Ова се 10 од најдобрите настапи на секогаш одличниот Фреди Меркјури

Фреди Меркјури

На 24 ноември, поминаа 25 години од смртта на една од најголемите легенди на музиката, во која практично многумина уживаат секој ден. Зборуваме за тоа колку сигурно веќе го замислувавте Фреди Меркјури, оној кој беше вокал на легендарната група кралицата.

Оваа недела во која се славеше Црниот петок, разговаравме до исцрпување на технологијата и затоа решив да и ставам крај на оваа недела, а исто така и на твојата со мала почит кон Меркур, покажувајќи ти 10 најдобри настапи на секогаш одличниот Фреди Меркјури, иако да, веќе ве предупредивме дека би сакал да го направам овој напис бесконечен и да ви покажам 1.000 претстави, но не можеше да биде.

Барселона (1988)

На Олимписки игри во Барселона Тие се сметаат за едни од најдобрите во историјата, иако имаа големо отсуство во фигурата на Фреди Меркјури кој почина неколку месеци претходно и кој беше задолжен за толкување на химната на најважниот спортски настан ширум светот.

сепак митот беше многу присутен како што можете да видите на видеото во кое тој се појавува заедно со Монсерат Кабали изведувајќи една од најемотивните олимписки химни во историјата.

Сакам да се ослободам (1984)

Меркур не само што бил еден од најдобрите гласови во историјата, туку бил и вистински мајстор за изведба. Јасен пример е овој видео клип во кој таа глуми жена во пародија на популарна британска сапуница.

Денес ова воопшто не го привлекуваше нашето внимание, но за тоа време беше нешто од највпечатливите. На пример Во Соединетите држави, видео клипот беше цензуриран се до 1991 година, кога започна да се емитува слободно.

Во живо на помош во живо (1985)

Пред 25 години Фреди Меркјури нè напушти засекогаш и неверојатни пред 31 година се одржа на Вембли, митски стадион, не само поради одличните фудбалски натпревари што ги организираше, туку и поради огромниот број концерти што се одржаа. прослави, Помош во живо, еден од најдобрите концерти во историјата што обедини многу групи со цел да се стави крај на гладот ​​во Етиопија.

Сите групи имаа 18 минути на сцената, оставајќи го само планираното сценарио Квин која играше и ги вибрираше сите присутни 20 интензивни минути. Денес, многумина сè уште ги имаат влакната кога ќе се вратиме да уживаме во Live Aid.

Под притисок (1981)

Под притисок е една од најмитските песни на Квин, делумно благодарение на учеството во него на Дејвид Боуви. Заедно со добро познатиот уметник, тоа беше една од одличните песни на албумот „Hotешка вселена“ објавен во 1982 година.

Во оваа прилика, и како што можете да видите на воведното видео, можеме да видиме како Меркјури ја изведува песната со Роџер Тејлор, тапанарот на Квин, кој не тера да го промашиме Боуви, барем во однос на неговиот глас што значи.

Боемска рапсодија (1986)

Квин влезе во историјата за огромен број песни, кои сите сме ги пееле и танцувале во повеќе од една прилика. Како и да е Боемска рапсодија е можеби најпознатата песна на британската група, која замина во историјата како химна за многу луѓе.

Една од најдобрите верзии на оваа песна е онаа што ви ја нудиме денес и се случи повторно на Вембли, иако овој пат во 1986 година. Тоа е едно од најгледаните видеа на Интернет и не е ни чудо, без никакво сомневање.

Willе те рокнеме (1981)

Не мора да бидете следбеник на Кралицата за да сте слушнале и вибрирале од време на време со една од нивните најпознати песни, како што е Ние Вил Рок ти во која Меркур прави извонредна изведба со која успева да достигне некого.

Хит на видео-репродукција и подгответе се да вибрирате и уживајте во една од најдобрите песни на Квин.

Некој да сака (1981)

Репертоарот на песни на Квин е практично бесконечен, но во него се издвојува Некој да сакаш, една од оние песни што не е една од најпознатите, но за многумина е една од нашите омилени.

Настапуван во Монтреал од Фреди Меркјури, во канадскиот град тој одржа лекција за тоа што треба да биде уметник на сцената. Малку уметници можеа да го достигнат нивото на Меркур, со неговиот неверојатен глас, поддржан од извонредна група и конечно знаејќи како да се поврзете со целата присутна јавност.

We Are the Champions (1986)

Во кој било спортски настан вреден за неговата сол, сакале или не, ќе го слушнеме Ние сме шампиони од Квин која со тек на време стана химна тесно поврзана со спортот.

Уште еднаш одиме на Вембли да видиме едно од најдобрите интерпретации направени на оваа песна и каде го гледаме Меркур облечен како Крал на многу нешта и секако на Рок.

Кралицата убиец (1974)

Кралицата убиец Таа е една од првите песни со кои Квин оствари голем триумф. Тој е дел од нивниот трет студиски албум и настапи во живо, тој ни нуди некои од најубавите хорови во целата историја на бендот.

Отворете ги широко ушите и подгответе се да уживате во една од одличните песни и исто така во една од најдобрите настапи на Фреди Меркјури.

Шоуто мора да продолжи (1991)

За да ја затвориме оваа листа, не можеме да заборавиме на една од најпознатите песни на Квин, каква што е Шоуто мора да продолжи И тоа иако не е ако претставата има одлична приказна зад себе. И, тоа е дека оваа тема беше една од последните дела на Меркур, веќе сериозно болна и погодена од СИДА.

Песната е одлична порака на оптимизам од почеток до крај и онаа што самиот Фреди ја одбрани на примерен начин. Во моментот на толкување, добро познатиот Брајан Меј сметал дека не може да го протолкува, на што британскиот генијалец одговорил со пиење долг пијалок вотка; „Да, ќе милам“.

Која е за вас најдобрата песна од Квин и најдобра изведба на секогаш одличниот Фреди Меркјури?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)