10 работи што сè уште ми се допаѓаат во врска со капините

РИМ

Само вчера, гледајќи го шпанскиот весник „Ел Економиста“, можев да прочитам интересна статија на еден од неговите главни соработници, кој зборуваше за 10 од работите што сè уште ги сакате кај уредите со Blackberry. Отпрвин помислив да создадам статија во која ги изложив 10-те работи што сè уште ми се допаѓаат и секогаш ми се допаѓале во врска со мобилните уреди на канадската фирма, но конечно решив да ви го донесам целиот напис.

„Кога скоро осум од десет продадени паметни телефони на шпанскиот пазар се Андроид, а повеќето од останатите се iPhone-и, останувањето верен на BlackBerry може да изгледа како ексцентричност, но некои корисници не сакаат да ги напуштат. Јас сум еден од нив и со списокот на моите мотиви започнувам серија анализи на четирите главни мобилни платформи денес.

1. Физичка тастатура
Дефинирачки елемент на паметните телефони RIM. Додека играте за да ја погодите целта на виртуелната тастатура на екран осетлив на допир и очајувате со предвидлив текст, јас внесувам е-пошта, разговори, па дури и цели написи со точна прецизност, благодарение на копчињата чиј дизајн RIM не престанува да се рафинира со текот на годините.

2. Кратенки на тастатурата
Ефикасноста на физичката тастатура во споредба со екранот на допир е дополнително подобрена благодарение на големиот број кратенки вградени во оперативниот систем: „Т“ за да отиде директно на врвот на списокот (на пример, до првата порака во фиоката влез), „Б“ за да отидеме на дното (последната порака), „Н“ за да отидеме на следната порака, „Т“ за да се вратиме на претходната. И има уште многу повеќе. Да, тие заштедуваат само неколку секунди, но на крајот на денот има многу.

3. Мала потрошувачка на батерија
Мене ми е несфатливо дека корисниците на паметни телефони кротко претпоставуваат дека се принудени секогаш да носат полнач на батерија со себе или да имаат по едно на секое место каде што одат. Со повеќето BlackBerry класици - најновите модели со екран на допир се нешто друго - можете да ја напуштите куќата наутро и да ја направите до времето на вечера, без да мора да ги надополнувате. Покрај тоа, батеријата се отстранува, што ви овозможува да ја промените за друга доколку е потребно.

4. Прилагодливо странично копче
Повеќето модели на BlackBerry имаат странично копче што може да се конфигурира за активирање на која било функција на телефонот без да мора да копате низ менијата, дури и без да гледате во екранот. Јас обично го програмирам за да снимам слики од екранот, но може да активира и препознавање на глас или одредена апликација.

5. Компресија на податоци
Помалку податоци се пренесуваат помеѓу серверите на BlackBerry и телефонот отколку со кој било друг паметен телефон, а информациите се еднакви. Ова значи дека трошам помалку податоци од месечниот вишок на мојот договор и дека имам прифатлива изведба по е-пошта дури и во ситуации на лошо покритие. Всушност, пред еден месец ја исклучив 3G конекцијата на мојот Bold 9900 - што исто така го продолжува траењето на батеријата - и сè уште сум совршено во контакт. Ве предизвикувам да го сторите истото со кој било друг вид паметни телефони.

6. Социјална интеграција
Добро дизајнираните апликации можат да комуницираат едни со други, да споделуваат фотографии директно на социјалните мрежи или да го ажурираат статусот на инстант пораки со текстот на најновиот твит. Интегрираното сандаче ги прикажува вашите е-пошта, СМС, социјални медиуми и пораки за разговор. Флексибилноста во овој поглед е многу поголема од онаа на iPhone и е надмината само од уредите со Android.

7. ЛЕР за известување
Со BlackBerry можете да знаете каков тип на порака сме ја примиле, без да мора да го отклучувате терминалот и да гледате на екранот, бидејќи индикаторското светло ја менува бојата. Бројот на апликации од трети страни кои ја имитираат оваа одлика на телефоните со Android е најдобриот доказ за нејзината корисност.

8. Безбедност
Опседнатоста на РИМ со ова оди до крајност на криптирање на безжичната врска помеѓу телефонот и слушалките Bluetooth без слушалки, со цел да се спречи пресретнување на разговорите. Можеби на приватен корисник не му требаат толку многу, но смирувачки е да знаете дека вашиот паметен телефон е единствениот што е систематски одобрен од повеќето влади и големи компании.

9. Стапка на податоци при роаминг
Поврзувањето на Интернет од странство со кој било друг мобилен телефон може да биде многу скапо. Со BlackBerry можете да договорите меѓународно проширување на услугата, која работи во сите земји каде што е достапна и ви овозможува сурфање на Интернет и испраќање / примање пошта до 300 MB за приближна сума од 60 € месечно. Понатаму, компресијата на податоците (точка 5) го прави секој умерен сообраќај на податоци поумерен.

10. BlackBerry Travel
Оваа бесплатна услуга им го олеснува животот многу на нас кои патуваме често: автоматски пресретнува е-пошта што содржат потврди за летање или резервации во хотел, автоматски создава маршрута со сите податоци што треба да ги имаме за време на патувањето и ги известува за одложувањата и промени на портата, дури и пред да се појават на екраните на аеродромот. За другите оперативни системи има слични апликации како што се TripIt или WorldMate, но еквивалентната услуга чини 50 УСД годишно. Штета што Травел сè уште не ги препознава пораките за потврда на билетите Ренфе.

Се разбира, не е сè совршено. BlackBerry има и некои ограничувања што ми сметаат дека се иритирачки:

1. BlackBerry Messenger
Технички гледано, разговорот помеѓу телефоните на BlackBerry е беспрекорен: брз, интегриран во книгата за контакти, заштитен со криптирање и со известување за читање на секоја порака. Штета е што не дозволува комуникација со телефони со други оперативни системи или со компјутери. За среќа, постои апликација за Google Talk (а исто така и за WhatsApp, но јас не ја користам).

2. Недостаток на апликации
Во споредба со 750.000 достапни наслови за iOS или Android, малку повеќе од 100.000 што ги нуди Светот на апликации на РИМ се многу кратки, особено ако се земе предвид дека многу од нив не се точно апликации, туку пакети за графички прилагодувања (теми, позадини) и звук (мелодии) . Каталогот е особено куц во областа на игрите и во апликациите поврзани со надворешни уреди. Треба да се каже, се разбира, дека оперативниот систем извршува сам по себе многу функции кои на другите платформи бараат преземање и инсталирање на апликација. И вистината е дека повеќето апликации што ги користам секој ден за работа и комуникација се достапни.

3. Постојано рестартирање
Или од безбедносни причини или поради возраста на оперативниот систем, секој пат кога апликацијата е инсталирана или ажурирана, телефонот мора да се рестартира, операција што е особено вознемирувачка поради нејзината бавност. Во многу случаи, исто така, мора повторно да ги прифатите фините отпечатоци и повторно да ги внесете ингеренциите за најава.

4. Тракпад
Theелбата да се задоволат сите резултираше со некои недоследности. Најновите модели на BlackBerry, како што е гореспоменатиот Болд 9900, додаваат екран на допир на физичката тастатура, но го задржуваат физичкото копче за навигација на иконите и менијата, што е излишно и толку чувствително, што понекогаш е тешко да се погоди целта. Завршив да го деактивирам.

5. Камера
Фотографијата со мобилен телефон никогаш не била силно одговарање на RIM. Оптиката не е сè лоша, но снимањето на блендата трае толку долго што честопати го прави тоа кога предметот на фотографијата веќе исчезна од рамката или сликата е заматена. Во поновите верзии на оперативниот систем, функцијата за автоматско фокусирање е изгубена. Ох, и нема Инстаграм за BlackBerry “.

Повеќе информации - Дали Blackberry 10 може да се роди смртно ранет ако се потврди отсуството на Вастап?

Извор - Економист


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.