10 алатки за одржување што ќе го направат вашиот компјутер со Виндоус да работи како првиот ден

Одржување-Виндоус-0

Како што одминува времето, нормалното е што вашиот компјутер по неколку запишувања / читања на дискови во кои се извршени различни инсталации на програми, снимање на податоци ... постепено оди побавно и побавно, особено ако не е извршено, извршете превентивно редовно одржување, од наједноставниот дефрагментатор на дискови во Виндоус до чистење на привремени датотеки што заземаат непотребен простор.

Од истата причина, постојат различни програми кои ги извршуваат овие задачи на автоматски начин, така што не губиме време во процесот и можеме да ги подобриме општите перформанси на системот што е можно повеќе. Во рамките на овие опции има голема разновидност каде што можете да изберете оној кој најдобро одговара на вашите вкусови или потреби.

 1. CCleaner: CCleaner Можеби е најпознат и затоа е широко распространет меѓу корисничката заедница бидејќи е доста ефикасен во постигнувањето добро чистење без да влијае на правилното функционирање на системот. Има опции што се движат од чистење на гореспоменатиот привремен систем или прелистувач, до трајно отстранување на скршени кратенки или дури и чистење на невалидни клучеви во регистарот на Виндоус.
 2. Веслање ПОВЕЕ: Оваа алатка е уште поавтоматска бидејќи нејзиниот едноставен дизајн значи дека треба само да притиснете копче за да го проверите целиот систем и дека по анализата ви покажува какви проблеми претставува опремата и како може да се исчисти. Веслање повеќе побарајте грешки од регистарот, оптимизирајте го управувањето со RAM меморијата, елиминирајте ги дупликатите или привремените вечни.
 3. ShellMenuView: Во овој случај ShellMenuView ги елиминира записите што се интегрирани во помошното мени (десното копче) на Виндоус што ги инсталираат некои апликации и кои практично ништо не се користат покрај „валканиот“ регистар.
 4. Напредно деинсталирање Про: Понекогаш, некои програми што ги инсталираме на нашиот компјутер немаат деинсталирање, затоа мора да го избришеме записот во регистарот и потоа да продолжиме да го бришеме рачно. Напредно деинсталирање Pro Тој е бесплатен и ни дава можност да ги деинсталираме овие програми со вклучено чистење на регистарот, како и да можеме да гледаме други инсталации, да управуваме со извори, да чистиме дупликати и привремени датотеки, да го дефрагментираме дискот. многу комплетна и одлична опција да бидете слободни.
 5. Пребарување и уништување на шпионски софтвер: Друго од злото на кој било систем е шпионски софтвер или шпионски софтвер, кој ги следи нашите постапки и испраќа извештаи до различни компании за да ги знаат нашите навики и дека тие ни испраќаат од „персонализирано“ рекламирање, па дури и до кражба на почувствителни или лични информации. Во оваа ситуација Spyware Search & Destroy успева ефикасно да го елиминира и имунизира нашиот систем, кој иако не може да елиминира 100%, барем ќе не направи побезбедни. Целосно е бесплатно и можете преземете од овој линк.Одржување-Виндоус-1
 6. Мал дедупликатор: оваа апликација Тоа е исклучиво за елиминација на дупликат датотеки од системот и што сте го лоцирале на вашиот локален диск за да ослободите простор, исто така е бесплатно.
 7. Бришач за приватност: Главната функција на ова Бришач за приватност Очигледно е одржување на системот чист, но ориентиран кон приватност, односно елиминирање колачиња, привремени датотеки и други датотеки од интернет прелистувачи, прегледување датотеки скриени на дискот, управување со стартување на прозорци ...
 8. SlimCleaner: Слично на CCleaner, но во овој случај од друг развивач, SlimCleaner овозможува чистење на регистарот, дупликатите, тврдиот диск и исто така ја интегрира можноста за добивање информации од корисничката заедница што ја користи апликацијата за подобрување на корисничкото искуство со подобро лоцирање на датотеките идентификувани како „лоши“ и понатамошно рафинирање на неговите анализи со секоја ревизија.
 9. Комунални услуги: Оваа програма Покомплексен е бидејќи дозволува распоред на задачи, времиња кога се одржува и ако претпочитаме опремата да се исклучи кога ќе заврши. Како и другите опции, таа исто така врши дефрагментација на дискот, оптимизација на меморијата.
 10. Алатки за TuneUp: Една од класиците, која ја стекна својата популарност благодарение на многу комплетен интерфејс со сите видови опции за оптимизирање на системот, чистење ... казната е што се плаќа со 15-дневен пробен период. Алатки за TuneUp исто така се ажурира секоја година со нови одлики и подобрувања.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.