10-те најдобри карактеристики што ќе ги цените во Windows 8.1

01 трикови со Виндоус 8.1

Веќе споменавме неколку карактеристики што може да се сметаат за важни во Windows 8.1Не само што постојат, туку треба да започнеме да истражуваме сè што објави Мајкрософт во различни вести на своите форуми.

Доколку имате таблет со Виндоус 8.1, можеби ве интересираат информациите што ви ги нудиме подолу, бидејќи ќе се обидеме да опишеме кои Мајкрософт ги смета за 10-те најважни квалитети што се нудат во ова ажурирање за нивните мобилни уреди.

1. Почетен екран и неговите познати плочки

Откако ќе го стартуваме овој оперативен систем Windows 8.1 на таблет, Првото нешто што ќе можеме да му се восхитуваме е почетниот екран; Ова опкружување не е само декоративно, како што многу луѓе би можеле да замислат, туку е и информативно. Секоја од плочките има живот, бидејќи тие ќе покажат одредени карактеристики што ги засегаат; но тоа не е сè, бидејќи овие плочи на почетниот екран можат лесно да се прилагодат од вашите корисници.

02 трикови со Виндоус 8.1

Само да кажам мал пример, некој може да избере временски плочки и таму, да го конфигурира така што ќе прикажува климатски податоци за местото каде што живее корисникот или за некое место што планира да го посети за време на викендот; Овие мали правоаголни елементи не се единствените што можат да постојат таму, бидејќи корисникот може да интегрира уште неколку додека инсталира повеќе апликации во овој оперативен систем.

2. Категории во поставките за Windows 8.1

Оние што имаат таблет со Виндоус 8.1 ќе имаат најголема корист пред оние корисници со компјутер со конвенционална тастатура и глувче; фактот на користете го екранот на допир за да ги внесете поставките за компјутер (од таблетот) е многу лесна задача да се изврши. Haveе треба да го допреме само горниот десен агол и подоцна, и до крајот на екранот за да ја пронајдеме оваа функција.

02 трикови со Виндоус 8.1

Мајкрософт одлучи да ги постави најважните функции таму, така што со нив управува обичен корисник, сите дистрибуирани на ниво на категорија, имајќи логичен редослед што ќе ни помогне полесно да ја конфигурираме работната средина на овој мобилен уред.

3. Споделете повеќе апликации на ист екран

И покрај фактот дека оваа функција веќе работи од Windows 7, во тој оперативен систем може да се споделат само 2 различни апликации на екранот, секоја од нив да зафаќа половина од присутниот простор таму.

03 трикови со Виндоус 8.1

Во Виндоус 8.1 оваа функција е подобрена, бидејќи корисникот може да постави повеќе од 2 апликации на екранот, исто како да се прилагодливи колони, да може да го смени редоследот помеѓу секој од нив според потребата од работа во наведените апликации.

4. Подобрувања во апликациите за допир

Мајкрософт сака сите да мигрираат на Виндоус 8.1, поради што да го „подобри“ начинот на работа во секоја од апликациите предложени од нивна страна; само за да дадеме мал пример, би можеле да споменеме и за е-поштата дека сега, тој има дизајн кој совршено се прилагодува на новиот интерфејс на овој оперативен систем. Според Мајкрософт, сега е полесно да управуваме со контактите, е-поштата во нашето сандаче, Skype и неколку други функции.

04 трикови со Виндоус 8.1

Исто така беше споменат неговиот прелистувач Internet Explorer, кој има можност да работи со повеќе од 10 јазичиња отворени истовремено, исто така, има многу големо подобрување во неговиот менаџер за преземања, преглед на содржината на веб-страницата што сме посета меѓу многу други функции.

5. Нови апликации за допир во Windows 8.1

Покрај апликациите што можат да се инсталираат на овој оперативен систем или оние што би можеле да ги преземете од неговата продавница, „Мајкрософт“ автоматски нуди неколку алатки за допир што сигурно ќе ги користиме во секое време.

05 трикови со Виндоус 8.1

Калкулаторот, алармот, здравјето, снимачот на звук и многу повеќе стануваат дел од новите апликации за допир со кои ќе се справуваме секојдневно. Поради дизајнот и начинот на употреба предложени од Microsoft, освен што е едноставна операција за многу луѓе, тоа е забавен аспект.

6. Подобар систем за пребарување во Windows 8.1

Ако порано имало многу поплаки од оние кои извршиле локално пребарување или на Интернет (во првиот случај за индексирање на датотеки), оваа ситуација драстично се промени во новиот оперативен систем на Microsoft.

06 трикови со Виндоус 8.1

Секоја тема што сакате да ја консултирате може да биде напишана во областа за пребарување; ако се однесува на датотека, резултатите ќе бидат прикажани локално на уредот. Но, ако ова пребарување вклучува информативен и истражувачки аспект, ние веднаш ќе видиме резултати од Интернет, продавницата на Виндоус, Бинг, Википедија, Xbox Music, меѓу неколку други средини.

7. Големи подобрувања на тастатурата на допир

Управувањето со тастатурата на допир што е претставено на екранот на мобилниот уред може да биде траума за неколку корисници на различни модели, нешто што за Microsoft, во Windows 8.1 е значително подобрено за придобивките на корисникот.

07 трикови со Виндоус 8.1

Не само што е факт на распоредот на копчињата, туку и многумина имаат скриени карактери и опции во позадина; За да открие која било од овие посебни карактеристики, корисникот треба само да го држи копчето за да се појават подоцна дополнителни опции за пишување за да изберат.

8. Слободни раце за користење на различни функции на Windows 8.1

Би можело да се каже дека сонот на Бил Гејтс се оствари во оваа нова верзија на Виндоус 8.1, бидејќи многу одамна овој важен извршен директор на Мајкрософт спомна дека една од неговите најсакани желби е да може да му се восхитувате на уредот што може да се контролира само со гестови и сигнали обезбедени од нејзините корисници.

08 трикови со Виндоус 8.1

Оваа нова функција може да се прегледа на таблетот со Виндоус 8.1, каде што ќе треба да ја активираме само камерата и соодветната функција, така што тимот ќе го следи движењето на нашите раце. На овој начин, без да го допираме екранот, ако ја поместиме раката од десно кон лево (или обратно) ќе се движиме низ плочките на почетниот екран на овој оперативен систем.

9. Фотографирајте или снимајте видео со заклучен компјутер

За Microsoft ова е исто така уште една од најважните карактеристики предложени во Windows 8.1, каде што корисникот треба само да се одјавува (или да влезе во режим на заклучување) и ништо друго. Подоцна треба само ставете го прстот на горниот дел од екранот и повлечете го надолу за камерата да се активира. Со ова, можеме да направиме спорадични или брзи фотографии, да можеме да снимаме и видео, сето тоа без ние да бидеме внатре во оперативниот систем. Со други зборови, нашиот мобилен уред стана конвенционална камера бидејќи не се потпира (во овој режим) на извршувањето на оперативниот систем.

10. Подобрена помош во Windows 8.1

Според Мајкрософт, помошта што беше понудена во верзии пред Виндоус 8 имаше недостатоци, каде што нејзините корисници можеа да имаат многу проблеми во извршувањето на една или друга функција на оперативниот систем; Оваа состојба сега е променета, бидејќи во случај на наидување на некаков проблем при ракување со специјализирани функции, корисникот може одете во областа «Помош и совети».

10 трикови со Виндоус 8.1

Оваа област има за цел да им помогне на корисниците побрзо да се прилагодат на употребата на Windows 8.1, упатства што главно се фокусираат на правилно и правилно ракување со почетниот екран, апликациите интегрирани природно, различните функции за навигација во оперативниот систем, правилниот начин за прилагодување на поставките и многу други аспекти.

Повеќе информации - Интересни аспекти што треба да ги знаете за Windows 8.1


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.