10 апликации што повеќе нема да мора да ги инсталирате во Windows 8

супер прозорци 8

Виндоус 8 е најновата верзија на оперативниот систем на Мајкрософт, што е незадоволство кај голем број луѓе поради различни аспекти и фактори кои не се пријатни за нив. Но Дали знаете што навистина се губите во Виндоус 8?

Во случај да не сте знаеле, Виндоус 8 веќе доаѓа со инсталиран голем број апликации природно, поради што употребата (инсталацијата) на алатки што можеби сме ги користеле во Виндоус 7 и другите претходни верзии повеќе нема да биде потребна во најновата предложена од Мајкрософт. Во оваа статија ќе споменеме неколку од овие алатки што веќе нема да треба да ги инсталирате на вашиот оперативен систем.

1. Антивирус вклучен во Виндоус 8

Ако сте имале предност за инсталирајте некаков антивирус во верзии пред Windows 8Сега имаме добри вести за вас; Windows Defender е заштитата што ја предложи Microsoft природно, што е достапно дури и за Виндоус 7 под името на Microsoft за безбедност Essentials.

Антивирус вклучен во Виндоус 8

2. Заштитен allид

Оваа одлика обично е вградена (понекогаш како дополнителна услуга) во различните антивирусни системи на пазарот; од Windows XP SP2 веќе не е потребно да се инсталира Firewall и уште помалку, во Windows 8, каде што оваа функција е подобрена за безбедноста и приватноста на информациите на овој оперативен систем.

заштитен allид во прозорците 8

3. Менаџер на партиции

Во Windows 8, управувачот со партиции е неизмерно подобрен; корисникот може да ја промени големината на својот хард диск или одредена партиција, со што не бара апликации од трети страни за овој вид задачи.

Менаџер на партиции во Windows 8

4. Монтирајте ISO и IMG слики

Ако имате Windows 8 и сакате да ја прегледате содржината на некаков вид на ISO или IMG-слика на дискот, тогаш веќе нема да мора да инсталирате алатки од трети страни, туку да ја користите мајчината функција на Microsoft, бидејќи во овој преглед, монтирајте слика од овој тип доаѓа како природна функција.

windows-8-монтирање-изо

5. Снимајте содржина на дискови

Оваа функција е имплементирана од Виндоус 7 и не е потребно да се користат апликации од трети лица при снимање содржина на физички диск, било да е тоа ЦД-РОМ или ДВД; мајчината алатка дури може да користи дискови за презапишување, да користи видеа за да создаде ДВД-диск, аудио ЦДД-РОМ меѓу многу други алтернативи.

Изгори дискови во Виндоус 8

6. Управување со повеќе монитори

Иако оваа ситуација е малку сложена (во смисла на ракување) за многу луѓе, сепак употреба на 2 или повеќе монитори е можно во Windows 8 природно. Само треба да ги активирате соодветните одлики и voila, со нашиот компјутер Windows 8 може да работи со повеќе монитори ако сакаме.

Повеќе монитори во Виндоус 8

7. Копирајте големи датотеки

Во минатото, оваа операција требаше да се изврши во Виндоус 7 со алатка наречена Теракопија, што беше практично решението при копирање големи датотеки од една на друга локација.

Копирајте големи датотеки во Windows 8

Сега Windows 8Без да ја користите оваа алатка (или која било друга), корисникот може лесно да ја направи оваа копија на големи датотеки на која било локација.

8. Читач на датотеки во PDF

Без сомнение, ова е уште една од одличните придобивки што ни ги нуди Windows 8; повеќе не треба да се инсталира Adobe Acrobat или која било друга слична за да може прочитајте документи во PDF формат, бидејќи овој оперативен систем ги поддржува овие формати природно.

Читач на датотеки PDF во Windows 8

9. Поддршка за виртуелни машини

Иако темата е малку сложена за ракување, но Виндоус 8 има можност управуваат со виртуелни машини, функција што ќе ни овозможи да го имитираме секој оперативен систем во рамките на Microsoft.

Поддршка за виртуелни машини во Виндоус 8

10. Слика на системскиот диск

Како и во Виндоус 7, во Windows 8.1 корисникот има можност да креирајте слика на целиот диск на вашиот оперативен систем; Треба да се напомене дека оваа одлика не е достапна во Windows 8.

Слика на системскиот диск во Виндоус 8

Одвоивме извесно време да објасниме 10 од најважните карактеристики што ни ги нуди овој оперативен систем од „Мајкрософт“, предлог што се обидува да каже дека повеќе не е потребно да се инсталираат апликации од трети страни за да работат со одредени функции што сега се вметнати во Windows 8.

Повеќе информации - Паметна безбедност: Систем за безбедност на ESET, Најдобар антивирус 2012 година, TeraCopy - Брзо копирајте и залепете големи датотеки, Акробат: Погодност за стандардизација, Foxit PDF читач. Како да отворите датотеки со продолжување на PDF без да инсталирате Adobe Reader, Што е VHD слика на виртуелен диск?, Лесен начин да креирате виртуелен диск во Виндоус


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.