

  Никогаш не сум бил за модерирање на коментари. Мислам дека статијата е направена за да ја читаат другите, а не за да индексира google.

  Секако, формула на која не би се противела би била елиминација на оф топик.

  На овој начин би се појавиле само коментарите што се однесуваат на предметниот напис, па затоа стратегијата за позиционирање би била заштитена ...

  Како и да е, за мене коментар (се додека не е „здраво сакам твојот блог дојде до мојот и кажи ми како си“) е придонес кон блогот и единствениот начин на кој блогерите комуницираат ...

  Weе ги отстраниме ли сите коментари што се грижат, на пример, за нашето здравје во случај на болест, ако решивме да го објавиме јавно, бидејќи тие предизвикуваат долга опашка?

 7.   тксубен dijo

  Се согласувам со вас, сè уште имам малку коментари, но не можете да пробате „перфекционизам“ со сè наназад, радува да добивате коментари, тоа што другите го читаат она што го пишувате е добра работа.

 8.   toni1004 dijo

  Оцет, пишував додека го правеше тоа и не успеав да го прочитам твојот коментар дури откако беше објавен мојот, па затоа ти кажувам дека е јасно. Но, имам едно прашање:

  Дали има толку многу луѓе кои заработуваат пари од блогот?

  Од сите блогери за кои знам дека има само двајца кои знаат дека заработуваат нешто ... Данс и Моја (последново исчезна одамна) ... И мислам дека не може да заработите многу пари со блогирање ... иако можеби грешам.

 9.   манолито dijo

  Да, мислам дека ... густина на клучни зборови,

  и исто така ... веб-страница,

  и исто така… коментари, позиционирање.

  (I.e.

  ПС:! Стратегија за позиционирање!

 10.   Молитви dijo

  Го разбирам вашиот интерес да направите „студија“ за целото поле на блогирање и слично ... Но, пристапот што го давате кон блогирањето не е ист како јас. Ако сте толку заинтересирани да пристигнуваат нови луѓе што треба да го промените начинот на пишување, да бидете внимателни кон коментарите, пребарувачите, графичките контроли ... Дека треба да се посветите на преселување од пишување (што е тоа што Дали сакате) да се промовирате ... Мислам дека со сето она што го правите е да го искривувате блогот и причините за пишување.

  Блогот е начин за популаризирање и индивидуализирање на масовната комуникација, а можеби има и луѓе кои го сметаат за работа и може дури и да биде. Но, вистината е дека блогот е начин за комуникација со другите и ако бркате публика и со тоа ја губите причината зошто пишувавте, не вреди. И иако она што го сакате е да заработувате за живеење од ова ... Блоговите ви даваат можност да изберете, да пишувате и да правите сè што е потребно ... Ако за да заработите за живеење од ова, треба да се продадете: тогаш продадете се во весник, што за тоа прашање е исто и ќе заработите повеќе ... Со ова не се обидувам да кажам дека не е законски да се збогатувате со тоа што го сакате, она што мислам е да го добиете тоа што го сакаш, а не нешто друго. Дека ако го правите она што ви се допаѓа и ви звучи флејтата, совршено, но дека важно е да не звучи она што е важно е можноста блоговите да ви понудат да комуницирате со масите зборувајќи за она што ви се допаѓа.

  Се надевам дека не сум бил тежок или сум претерал ... Но, навистина го прочитав твојот пост и толку многу проучување на феноменот придонесува блоговите да застанат на последното место и целиот свет во кој е важно количината , промоцијата, публиката ... Дека сето ова се чини важно во искуството со блогирање

 11.   Кампси dijo

  Како прво, здраво повторно, повторно сум на Интернет и се чини дека пропуштив многу објави.

  Според мене, овој пост има 2 позиции, прво оној на блогерите кои започнуваат и второ оние што веќе имаат минимален број посети, добро, јас сум меѓу првите и потребно е да се пофалам со сите средства дека можни се.

  Од една страна ми се чини коректно, но не и од друга.

  Тоа е мое мислење.

  Поздрав Оцет

 12.   форат dijo

  Да господине, добар напис за позиционирање објасни јасно и гласно

  Веќе го чекам продолжението.

 13.   Рожелио dijo

  Кутриот Јави, едно зборува за една работа, а читателите разбираат друго.
  Никој не вели дека ќе ги умерат коментарите, тогаш излегуваат идеалисти како Пратс, навестувајќи дека не треба да се блогира за пари и згора на тоа, се намалува густината.
  Затоа во некои постови ставам предупредување каде што пишува дека објавата е само за оние кои сакаат да заработат пари и за оние кои не сакаат, добро, во секој случај.
  Претпоставувам претпоставувам каде оди стратегијата за позиционирање со коментарите или барем сега ми текнува како може да се подобри. Можеби со приклучок? или промена на персоналот. Факт е дека не го зедов предвид, ќе почекам да видам какво изненадување имате.
  Со почит

 14.   Оцет dijo

  @Prats Го почитувам твоето мислење, но никогаш не минувај низ блог за позиционирање или за тоа како да заработиш, верувај ми гледајќи ја твојата претерана реакција (изобличувај, продавај, ..) на објава што не кажува ништо, ако поминеш таму може не се спротивстави на тоа и има не ми се допаѓа. Погледнете Пратс кога ќе направам прирачник за тоа како да користите програма, го правам тоа за да им служи на најголемиот број луѓе и ова не е како весник, ниту како списание што го купува кој сака, тука, на Нето така што овој прирачник е видлив за пошироката јавност, мора да се користат одредени техники, вклучувајќи ја и густината на клучните зборови. Дали мислите дека овој блог е искривен затоа што ги следам правилата на Google за да достигнам поголема публика?

  @Kamps би сакал да споделиш со нас што точно не ти е, па да разговараме за тоа.

  @forat и @Rogelio ме исплашија да го објавам продолжението, во овој ништо не сум кажал и има такви што не го разбираат и во следното исто ме сечат.

  Поздрав до сите

 15.   Кројен dijo

  На здравје оцет !!! Продолжете да пишувате како сакате и чувствувате затоа што ако не е искривена целата работа ... моето скромно мислење е дека секој прави што сака (со здрав разум, се разбира) и дека кога нешто не ви се допаѓа, тие критикуваат во начин конструктивен, дека светот не завршува затоа што вие го кажувате своето мислење за нешто особено. Во нашиот случај, се разбира, ние сакаме да имаме посетители, но не се убиваме себеси, барајќи начини да го направиме тоа.
  Поздрав.

 16.   Параноја dijo

  Контролирањето на темата за коментари би било невозможно, а вистината е дека тоа е нешто што едноставно е во рацете на случајноста ... Иако ако темата е интересна, мислам дека има повеќе шанси клучните зборови да се појават во коментарите.

 17.   рафсос dijo

  Многу добра статија, не размислувајте за тоа да не го напишете продолжението, иако секој од нас има свое мислење, секогаш е добро да имате друга визија за да се издржуваме и во вашиот случај ако сме убедени да ја искористиме таа за да се поправиме. Поздрав

 18.   Оцет убиец dijo

  Благодарам за пријателите, го почитувам мислењето на сите, дури и спротивното, она што ме нервира е што не разбирате што сакам да кажам. Затоа денес ќе го објавам вториот дел од овој напис и секој да даде свое мислење за тоа. Блогосферата е оваа, коментирај, согласи се и дискутирај.

  Поздрав за лозје

 19.   Иван dijo

  Хеххх ... Облечи циркус и растат твоите џуџиња, Оцет. Мислам дека твојата статија е одлична. А, критиката е најдобриот начин да се измери прифатеноста на она што го пишуваме.
  Знам дека ќе ме убиеш (сега знам од каде потекнува вториот дел од твојот прекар: Д) но дали некој отвора блог за да не го прочита? Цитирам од вашиот коментар: „Не секој има блог како тебе за читање ...“. Кој создава статии само за да се позиционираат кога длабоко во себе не се насочени кон потенцијалните читатели? Ми недостасува поголемиот дел од позиционирањето. Очигледно е важно бидејќи ако не, никој не би те читал. И тоа претпоставува голема инјекција на егото, главна храна на инспирацијата. Но, дали зголемувањето на посетите е поважно од одржувањето на вообичаените? Вистина е дека со поставување позиции го зголемувате бројот на луѓе што влегуваат на страницата. Но, колку од нив избега од типичните 0 во траење и 1 во прегледите на страниците?
  Неееее !!! Оцет во очите не!
  До. Е замолчам.
  🙂

 20.   Рожелио dijo

  Хахаха, кога Јави рече „блог за да те читаат“ Мислам дека сакаше да каже дека некои прават блог без најмала намера да профитираат, да го земат за хоби или забава. Додека другите вложуваат многу време и напор во блогирање (испраќањето добар пост не доаѓа од никаде) и иако им се допаѓа и се забавуваат, тие исто така се надеваат дека ќе добијат профит за вложеното време, со цел да се посветат целосно на блогот.
  И ако се надевате дека ќе заработите значителна сума, мора да се позиционирате ... И ако не очекувате ништо, тогаш не продолжувајте да го тепате оцетот.

 21.   Мигел Анхел Гатон dijo

  Сосема се согласувам со вашата статија. Во мојот случај, го имам сосема јасно:

  - Личен блог: Охрабрувам коментари, сакам луѓето да учествуваат и да имаат корист од нивниот придонес за да се подобрат што е можно повеќе.

  - Бизнис блогови: Позиционирањето е крал. Приоритет е да се добијат посетители без оглед дали е создадена заедница или не. Иако можам да создадам заедница на лојални корисници кои коментираат многу подобро отколку подобро.

  Со почит,

 22.   Оцет dijo

  @ iván 🙂 вистината е дека не бев многу коректен кога велев „Не секој има блог како тебе да читаш ...“, Рожелио го толкуваше горе-долу она што сакаше да го каже и јас целосно го споделувам тоа што го зборува.

  Кога реков „прочитај ги“, мислев на блогови кои објавуваат лични работи со приказни, искуства и анегдоти и кои сакаат да споделуваат iousубопитни работи, гледишта, итн. накратко, тие се блогови што треба да се „читаат“. Но, тогаш има блогови за консултации, кои исто така се читаат, но на поинаков начин. Луѓето доаѓаат кај нив барајќи прирачник или да бидат во тек со некоја тема за да не уживаат во пишувањето на авторот. Во овие случаи, информациите се трошат и не се читаат.

  Верувам дека Мигел А. Гатон дојде да ме спаси со јасно изразување на разликата што сакам да ја покажам. Комерцијален блог мора да позиционира или нема да биде ништо, личен блог е нешто друго. Ниту еден од вас не треба да ги одбива коментарите, но ако имате интерес за позиционирање, треба да му дадете соодветен пристап.

  Патем Иван ако замолчиш е кога ќе треба да набавам оцет

  @Miguel задоволство да се видиме овде.

  Поздрав до сите (без оцет што го чувам за Иван)

 23.   toni1004 dijo

  Многу пати некој зборува, а други имаат нозе наместо уши ... хехехе

  Мигел А Гатон го погоди ноктот во главата ... не можеше да го стави подобро.

 24.   Молитви dijo

  Не не Оцет ... Ако вашиот блог е за ова ... Ако го прочитав затоа што велите многу корисни работи, sk во вашиот случај е спротивното, вашиот блог е давање совети за технологии и слично: објавата е совршена . Зборувајте за тоа: совети за мочуришта.

  Она што го велам е дека ако кога пишувате повеќе се грижите за позиционирање на вашиот блог во гугл отколку за пишување, тогаш сигурно ќе имате придобивки во Google, но ќе изгубите во задоволството да пишувате

  Мислам дека студијата е направена ... Па, можеби се чини несериозно, но тоа е дефект што ми овозможи да учам букви (порано не бев таков !! XD)

 25.   канутрелакс dijo

  Добар оцет, како сакам да те читам хахаха. Па, на тема контрола на коментарите (и дека во chustis немаме ништо, а помалку да кажеме ништо), мислам дека е многу тешко да се контролираат „клучните“ зборови, мора да биде многу, многу тешко, па ќе го коментирам кога во chustis имаме 1000 коментари дневно хахаха. Поздрав сега за да не се заебам статистиката: оптимизација на пребарувачи, оцет убиец. хахахаха поздрав.

 26.   Маријано dijo

  Со толку многу полемики, не само што ќе го испечатам објавувањето, туку и сите коментари, единствен извор на различни позиции за позиционирање што ретко се гледа ...

  Го задржувам своето мислење за втората нота.

  Прегратка и ќари за сидрото

 27.   Бендер dijo

  Не запрев да размислувам дека коментарите го разблажија записот, иако размислував за спротивниот ефект, може да се случи просечните записи да работат подобро поради коментарите.

  Интересни фактори, не господине.
  Честитка.

 28.   Оцет dijo

  @ Прати, во право си дека задоволството од пишувањето е изгубено, но кога правиш чекор-по-чекор прирачник, нема такво задоволство на кое се повикуваш. Кога ќе направам ваков запис, не размислувам за позиционирање (го кажав тоа на почетокот), јас само се обидувам да напишам најдобро што можам и уживам да го правам тоа. Двете работи не се некомпатибилни, но секоја има свој момент. Не знам дека ќе биде прашање да бидам од наука

  @canutrelax во написот што го надополнува овој, можете да видите дека не мора да ги контролирате коментарите. Патем, многу ти благодарам што ми помогна во густината на клучните зборови

  @Mariano вториот дел е веќе објавен го чекам твоето мислење.

  @Bender сте го удриле ноктот во главата, „просечните“ записи треба да се хранат со долгата опашка, но исто така тука треба да примените техники за да го искористите тоа. Коментарите се совршена алатка за ова.

  Ви благодарам многу на сите за охрабрувачката дискусија. Поздрав од лозје.

 29.   Луис dijo

  многу добар пост понекогаш ја убиваш главата размислувајќи како да имам повеќе посети и како добивам повеќе коментари и ги занемарувам другите важни аспекти, многу добро и се надевам прошири ја темата