12 алтернативи за разговор со пријателите бесплатно без да инсталирате ништо

бесплатен разговор со пријателите

Поради Божиќната сезона и промената на годината што се случува во месец декември, голем број на луѓе се обидуваат да најдат различни видови на алтернативи за разговор со пријателите и семејството кои се многу далечни едни од други.

Иако претходно предложивме мал трик до имплементирајте го Google Talk во рамките на услугата Outlook.com и на тој начин, за да можеме да разговараме (разговараме) со сите наши контакти и пријатели, мора да го споменеме и тоа Не е единствената услуга што би можеле да ја користиме за оваа намена и цел. Причината за овој напис е да им се соопшти на многу други алтернативи што можете да ги користите целосно бесплатно и без да мора да инсталирате апсолутно ништо на компјутерот (колку што е можно).

Првата алтернатива што ќе ја споменеме во овој момент е токму оваа, која го смени своето име од ICQ2Go на Web-ICQ; Мора да имате инсталирано додаток Adobe flash Player за да можете да ја извршувате оваа услуга за пораки и разговор.

Оваа услуга за пораки и разговор има многу голема сличност (во однос на неговото работење) со она што може да се восхитува на Outlook.com; Треба само да отидете на вашиот личен профил на Yahoo и да ја изберете опцијата за разговор од истиот прелистувач.

Само ви треба сметка за gmail за да можете да уживате во услугата за пораки и разговор што ја нуди Google, услуга што се вика gTalk; Можете да го најдете во левата странична лента, што обично се прикажува како „офлајн“. Само контактите што ги додадовте на вашите списоци ќе бидат оние со кои можете да започнете разговор.

Скоро на сличен начин како и двата погоре споменати услуги, да користите само Messenger треба да имате отворена сметка во Outlook.com или Hotmail.com. Иконата што мора да ја изберете за активирање на функцијата за разговор е во горниот десен дел од интерфејсот на прелистувачот.

Оваа услуга е општо позната како AIM Express, што работи и од веб. За да може да ја користи секоја од неговите функционалности, прелистувачот мора да го има инсталирано додатокот Adobe flash Player. Една од дополнителните предности што ги претставува оваа услуга е тоа што корисникот има можност да ги интегрира своите контакти на Фејсбук или Google Talk за разговор од оваа онлајн алатка.

Трилијан исто така има верзија што треба да се користи од мрежата, средина од каде што можете конфигурирајте различни услуги за пораки да можат да ги имаат сите и сите, интегрирани на едно место.

Како и претходната алтернатива, во eBuddy корисникот може да ги конфигурира, од поставките, интеграцијата на контактите што припаѓаат разговор за msn, Facebook, Yahoo, Google, MySpace, ICQ и AIM меѓу многу други.

Ако ја користите услугата преку Интернет на оваа алатка, ќе имате можност да ги интегрирате услугите на Пареа и Skype кога разговарате со вашите контакти или пријатели воопшто. Нешто дополнително што е претставено во оваа алтернатива, е можноста за користење на нејзината одлика наречена «OIM», што се однесува на можноста за испраќање кратки говорни пораки.

Ако имате контакти и пријатели во Русија, оваа алтернатива ќе ви помогне многу. Користи SSL карактеристики за да се поврзе директно со руските мрежи меѓу многу други.

  • 10 ILoveIM

Бидејќи Windows Live Messenger денес престана да работи како клиент за да биде инсталиран на работната површина, ILoveIM може да биде одлична замена за ваква апликација. Тука нудиме многу привлечен интерфејс за разговор со сите наши пријатели, иако од мрежата и без да мора да инсталираме апсолутно ништо на компјутерот. Алатката поддржува видео и аудио повици.

Напојуван од JavaScript, Karoo Lark е одлична алтернатива што се потпира на 7 различни мрежи кога се поврзувате со кој било контакт за разговор.

  • 12. Инстан-т Експрес

Со минималистички интерфејс, Instan-t Express поддржува само 5 мрежи да разговарате со пријателите и семејството. Тие доаѓаат од msn, Google, AOL, Yahoo и ICQ.

Со секоја од алтернативите што ги споменавме, веќе имате можност да започнете разговор со членови на семејството или пријатели кои се многу далечни од вас. Повеќето од овие услуги преку Интернет работат целосно бесплатно, со тоа што некои од нив имаат можност да преземаат клиент за да го инсталираат на компјутерот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.