15% од сметките на Твитер се ботови

Твитер моменти

Од враќањето на Jackек Дорси, еден од основачите на Твитер, како извршен директор на компанијата, многумина беа промените што ги претрпе социјалната мрежа за микроблогирање. Но, и покрај нив, компанијата едвај успеа да крене глава и да го зголеми бројот на корисници, иако последниот финансиски извештај што го презентираше пред неколку недели веќе одразува нагорен тренд. Твитер беше многу критикуван за големиот број тролови што се дел од платформата, троловите кои беа една од причините зошто многу компании заинтересирани да ја купат отстапија.

Троловите се наоѓаат на сите социјални мрежи, исто како и ботови. Според една студија,најмалку 15% од активните сметки на Твитер се ботови, тоа е, тие управуваат автоматски од софтвер кој, според ова конфигурирано, ќе прави ретвитови, ќе ги следи другите следбеници ... Иако ботовите отсекогаш се сметале за нешто негативно, тие не се секогаш, бидејќи понекогаш тие се сметки наменети да понудат информации поврзани со временските услови, состојбата на патиштата, природните непогоди, информации за одредена тема ... Секој од нас, преку IFTTT, може да создаде ботови за објавување или ретвитување на информации што исполнуваат одредени претходно утврдени параметри.

Твитер е свесен за овие типови сметки и, како и со троловите, се обидува да стори сé што е можно за да се реши овој проблем, особено со сметки за духови кои не се посветени на нудење корисни информации, туку едноставно се посветени на зајакнување на твитови од други сметки, како што се случи на последните избори во Америка. Но, може да се искористи и за спроведување прикриена терористичка пропаганда меѓу многу други. Во моментот и по последното ажурирање на Твитер, мрежата за микроблогирање стави во рацете на корисниците голем број опции за пријавување и замолчување кој било вид на дело што го сметаме за необично.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.