Што е VHD слика на виртуелен диск?

Слика на дискот VHD

Ова станува една од темите што малку се дискутираат на Интернет, иако кога се споменува во различни форуми и групи, има премногу технички објаснувања што можеби не се решението на оние што се обидуваат да ги разјаснат што навистина значи оваа слика на виртуелниот диск на VHD.

Можеби за да може да се расчисти малку сомнежот во тоа што претставува а Слика на виртуелниот диск на VHD, треба да го напишеме секој од овие знаци што го сочинуваат зборот за да го знаеме неговото значење; VHD стана акроним на она што е познато како Виртуелен хард диск, Елемент се најде во 2 различни средини во нашиот оперативен систем, било да е тоа Виндоус 7 или Виндоус 8.1.

Прво опкружување за препознавање на слика со виртуелен диск на VHD

Накратко ќе го споменеме решението што обично го нудат различни групи и форуми на Интернет кога се занимаваме со темата а Слика на виртуелниот диск на VHD; Обично се користи кога сакате да имате оперативен систем со двоен режим, нешто што е една од многуте употреби во оваа област. За подобро да го илустрираме она што го споменуваме, корисникот на Виндоус 7 (исто така Виндоус 8.1) може да ги изврши следниве чекори:

 • Кликнете на Копче за домашно мени.
 • Бара Мојот тим и кликнете на него со десното копче на глувчето.
 • Од контекстуални опции изберете «Управувач".

виртуелна слика на дискот VHD 01

 • Потоа изберете «Управување со дискови»Од левата странична лента.

виртуелна слика на дискот VHD 02

 • Сите наши дискови ќе се појават со нивните соодветни партиции.
 • Изберете специфичен хард диск или партиција.
 • Од горната лента изберете «Акција -> Креирај VHD".

виртуелна слика на дискот VHD 03

Како што споменавме претходно, во овој прв дел од статијата само сакавме да се осврнеме една од областите каде што се наоѓа оваа опција VHD, Ова подоцна ќе сугерира дека треба да создадеме виртуелен простор во рамките на партицијата што ја избравме. Но, тоа не е делот што навистина нè интересира да го знаеме (а исто така и другите корисници кои ги бараат овие информации), туку, што може да се направи со Слика на виртуелниот диск на VHD.

Препознајте, интегрирајте и пристапувајте до Слика на виртуелниот диск на VHD

Со цел да понудиме поширока идеја за тоа што ќе се обидеме да сториме при препознавање на Слика на дискот VHDMentionе споменеме што се случува со одредени прашања на Интернет; корисник можеби стигнал до оваа слика, која има VHD екстензија, што е создадено преку процес на резервна копија во Виндоус 7 (или Windows 8.1). Значи, ако оваа датотека со VHD екстензија претставува слика на дискот или оперативниот систем што е создадена во Виндоус 7, треба да знаеме само како да ја препознаеме.

Врз основа на истиот пример, да претпоставиме дека ја имаме сликата на дискот со оваа VHD екстензија и треба да го прочитаме, а подоцна да го интегрираме во нашиот компјутер, имајќи предвид дека корисникот мора претходно да ја спроведе оваа постапка за да се генерира резервна папка:

 • Ние ја ставаме нашата слика на VHD-дискот на одредено место.

виртуелна слика на дискот VHD 04

 • Го отвораме нашиот Windows explorer.
 • Одиме на тврдиот диск или партицијата каде што ја креираме резервната копија под методот Слика на диск.
 • На ова место и во коренот, мора да има папка со име «WindowsImageBackup".

виртуелна слика на дискот VHD 05

 • Внесуваме оваа папка или директориум со двоен клик.
 • Willе добиеме неколку безбедносни пораки за да се откажеме од оваа задача.
 • Се движиме до под-папката „Резервна копија ...“, каде што елипсите претставуваат датум на кој оваа слика на дискот може да биде креирана.

виртуелна слика на дискот VHD 06

Тоа е ова место што многу луѓе навистина сакаат да го препознаат, бидејќи тука можеме да се восхитуваме на голем број датотеки со алфанумерички кодови и имиња, кои на прв поглед не претставуваат апсолутно ништо. Од сите овие датотеки ќе најдеме неколку кои имаат VHD екстензија, тука е местото каде што мора да ја поставиме сликата што ја постигнавме и која го има истиот крај.

Сега ако ти Слика на дискот VHD претставува оперативен систем Виндоус 7 (или кој било друг), начинот за негово враќање е користејќи го „Recovery Disk“, Истиот што се појавува да биде конвенционален CD-ROM-от, кој во себе содржи одредени датотеки за подигнување за обновување на системот со оваа слика. Ако не сте кажале „Recovery Disk“, тогаш треба да креирате еден со следнава постапка:

 • Одите кон «Контролен панел".
 • Од првата категорија избирате «Направете резервна копија од компјутер".
 • На левата страна изберете ја опцијата «Направете диск за поправка".

виртуелна слика на дискот VHD 07

Со овие едноставни чекори, ќе се отвори нов прозорец, кој ќе ве замоли да внесете конвенционален CD-ROM диск за да може да се користи за стартување на компјутерот, кој ќе го препознае Слика на дискот VHD и следствено, тој ќе го врати оперативниот систем доколку наведената слика претставува таква ситуација.

Повеќе информации - Преглед: Алтернативи за резервна копија во Windows


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.