10 нови можности за живот на вонземјани

Со децении, наместо да се грижиме многу поактивно за одржување на планетата во која живееме во оптимални услови, претпочиташе науката барај други светови каде животот е можен, или празни планети што човечките суштества можат да ги окупираат (и да ги искористат), или планети во кои се наоѓа вонземски живот и кои можеме да ги освоиме.

Во 2009 година, вселенската мисија на НАСА Кеплер започна со цел да одговори на многу Наведете: „Колку планети слични на планетата Земја има во галаксијата?“ По осум години истражување, веќе го имаме првиот одговор.

Откриени десет нови планети за да бараат живот

Тимот за специјална вселенска мисија Кеплер, по осум години напорна работа, веќе претстави што е, за момент, најголемиот каталог на потенцијали нови планети. Поточно, оваа листа е составена од вкупно 219 наоди, но не сите се валидни за домаќин на животот.

Од сите овие откритија, десет од нив имаат димензии кои се многу слични на големината на нашата планета Земја, покрај тоа што имаат многу слична орбита. Што повеќе, може да биде за живеење додека тие се наоѓаат во т.н. „зона за вселување“, односно се доволно далеку од Сонцето за да вдомат вода во течна состојба, неопходна за живот.

Марио Перез, член на мисијата Кеплер на одделот за астрофизика на НАСА, беше одговорен за објавување оваа информација Само вчера од Силиконската долина. Со овие 219 наоди, тие се веќе Пронајдени се 4.034 кандидати. Од сите нив, веќе е потврдено дека 2.335 се надвор од нашиот Сончев систем (тие се, според тоа, егзопланети), додека околу триесет се близу до нашата планета.

Лансирање на вештачкиот сателит Кеплер во 2009 година | СЛИКА: НАСА / Jackек Пафалер

Како што можете да си замислите, вештачкиот сателит Кеплер продолжува да кружи околу Сонцето за да ја исполни својата мисија да бара нови планети што би можеле да бидат домаќини на животот и откривање на нови податоци и информации што ни овозможуваат подобро разбирање на Универзумот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Гема Лопез dijo

    Кога зборуваат за вонземски е исто како да слушнеш некој како вели дека сум видел рај и Бог, обете големи лаги на човекот ?????