15% од уредите со Android работат со Android Nougat

Ендемското зло на целиот екосистем на Андроид се наоѓа во ажурирањата, ажурирањата што, по правило, кога ќе пристигнат, ги прават толку доцна и лошо. Андроид Нугат е достапен на пазарот скоро една година, а за целиот тој временски период, процентот на уреди што ги имаат инсталирано е само 15%, многу обесхрабрувачки процент ако сакате да имате ажуриран уред постојано.

Во оваа смисла, Apple секогаш ни нуди неколку години, до 5 во повеќето случаи, така што нашиот уред е ажуриран и заштитен од каков било безбедносен проблем што може да се открие, нешто што нема да можеме да го уживаме во животот на Android, на најмалку додека Google не стане сериозен, нешто што се чини дека нема да се случи, Барем на краток рок.

Според последните податоци што Гугл ги објави на својот портал за програмери, Андроид Нугат се наоѓа во 15,8% од уредите, додека неговиот претходник, Андроид 6 Маршмалоу достигнува удел од 32,2%. Android 5 Lollipop има 28,8% удел, а KitKat е сеуште на 15,1%. Сите други верзии на Андроид тие имаат комбинирано учество од 8,1%.

Најновата верзија на Android достапна на пазарот, Android Oreo, која е на пазарот за многу кратко време, сè уште не успеа да влезе во оваа листа и повеќе од веројатно е дека тоа нема да го стори за неколку месеци , месеци во кои наскоро, нашите уреди ќе пристигнат во оваа најнова верзија, бидејќи како и обично, производителите ќе го прифатат тоа многу мирно да започнете со ажурирање на постарите.

На 4 октомври, Google официјално ќе го претстави новиот Google Pixel, а во зависност од цената и географската достапност, уделот на Android Oreo ќе продолжи како порано или ќе започне да се зголемува побрзо отколку претходните години. Времето ќе покаже во Актуелидад Гаџет Ние ќе бидеме таму за да ви кажеме за тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.