10 години Xbox 360

конзола xbox-360

На 22 декември 2005 година тој се симна од патот Xbox 360 во Соединетите држави, втор упад на Мајкрософт на пазарот на видео игри како производител на конзоли, правејќи го истото неколку дена подоцна на европска и јапонска територија. Xbox 360 Тоа беше придружено со разни наслови при неговото лансирање, меѓу кои можеме да ги истакнеме Call of Duty 2, Осуден: Криминално потекло, Камео: Елементи на моќта, Совршено темно нула y Проект Готам Рејсинг 3.

Лансирањето на конзолата беше нешто вознемирувачко и спротивно на часовникот: Мајкрософт започна масовно производство на Xbox 360 само 69 ​​дена пред вашето пристигнување во продавниците. Од оваа причина, немаше доволно единици за да се задоволи побарувачката за новата машина за работа, особено во САД и Европа, додека Јапонија, од самиот почеток, се спротивстави на снабдувањето со Мајкрософт и ги чекаше движењата на Sony со неговиот PlayStation 3.

Xbox 360 Имаше одличен хардвер со кој наскоро развивачите се запознаа: имаше Ксенон процесор de IBM, и а ATI Xenos графички процесор, што претставуваше повеќе од извонреден скок од нивото што го видовме во претходната генерација на конзоли. Иако многу од раните игри до кои дојде Xbox 360 тие може да се сметаат за меѓугенерациски и требаше време да се појават програми што навистина демонстрираа за што е способна таа машина.

Лансирање на игри xbox 360

Кога конзолата веќе имаше добра корисничка база, започнаа да се појавуваат првите хардверски проблеми. Отпрвин се зборуваше за изолирани случаи, но брзо се прошири злото од повикот круг на смртта y Мајкрософт во рацете имаше бомба што може да експлодира и да ја уништи марката Xbox. На оние од Редмонд, со оглед на обемот на инцидентот, тие немаа друг избор освен да понудат дополнителна година гаранција на конзолата, гест што ги чинеше повеќе од милијарди долари. Во тоа време, некои извори истакнаа дека проблемот со црвени светла се должеше на лошото хардверско планирање како Мајкрософт ги прескокна соодветните контроли на квалитетот за да може да пристигне на време за Божиќната кампања во 2005 година. Последователно, се случија бројни ревизии на конзолата, со промени во хардверот, капацитетот на хард дискот и естетската завршница, со цел да му понудат на клиентот повеќе сигурен систем.

црвени светла xbox 360

За многу гејмери, еден од најголемите успеси на конзолата беше заедницата создадена наоколу Xbox Live, платформата за онлајн игри на Мајкрософт, што правеше дискриминација помеѓу корисниците на плаќање, т.н. Златна, и на Сребрена. И покрај одбивањето на Sony во таа генерација на полнење за играње преку Интернет, подоцна, како што видовме во PlayStation 4, подлегна на моделот на плаќање со неговиот посебен систем PlayStation Плус, од кои покрај тоа, Мајкрософт, би зеле предвид одредени особености, како што е испорака на игри до клиенти што плаќаат.

xbox живо злато

Друга од силните страни на Xbox 360 што многумина ќе споменат ќе бидат нивни Контролна команда. Тоа беше поергономска и поудобна еволуција на контролор С. од претходниот Xbox, со подобро дистрибуирани копчиња, подобрени активирачи, копче за водич и безжичен сигнал. Сепак, големата слабост на првите контроли беше нешто круто и непрецизно вкрстено, но како конзолата, контролорот на Xbox 360 беше подложен на исто толку ревизии. Популарноста на командата беше таква што беше лансирана во PC, со голема компатибилност и поддршка од развивачите кои ги користеа своите програми за оваа платформа.

Xbox-360-безжичен-контролер-бело

Друг важен хардвер во животот на Xbox 360 беше воведувањето на Kinect. На првите презентации на периферната, ни беше кажано за тоа како револуција во светот на видео игрите, благодарение на капацитетот за потопување досега невиден - се сеќавате ли Мило? Сигурно не - веќе бесконечни можности. На крајот, овие зборови ги однесе ветрот, каталогот за Kinect се сведе на низа лежерни игри и гаџетот заврши со собирање прашина во некој агол од куќата на корисниците. Последователно, имаше обид повторно да се воведе оваа технологија на потрошувачот преку Xbox One, но одговорот беше толку негативен, што Мајкрософт почна тивко да се свитка Kinect.

Ако треба да зборуваме за ексклузивен софтвер, насловите само за Xbox 360 Тие беа класифицирани во два аспекта: ексклузивно само на конзолите ооцелосна ексклузивност. Дадоа многу за да разговараат Mass Effect o BioShock кога беа ослободени на други платформи, или критики Верзии на компјутер de Алан Вејк, опрема на војната o Басна III. Но, фокусирање на искуствата што само може да ни понудат Xbox 360, треба да потенцираме програми како Halo 3, Halo Reach, Halo 4, Ace Combat 6, Blue Dragon, Crackdown, Dead Rising, различното Forza Motorsport, оригиналната трилогија на Gears of War, Алан Вејк, Камео, Изгубена одисеја o Проект Готам Рејсинг 4.

Од широкиот каталог на конзолата, игрите што се продадоа во повеќе од 6 милиони примероци беа следниве:

 1. Kinect Adventures - 21.63 милиони
 2. Grand Theft Auto V - 15.60 милиони
 3. Call of Duty: Modern Warfare 3 - 14.59 милиони
 4. Call of Duty: Black Ops - 14.41 милиони
 5. Call of Duty: Black Ops II - 13.49 милиони
 6. Call of Duty: Modern Warfare 2 - 13.44 милиони
 7. Minecraft - 13 милиони
 8. Хало 3 - 12.06 милиони
 9. Хало 4 - 9.41 милиони
 10. Gears of War 2 - 6.74 милиони

Xbox 360 можеше да се спротивстави PlayStation 3 благодарение на прекумерната самодоверба и ароганција на Sony. Цената на конзолата Мајкрософт се покажа како многу подостапен за просечниот потрошувач - запомнете го тоа PS3 скокна во 600 евра и дури и без вклучување на игра - програмерите се навикнаа на архитектура која не беше толку комплексна како Мобилен и за време на нејзините рани години наидовме на голем каталог на игри. Сепак, последниот потег на животот на конзолата беше доста сомнителен, со голема суша на ексклузивни наслови од тројка А и Мајкрософт премногу фокусирани на проширување Xbox Live и во влегувањето Kinect со инка. Сепак со сè, и покрај начинот на кој се врати Сони, Xbox 360 успеа да достигне бројки за продажба за кои никој не се сомневаше уште во ноември 2005 година, особено по овие две генерации на доминација на брендот PlayStation.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.