Топ 15 Cydia измени за iOS 8 (Дел 3)

Jailbreak-iOS-8-3

Тука завршува групата од 3 статии посветени на 15 најдобри измени во Сидија, Се надевам дека беа корисни и ви се допадна да ги читате и покрај тоа што сте долги.

Еве, одиме со последните 5:

11. CCSettings за iOS 8

Дали некој управува со iOS уреди и комуницира со светот на jailbreak-от со години? Ако е така, треба да ги знаете SBSettings, тој СТРАШЕН, но НЕОДИСТИВЕН интерфејс што ни овозможи да ги исклучуваме и да ги вклучуваме радијата на нашиот уред додека извршуваме некои задачи, сето тоа без прибегнување кон „Поставки“ и многу полесно користење на уредот за корисникот.

Па, Епл не ги сакаше ниту SBSettings, и создаде свој, Контролен центар, иако знаејќи како се и дека ни даваат сè во капка по капка, можевме да насетиме дека ќе биде многу ограничено (без можност за уредување на прекинувачите и со доволно само).

IMG_4037

 

IMG_4038

CCSettings за iOS 8 го решава тоа, ни овозможува да го модифицираме бројот на прекинувачи по ред и да додадеме неколку во контролниот центар (менувајќи се меѓу нив со хоризонтално движење).

IMG_4039

IMG_4040

 

Дотерувањето е бесплатно и може да се најде во репото BigBoss, има 2 верзии, за iOS 7 и iOS 8.

12. Приоритетен центар

Priority Hub ќе биде вашиот неразделен пријател откако ќе го пробате, помага да управувате со известувањата за заклучен екран на едноставен, елегантен и функционален начин и внесува уникатен стил и скапоцена вистина на вашиот заклучен екран.

Пред да го инсталирате, вашите известувања се појавуваат хронолошки „нарачани“ и ја покажуваат нивната содржина (ова е сериозен проблем со приватноста), нешто како ова:

Без наслов

Откако ќе го инсталирате, вашите известувања ќе се појават подредени и групирани според апликацијата, ќе можат да видат колку известувања има секоја апликација и да ги покажат одделно или да ги сокријат за да не ги читаат гледачите, нешто како ова:

IMG_4030

Прекрасен и чист дизајн, наводно инспириран од оперативниот систем BlackBerry BB10, иако јас го гледам прилично различен и многу во согласност со iOS 8, не знам како Apple не го вклучи тоа природно (можеби во iOS 9?) Како што е направено со другите измени со текот на времето.

13. Етикета за пошта

Ако имате неколку сметки за е-пошта на вашиот iOS уред, управувањето со него може да стане незгодно, бидејќи мора да погледнете која е-пошта ви ја испратиле е-пошта секој пат кога ќе ја добиеме и тоа е прилично непотребно ...

За да се избегне тоа и колатерално да се зголеми вашата продуктивност, доаѓа етикетата за пошта, измени што ни овозможуваат да доделиме боја на секоја сметка за е-пошта и на тој начин да идентификуваме од првата секунда до која е-пошта ја испратиле:

IMG_4041

IMG_4042

Како што можете да видите, тој е супер интуитивен и корисен, дотерувањето вреди 1 долар и е достапно во BigBoss, има лајт верзија која дозволува само боење сметка за е-пошта, потребен е iOS 7 или 8.

14. QuickShoot Pro

Неверојатен измени, тоа овозможува користење на камерата низ целиот систем, мислам, можеме да фотографираме или видеоснимки со брзо притискање на 2 или 3 пати (соодветно) на иконата за фотоапаратот на отскочна даска, сето тоа без да влијае на работата на телефонот време на чекање за да ја отвориме апликацијата за природна камера, исто така, можеме да ја притиснеме иконата за камерата на заклучениот екран двапати за да фотографираме или дури да доделиме гест на активатор (нешто што ако го комбинираме со SmartWatch + ни овозможува да фотографираме со нашиот iPhone од нашиот Камче без потреба да биде или отклучува!).

IMG_4043

IMG_4045

 

Овој фантастичен измени вреди 1 УСД и е достапен од затвореникот во БигБос, достапен во 50 верзии (Quichshoot Pro, Quickshoot Pro 3 и Quickshoot Pro iOS 2) за iOS8, 6 и 7 соодветно, како и бесплатна верзија наречена QuickShoot која нуди само на фотографирајте со двоен допир на иконата за камерата, без активатор или видеа или опции.

15. Преференција Организатор 2

Со сите измени што ќе ги инсталирате, апликацијата Поставки мора да биде малку зафатена со вчитување толку многу записи, овој измени групира 4 делови и ги става под главните (Апликации на Apple, социјални апликации, измени и инсталирани апликации) со што поставките се вчитуваат побрзо и сè е полесно да се најде.

IMG_4047

БЕСПЛАТНО на репродукцијата BigBoss, компатибилна со iOS 6, 7 и 8.

 

БОНУС ТВИКС

Многу е тешко да изберете само 15 измени кога секоја недела излегуваат нови ремек-дела, како и да е, ќе ви оставам краток опис на неколку измени што не треба да ги пропуштите:

panicLock (iOS 7 и 8): со гест на активатор активирате безбедносен режим во кој апликациите не можат да се отворат, ниту контролниот центар или известувањата или мултитаскинг, дотерување што е комбинирано со SmartWatch + значи да имате далечинско заклучување на нашиот уред.

Ракоплескајте: Направете вашиот iPhone да пушти силен звук кога плескате, одлично за наоѓање дома.

БЕЗ ОБНОВУВА PLЕ ПЛС: од репо «cydia.angelxwind.net/» ги прави програмите неможни да го испраќаат вашиот iPhone во режим за обновување, што го оневозможува враќањето или ажурирањето (освен преку DFU, што е со притискање на копчето за мирување и дома копче во исто време и држете ги 10 секунди и потоа ослободете го копчето за спиење и продолжете да го држите копчето за дома уште 10 секунди), идеално за да не го вратите вашиот iPhone ненамерно, крадец кој не знае како да се стави режимот DFU не може да го врати вашиот iPhone за да го чува или препродава.

Се надевам дека ви се допаднаа, се потрудив добро да го објаснам секој дотерување и како да го добиете тоа ... какви било прашања не двоумете се да коментирате!

Досега мојот водич за измени, не заборавајте да го посетите нашиот блог Вести за iPhone да бидете ажурирани на светот на iPhone и што е околу вас!

Врска дел 2


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Едуардо М. dijo

  Вреди да се чека овој трет дел, голем придонес, одлична информација од 15-те измени и сите за понатамошно оптимизирање.
  Благодарам многу .
  Поздрав !!! 🙂

 2.   Талион dijo

  Tryе ги испробам Clap и QuickShoot, ви благодарам многу!