10-те успеси на технологијата 2010 година

Од крајот на 2010 година сме на еден месец. Во текот на годината се појавија нови пронајдоци што може да го променат начинот на живот на човечкото суштество. Технологијата, зелената енергија, транспортот и војската имаа корист од овие нови креации.

iPad. Електронскиот таблет на Apple му даде пресврт на gadgets, од своето појавување во април 2010 година, iPad се сметаше за еден од пронајдоците не само во годината, туку и во деценијата.

IPad е совршен компјутер за сите оние луѓе кои не сакаат никакви компликации, ниту пак сакаат главоболки со надградби, вируси, програми итн.

Автомобили без возачи. Компанијата Гугл разви автомобил кој не му е потребен возач и го управуваат радари, видео камери и ласерски систем за откривање автомобили наоколу. Возилата на Гугл, шест Тојота Приус и Ауди ТТ, се тестирани по 250 илјади километри улици и автопати во Соединетите држави.

Инкубатор NeoNurture. Пред две години, некои студенти во Масачусетс, САД, смислија изградба на ефтин инкубатор за раѓање со делови од автомобил. Денес идејата е реалност.

Делови од Toyota 4Runner беа искористени за создавање на овој инкубатор. Предните светла на возилото се користат за обезбедување топлина; вентилаторите и филтрите на автомобилот го прочистуваат воздухот во инкубаторот, а алармот предупредува на какви било итни случаи.

3Д биопринтер. Северноамериканските компании Инвотех и Органово развија машина способна да создава човечки органи, како што се црн дроб, бубрези и заби.

Уредот може да им помогне на болниците и на луѓето на кои им треба премногу орган, бидејќи немаше време на чекање за да се добие компатибилен донатор.

Змејови за производство на вода. Шведската компанија Минесто, дизајнираше подводен змеј способен да генерира електрична енергија благодарение на морските струи. Артефактот е познат како Длабоко зелено.

Змејовите може да произведат повеќе од 500 киловати електрична енергија, што е доволно за напојување на околу 4 милиони домови во Велика Британија секоја година.

Спреј ткаенина. Шпанскиот моден дизајнер, Манел Торес и компанијата Фабрикан ДОО, дизајнираа а спреј можност да ги облекува луѓето.

На спрејови Тие можат да содржат влакна од природни ткаенини, како што се волна, памук или свила, или синтетички влакна, како што е најлон. Исто така, постојат различни бои, ја споменува страницата.

Спасител робот. Инженерот Тони Мулиган ја создаде „Емили“, робот што спасува живот, способен да спасува луѓе на море многу побрзо од човечко суштество.

Емили, чие име значи Интегриран житник за спасување во итни случаи, за акронимот на англиски јазик, мери нешто повеќе од еден метар и се движи со брзина од 37 километри на час.

Роботот е насочен благодарение на далечинскиот управувач и има микрофон и звучник, така што жртвата може да контактира со спасувачите на луѓе.

http://www.youtube.com/watch?v=9WH7Y6TAWmA&feature=player_embedded

Помалку опасни експлозиви. Американски центар за истражување на оружје создаде експлозив со поголема стабилност од динамит.

Експлозивот IMX-101 обезбедува поголема безбедност за оние што ракуваат со него. И покрај повисоките трошоци за производство, осум долари за фунта.

Подобрувања во 3Д очила. 3Д-филмовите се тука за да останат и за оние кои истакнуваат дека дефиницијата на сликата е изгубена, компаниите Оукли и Дримворк развиваат очила кои овозможуваат поголема јасност и помалку спектри на слики во XNUMXД-филмовите.

ISI Co2. Каршинат полнач Isi Co2 е најдобриот пронајдок за професионални кујни оваа година. Артефактот може да карбонизира секој алкохол.

Извор: /de10.com.mx/


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.