10 причини да го користите Outlook 2013 од денес

Outlook 2013

„Outlook 2013“ станува еден од најдобрите клиенти за е-пошта кои постојат денес, што е предложено од „Мајкрософт“ и е вклучено во канцеларискиот пакет „Офис 2013“.

Иако Outlook 2013 не е бесплатна алатка, вреди да се земат предвид некои од неговите најважни карактеристики за знајте дали купувањето на целиот пакет ќе вреди или не Па, многу од нив нема да ги најдете во ниту еден друг клиент за е-пошта.

1. Пребарувајте непрочитани е-пошта со само еден клик

Кога ќе влезете за да ги проверите пораките во сандачето, ќе најдете голем број е-пошта и меѓу кои, тие ќе бидат обележани дека веќе сте ги прочитале и оние што допрва треба да бидат разгледани. Таму ќе го најдеме првиот трик, бидејќи ако го користиме копчето „непрочитано“, ќе се прикажат само тие за да можеме да започнеме со нивно прегледување.

01 Outlook-2013 година

2. Генерирајте преглед на пораката

Од сите е-пошта што пристигнуваат во сандачето во Outlook 2013, Можеби многу од пораките се однесуваат на промоции на различни услуги што не сакаме да ги видиме во тој момент. Таму е кога треба да го активираме «прегледот», во можност да дефинираме дали сакаме да читаме од него, помеѓу еден до три реда; Со оваа одлика нема да биде потребно да се внесува за да се прочита целата порака, туку на она што е напишано на почетокот.

02 Outlook-2013 година

3. Функции на допир на Outlook 2013

Најновата верзија на Office 2013 нуди можност за користете ја функцијата за допир сè додека се користат мобилни уреди или компјутер со екран на допир и секако, Виндоус 8 како стандарден оперативен систем.

03 Outlook-2013 година

4. Направете директориум за обележувачи

Ова е уште една интересна карактеристика, која ќе ни помогне да се претпоставимеконфигурирајте одредени папки во областа на омилени; Функцијата е многу корисна кога неколку сметки се конфигурирани во рамките на услугата Outlook 2013, постапка што ќе ни помогне брзо да најдеме порака од наш контакт.

5. Календар, контакти и задачи од сандачето

Без напуштање на „Inbox“ на Outlook 2013, вашите корисници ќе имаат можност лесно да ги прегледаат овие три средини. Многу календарот како контакти и различни задачи се поврзани со оваа апликација, оваа одлика е голема помош затоа што (како пример) без да треба да спроведуваме мачна постапка, од тука ќе имаме можност да го земеме телефонскиот број или е-поштата на некои од нашите контакти.

6. Поврзување со социјални мрежи

Ова се случува уште една голема предност што треба да се користи во Outlook 2013, бидејќи алатката има можност да се поврзе директно со услуги од трети страни, да се биде на списокот Фејсбук, LinkedIn, Flickr, YouTube и секако, OneDrive. Како пример, би можеле да кажеме дека од оваа последна услуга ќе имаме можност да спасиме фотографија што сакаме да ја вклучиме како порака да ја испратиме до одреден примател.

04 Outlook-2013 година

7. Потсетник за прилог

Ако имате Gmail и го користите од веб, ќе знаете на што се однесува оваа функција, исто како и сега е интегриран во Outlook 2013. Функцијата се однесува на систем за препознавање, каде што се анализира содржината на телото на пораката; Ако таму се спомене дека се испраќа фотографија, аудио или едноставно прилог и таа не е додадена, предупредувањето ќе се активира во тоа време, споменувајќи дека го прескокнуваме вклучувањето на овој прилог во пораката.

05 Outlook-2013 година

8. Функција за зумирање на е-пошта

Ако проверуваме е-пошта и токму таму, содржината не е видлива за нашите очи поради оштетување на видот, во Outlook 2013 можете да користите мала лизгачка лента што ќе ни помогне да направиме пристап, со што може полесно да се прочита она што е напишано таму.

9. Теми и позадини во Outlook 2013

Ова е опција за прилагодување што сигурно ќе ја користат многу луѓе кои се навикнати да ја гледаат работната средина по е-пошта, на поинаков начин од конвенционалниот. Изгледот на сандачето може да се измени, со поставување персонализирани теми или разновидни и разновидни позадини. Има само три прилагодени теми за избор, иако средствата вклучуваат голем број алтернативи и од кои некои од нив ќе ни се допаднат.

06 Outlook-2013 година

10. Времето во Outlook 2013 година

Конечно, ако се пронајдете себеси како проверувате различни пораки што пристигнале во сандачето во Outlook 2013, од тука ќе имате можност да знајте го моменталното време во вашиот град; Покрај ова, овој систем ви нуди можност да ја знаете истата временска состојба во следните три дена што доаѓаат. Корисникот ќе може да ги конфигурира овие информации за да ги гледа во Целзиусови степени или Фаренхајтови степени.

07 Outlook-2013 година

Сите овие три алтернативи што ги споменавме може да се сметаат како мали трикови што Мајкрософт ни ги нуди во Outlook 2013, кои главно не се достапни во други различни клиенти за е-пошта.

И во случај да сеуште го немате, еве ви покажеме како креирајте сметка во Outlook.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Елексид Карлос dijo

  Па, еве 10 причини да го користите. Па, ќе ти дадам само еден за да не го користиш. И, таа причина е доволна да ја мразиме оваа верзија:

  Дефинитивно бојата на интерфејсот е ужасна и очигледно Мајкрософт нема намера да додава нови теми.

  Вистината е одвратна.