Преглед: Алтернативи за резервна копија во Windows

Резервна копија на Виндоус

Во моментов, има голем број на алтернативи што би можеле да ги користиме кога станува збор изврши резервна копија во Windows, кои се движат од прилично едноставни чекори за изведување на другите малку покомплексни; Би можело да се каже дека вторите се идеалите и оние што треба да ги спроведуваме во секој момент, бидејќи се нешто посложени, тие ни нудат можност да можеме закрепнете ја состојбата на нашата опрема на оптимален начин и без губење на важни информации.

Да го илустрираме малку подобро она што го спомнавме погоре, ако во одреден момент се сруши нашиот компјутер со Виндоус, неизбежно ќе мора да повторно инсталирајте го оперативниот систем и подоцна сите оние апликации со кои сме работеле за долго време. Без потреба да одите на таква макотрпна (и досадна) задача што може да трае околу 2 или 3 дена работа, во овој преглед ќе споменеме како да се изврши резервни копии во Виндоус, така што ниту една апликација со која сме работеле, важни датотеки зачувани на нашиот системски хард диск и неколку други елементи, нема да исчезнат со овој пад на оперативниот систем.

Прва алтернатива за резервна копија во Windows

Како прва алтернатива што би можеле да ја препорачаме за да ги спроведеме овие резервни копии во Виндоус, постои добро позната "точка за враќање на системот"; Ние работевме со оваа алтернатива од верзиите на Windows XP па натаму, каде треба само:

 • Кликнете на копчето Start Menu.
 • Внесете го просторот за пребарување „точка за враќање“.
 • Од резултатите изберете «Креирај точка за враќање».

бекап во Виндоус 01

 • Од новиот прозорец, кликнете «креирај».

бекап во Виндоус 02

 • Во празниот простор на новиот лебдечки прозорец, напишете име што ја идентификува оваа точка за враќање.

бекап во Виндоус 03

Ова се основните концепти што треба да ги усвоиме кога станува збор изведува резервни копии на Виндоус засновано на обновување на системот во претходна точка. Името што треба да се стави во ова празно место што го споменавме, може да биде датумот кога ја создаваме оваа „Точка за обновување“.

Идеална и оптимална алтернатива на резервните копии во Windows

Но, без сомнение дека најдобрата алтернатива што треба да ја спроведеме при креирање резервни копии во Виндоус Тоа е оној во кој корисникот треба да создаде слика на тврдиот диск на целиот систем; За да го постигнеме ова, треба да ги следиме само следниве последователни чекори:

 • Кликнете на копчето Windows Start Menu.
 • Во просторот за пребарување напишете «резервни копии".
 • Од резултатите изберете го оној што вели „Направи резервна копија на компјутерот“.

бекап во Виндоус 01

 • Од опциите прикажани во левата странична лента изберете „Креирај системска слика“.

бекап во Виндоус 04

 • Изберете која било од 3-те опции предложени во новиот прозорец.

бекап во Виндоус 05

Овие 3 опции се однесуваат на можноста за извршување на резервни копии во Виндоус користејќи го нашиот хард диск, ДВД-дискови и исто така, во мрежно опкружување. Ако го користиме нашиот хард диск, тоа исто така може да биде голема партиција што е инсталирана на компјутерот. Ако наместо тоа ја избереме опцијата за мрежно опкружување, ќе треба само да го избереме тврдиот диск на наведениот медиум за да можеме да извршиме резервна копија.

Најмалку посочена опција за извршување на овие резервни копии во Виндоус Според предложениот метод, тој е оној во кој се споменуваат ДВД-дискови, бидејќи за тоа би бил потребен голем број, затоа, предолг и макотрпен процес кој никогаш нема да заврши.

Оваа втора алтернатива што ја споменавме е идеална и воедно најоптимална за изведување резервни копии во Виндоус 7 наваму, бидејќи сликата на дискот што ќе се генерира во кое било опкружување (како што избравме), ќе ја има регистрирано секоја од апликациите со кои сме работеле. Ако 2 или 3 дена инсталација на оперативниот систем и соодветните работни апликации се една од најтешките задачи за извршување, методот што го наведовме како втора опција може да трае приближно 3 часа, со оглед на голем број апликации и разновиден документација што можеби, може да опфати околу 150 GB.

Не заборавајте да ја изберете дополнителната опција што Ви ја нуди Виндоус при враќање на оваа слика на дискот што ја користевме како резервна копија, каде што ќе треба да креирате ЦД-РОМ-диск со потребните датотеки што ќе ја повикуваат сликата што ја создадовме претходно да бидат целосно обновени.

Повеќе информации - Cobian Backup - Направете резервни копии од важните датотеки


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.