10 основни совети за креирање веб-страница со WordPress

WordPress е денес најдобар CMS за креирање веб-страница на професионален начин и за помалку време отколку ако направиме 100% персонализиран развој. Одлучувањето за wordpress не само што ќе ја има во наша рака најкористениот менаџер на содржини во светот, туку исто така ќе имаме пристап до огромен обем на бесплатни додатоци и теми кои ви овозможуваат да вметнете сите видови функционалности на вашата веб-страница со едноставен клик.

Но, дури и ако WordPress е победнички избор, не заборавајте еден серија совети што ќе ви овозможи да избегнете проблеми во иднина и ќе помогне енормно да ја донесете вашата веб-страница до успех. Од кога Емибин, компанија специјализирана за професионални ИТ услуги, дајте ни 10 едноставни совети што треба да ги следиме за да успееме со вашата нова веб-страница на WordPress:

Ангажирајте добра хостинг услуга

Треба да бидете внимателни при изборот на хостинг, не гледај само на цената. Важно е податоците да бидат во Шпанија и брзината на преземање на мрежата да е брза. Исто така, добра идеја е да изберете провајдер кој ќе ви понуди тип панел cPanel или Plesk за да можете да регистрирате веб-страница и да инсталирате WordPress на едноставен начин.

Променете го стандардното корисничко име за да ја администрирате страницата

Треба да бидеме претпазливи и не оставајте го корисникот „администратор“ што доаѓа по дифолт и го менува името во друго, ова ќе го сториме со пристап до базата на податоци од PHPMyAdmin. На ист начин, користете клуч што има големи и мали букви, броеви и симболи за да се заштитиме од нападите на брутална сила.

Променете ја URL-то за пристап до управувачката табла

Благодарение на приклучок наречен Пријавете се на SF Можеме да ја преместиме URL-то за пристап до нашата административна табла со WordPress со друга URL, со што ќе избегнеме обиди за пристап или напади на ДДОС на нашата страница.

Ограничете ги обидите за пристап до нашиот WordPress

Важно е исто така да се ограничи бројот на обиди за пристап до нашата страница во случај да не успеат сите горенаведени. Со приклучокот Обиди за најавување на ограничување на WP ќе избегнеме обид да внесеме лозинки колку пати сакаме со забрана на IP-то од каде се случи нападот.

Инсталирајте SSL сертификат

Точка е да се земе предвид бидејќи со овие сертификати сите податоци на нашите клиенти ќе патуваат криптирани обезбедување на вашата доверливост. Ова генерира поголема самодоверба, а со тоа и поголема продажба. Прелистувачите ќе покажат дека станува збор за безбедна страница без заканувачки пораки при пристап до мрежата. Оваа точка има позитивно влијание врз оптимизацијата бидејќи, меѓу веб-страницата на конкурентот со ниво на позиционирање слично на нашето, Google ќе ја претпочита нашата страница пред другите.

Позиционирање на оптимизација, клучот за успехот

На сите им е познато дека органското позиционирање е многу комплицирано прашање што може да значи успех или неуспех на веб-страница, а со тоа и на нашиот бизнис. Yoast оптимизација е позициониран како најдобриот приклучок посветен на SEO во WordPress и како една од најпознатите. Користењето на алатките што ги носи ќе ни помогне да ја подобриме структурата на нашата веб-страница, со што ќе ја зголемиме веројатноста за успех. Постојат и други алтернативи како на пр Сè во една оптимизација, но ние дефинитивно се држиме со додатокот Yoast како најдобар.

Квалитетна содржина пред се

Гугл трае долго време казнување на неквалитетна и повторена содржина. Ние секогаш ќе избегнуваме копирање на описи или делови од текст од други страници бидејќи ова ќе има многу негативно влијание врз оптимизација и ќе нè направи пониски позиции без да забележиме. Постојат алатки за да се потврди дали нашите текстови се извлечени од други веб-страници, како што се Copyscape. Тие веќе го кажуваат тоа, содржината е крал.

Не ги злоупотребувајте клучните зборови

Одамна се сметаше дека повторување на клучни зборови за рекламирање на нашите страници би го подобриле на некој начин оптимизација за нашата веб-страница. Ништо не е подалеку од реалноста, во ова видео инженер на Google го побива овој мит и ни дава неколку индиции за тоа како да и пристапиме на оваа тема. Нашата препорака е да не се надминува 5 или 6 повторувања бидејќи од таму нашиот збор ќе изгуби сила со секое дополнително повторување.

Намалување на времето на вчитување на нашата веб-страница

Конечно, уште една многу важна точка и не само за подобрување на корисничкото искуство, туку и за подобрување на нашето позиционирање е брзината на вчитување на нашата веб-страница. Google ги наградува лесните веб-страници со квалитетна содржина и за да се вчита малку време во споредба со потешките. Приклучоци како ВП Супер Кеш o W3 Вкупно Кеш помогнете ни драстично да ја намалиме тежината на нашата страница, со што ќе го подобриме времето на вчитување и позиционирањето.

Ако не знаеме што правиме, ангажирајте професионалци

Последното што треба да направиме е да го трошиме своето време на нешто што од тогаш не го разбираме или контролираме времето во нашата деловна активност е пари. Многу луѓе започнуваат да креираат своја веб-страница со трошење огромна сума на време без да добијат никакви резултати. Создавањето страница може да биде комплицирано, но потешко е да се позиционира добро за Google и да се одржи.

Компании како Емибин понуди а богат персонал на експерти за веб дизајн, Позиционирање и одржување на оптимизација за страници што ќе ни го олеснат животот. Нема да изгубиме пари за да не постигнеме никаков задоволителен резултат со нашата страница и како резултат ќе постигнеме ефикасна страница на оптимизација и на сегашно ниво на дизајн додека ги исполнуваме сите барања што ги бара Google денес.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.