11 трикови за да добиете повеќе следбеници на Инстаграм

Следбеници на Инстаграм

Ако веќе сте среќен корисник на Instagram, тогаш може да имате голем број луѓе што ве следат ако сте биле со сметката, значително време; но ситуацијата можеби не е иста за оние кои неодамна се претплатиле, можеби се очајни моменти бидејќи немаат други следбеници освен нивните роднини.

Без прибегнување кон нелегални практики за да бидат популарни во Instagram, Во оваа статија ќе споменеме неколку детали што можете да ги прочитате за да имате (законски) повеќе следбеници на вашата сметка.

Суштински совети за да имате следбеници на Инстаграм

Како прво, мора да споменеме дека има многу „компании“ кои обично нудат услуги, така што обична личност има повеќе следбеници, нешто што не вреди да се практикува бидејќи на долг рок, Instagram може да ја избрише вашата сметка бидејќи сметате дека сте ги прекршиле нивните правила.

1. Зошто сакате да имате повеќе следбеници во Instagram?

Тоа е првата и најважна ситуација што треба да ја анализирате, бидејќи не е исто да имате многу следбеници само заради егоцентричност од онаа во која сакате да промовирате бизнис, Постојат и такви луѓе кои сакаат да ги направат своите фотографии или видеа попопуларни од различни причини и ситуации.

2. Дефинирајте фокус на Instagram

Според горенаведеното, ако некое лице сака неговите пријатели да го следат на социјалната мрежа, тогаш тој може да поставува фотографии без ограничување, односно сите оние во кои се појавуваат пријатели или семејство. Но, ако сакате да промовирате фотографии за секого, а не само за затворен круг на познаници, тогаш сликите (никогаш не фаќате) не треба да ги прикажуваат луѓето во нив. На пример, фотографии само од храна, бидејќи луѓето што јадат нешто е непријатно за многумина. Наместо тоа, деловно лице треба да објавува фотографии од бизнисот и некои од неговата околина.

3. Опис на личен профил во Instagram.

Кога ќе ве посетат, првото нешто што ќе го видат е описот на вашиот профил и потоа ќе одлучат дали ќе го видат вашиот материјал или не. Поради оваа причина, се препорачува да ставите привлечна, но едноставна порака во рамките на профилот, нешто што покажува интерес за оние во кои верувате, на кои ќе им се допадне она што го предложивте. Па имате идеја, напишете што сакате да прочитате на друг интересен профил.

4. Секогаш ставајте интересен материјал

Целата фотографија треба да биде интересна и да не постојат фотографии што се досадни. Запомнете дека вашите посетители ќе ги разгледаат вашите најнови објави, па ако сте објавиле нешто бесмислено, едноставно сте изгубиле следбеник. Ако немате добар материјал за објавување, подобро да не објавувате ништо на тој ден.

5. Хаштагови на Инстаграм

Како на Твитер, Хаштагите се важни и на Инстаграм, нешто што ќе го привлече вниманието на оние кои истовремено бараат посебен вид профили и фотографии.

6. Дајте им значење на вашите следбеници во Instagram

Откако ќе почнете да имате следбеници, започнете да ги проверувате нивните профили и да комуницирате со нив; Можете да следите некои од нивните фотографии (не многу), да ги „лајкувате“, па дури и да коментирате. Вашата храна ќе се храни брзо поради оваа ситуација; но не извршувајте ја оваа активност со секој што ве следи, бидејќи вашиот профил ќе падне во нешто без критериуми и без очигледен вкус.

7. Направете коментари со Статиграм

За оние кои не сакаат да прават пребарувања и коментари директно од нивната сметка Instagram, Статиграмот може да биде добра алтернатива, бидејќи се користи од мрежата на кој било компјутер каде што тастатурата е полесна за употреба. Стави хаштаг за темата што те интересира и voila, списокот со резултати ќе се појави наскоро за веднаш да ги разгледате.

8. Објавување фотографии претпазливо на Инстаграм

Вашите следбеници ќе ценат што не ги бомбардирате со фотографии секој момент или многу често, па затоа се препорачува сликите што ги објавувате да бидат малку, но интересни за нив, бидејќи тие се оние кои ќе ве следат.

9. Внимание при употреба на хаштаг во Instagram

Ако користите премногу хаштагови во означувањето на фотографиите, ова може да се смета како спам, па затоа се препорачува да ставите само релевантни ознаки, а не нешто што ќе ви падне на главата само за да привлечете внимание.

10. Држете се подалеку од оние на кои продаваат следбеници Instagram

Фактот да се има постепен раст на следбеници во Instagram Може да биде причина за некои корисници да сакаат да имаат повеќе за кратко време, па затоа одат кај оние што продаваат ваков тип на услуга; држете се подалеку од нив, бидејќи тие само ќе се обидат да добијат пари од вас.

11. Не заборавајте да учествувате со вашите следбеници во Instagram

Објави редовно во текот на целата недела и не сите во еден ден; Исто така, кога ќе видите коментари од вашите посети, одговорете на нив за да го задржите интересот за вашиот профил. Верувале или не, единствено „благодарам“ Тоа ќе биде важно за вашите обожаватели, бидејќи празниот простор за нивните грижи нема да ги натера да се вратат.

Повеќе информации - Instagram сега ви овозможува лесно да вметнувате фотографии и видеа на која било веб-страница


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.