1TB Пендрив, која е неговата цена?

1 ТБ Пендрив Се сеќавам пред неколку години, кога купив специфичен компјутер, кога ми рекоа дека би било добра идеја да купам надворешен хард диск за да правам дневни бекап на сите мои датотеки. Во тоа време тие ми рекоа „купи го 1TB, подобро отколку да не го промашиш“, а јас го направив тоа, купив надворешен тврд диск од 1TB, голем, крут и дека морам да го поврзам со електричната мрежа. Подоцна, започнаа да се појавуваат помали флеш мемориски дискови и не им треба напојување и сега веќе има некои други 1TB pendrive на располагање

Но, дали вреди? Дали неговата цена е многу повисока од онаа на другите нијанси? Премногу се големи? Во овој пост ќе се обидеме да ги решиме сите сомнежи со кои можете да ги имате овие мали спомени голем капацитет за складирање. Се разбира, предвидувам дека, како и обично, намалената големина има цена, цена што не е баш прифатлива, освен ако не сакате да играте руски рулет купувајќи малку познати брендови.

 Колку реален капацитет има 1TB pendrive?

вистинско складирање на pendrive

Ова е нешто што јас не го разбирам многу, или, поточно, не сакам да го разберам. Секој албум има капацитет, капацитетот да не е тој што го пишува на етикетата, односно како ни го продаваат. Но, реалноста е многу поинаква и во следната листа имате неколку примери:

Големина на диск според производителот Вистинска големина на дискот во гигабајти
160 GB 149 GB
250 GB 232 GB
320 GB 298 GB
500 GB 465 GB
1000GB (1TB) 931 GB
2000GB (2TB) 1862 GB
3000GB (3TB) 2793 GB

И капацитетот што ми недостасува во 1TB pendrive и останатите спомени? Да го кажам тоа брзо и погрешно, но да биде разбрано, тоа е како меморијата да има свој оперативен систем за да функционира. Всушност, овој „оперативен систем“ е познат како RAID (Википедија) И NAS (Википедија) Првиот ќе ни помогне да ги повратиме податоците во случај на прекинување на дискот. Вториот е местото каде што ја зачувува IP-то на компјутерите, корисниците, групите итн. Значи, со одземање на просторот што им е потребен на RAID и NAS, од 1.000 GB што ги нуди производителот, иако во реалноста би требало да биде 1.024 GB, би ни останале 931 GB за да можеме да ги чуваме и управуваме со нашите датотеки.

Дали 1TB pendrive е преголем?

Ова ќе зависи од тоа со што ќе ги споредиме. Ако ги споредиме со SanDisk USB флеш драјв ...Ultra Fit »/] од SanDisk, да, тие се огромни. Ultra Fit се погонски пенкала кои се практично сите USB конектори и тешко излегуваат од компјутерот. Но, ако ги споредиме постојните нијанси од 1TB со првите погони за пенкало што постоеја, тие ќе беа повеќе или помалку со иста големина. Некои имаат димензии на нешто повеќе од 7 см, што не е ништо ако треба да носиме многу информации секогаш со нас.

Дали е 1TB pendrive многу скап?

Врши цена

Одговорот е едноставен: Да. Ова е нешто најлогично: колку е поголем капацитетот што го нуди pendrive, толку е поголема и неговата цена. Покрај тоа, во моментот нема многу модели за избор, така што при купување на 1TB pendrive ќе платиме и цена што ја носи малата постоечка понуда. Можеме да кажеме и дека приходите од овој капацитет се нешто релативно ново и кога и да сакаме да купиме нешто што не постои веќе долго време, ќе мора да платиме малку повеќе. Ако погледнеме наназад, ќе се сетиме дека порано беше лесно да се плати цена од 1 GB = 1 € и сега можеме да најдеме спомени по цена од 1 GB = 0.25 € или помалку. Со ова сакам да кажам дека приколките од 1TB сега се многу скапи, но со текот на времето ќе паднат во цена.

Дојдов да прочитам на Интернет дека единствениот што создава „вистински“ 1TB приврзоци е Кингстон, токму првиот модел за кој ќе зборувам следно. Преку онлајн продавници, дури и во најреномираните како Амазон, можеме да најдеме некои што ветуваат 1TB, но кога ќе дојде дома, купивме pendrive од само 16-32 GB. Како и сè во животот, ако сакаме да играме безбедно, најдобро е да го купиме оној од Кингстон, но неговата цена е многу висока. Останатите pendrives може да имаат цена помала од 100 € и таму веќе треба да одлучиме дали да се обложиме и да го купиме или да го оставиме да помине. Многу пати ефтино е скапо и имам видено видеа од луѓе кои купиле iPad искористувајќи ја „понудата“ и, при отворање на кутијата, она што го купиле е дрвена табла. Сега ќе ви кажам за некои 1TB pendrives.

HyperX Предатор DTHXP 30

HyperX Predator DTHXP 30 1TB

Можеби најпозната е HyperX Predator DTHXP30 -...Kingstone DataTraveler HyperX Predator DTHXP30 /]. Има димензии 7,2 х 2,7 х 2,1 см и тежина од 45гр. Тој е достапен околу 3 години, така што неговата цена веќе падна нешто, барем на Амазон. Сепак, станува збор за USB 3.0 pendrive, чија цена е повеќе од 800 €, затоа не е препорачливо ако она што го сакаме е да земеме со нас два филма и четири фотографии 😉 Логично, ваквиот трошок е профитабилен само ако го амортизираме, на пример со нашата работа.

1TB USB OTG микро USB

1TB USB OTG

Ако сакаме многу поевтина, една опција е таа Микро USB-уред ...1TB USB OTG микро USB флеш диск »/]. Цената нема никаква врска со претходната од Кингстон, но станува збор за а USB 2.0 од бренд малку или ништо познато, да, исто така, со microUSB. Имајте на ум дека сеќавањата имаат животен век и може да се случи, со мала употреба, pendrive да престане да работи (ми кажуваат на Verbatim 32GB USB ...). Ако сакате да се обложите на овој модел, ќе мора да платите само нешто повеќе од 25 евра, но запомнете што реков претходно.

У диск USB 2.0 1TB

У диск USB 2.0 1TB флеш диск

Друга опција од малку позната марка, USB 2.0 и многу поевтина од Кингстон е таа У диск УСБ-флеш-уред ...У диск USB 2.0 1TB Flash Drive »/]. Ова не е достапно на Амазон Шпанија, но ако вреди можете да го купите во продавницата во САД. За ова го велам истото како и претходното, дека треба да бидете претпазливи затоа што може да не трае долго. Единственото нешто е што твоето цена од 44 УСД Нè повикува да се обложиме на тоа, и уште повеќе ако она што го бараме е USB-стик со мал и голем капацитет.

Дали имате какви било прашања во врска со 1TB pendrives?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Педро dijo

  Од моја страна, да ви кажам дека го купив kingston HyperX Savage 256 GB pendrive по добра цена за 100 евра и тоа е додаток во вредностите за пренос на податоци, тоа е многу брзо и за таа цена не е лошо

  1.    Пабло Апарисио dijo

   Здраво Педро. Добра цена, нели? Околу 0.39 € по Гига со тој простор е добро. Во денешно време, ако не обрнете внимание, можете да купите поскапо со многу помалку складирање. Добро купување

   Честитка.

 2.   Карлос dijo

  Извинете, за вашиот коментар за кингстонот HyperX Savage, како го сфативте ефтино, јас сум од Латинска Америка и ретко е да се најде таков вид на USB, освен што сум развивач на игри, ми треба многу простор, може ли да кажете мене како да го набавам xfa?

 3.   Диего Алатристе dijo

  Здраво
  Вистината е дека да ... да не се залажуваме!

 4.   cecilia dijo

  Добро утро, кој е за прозорецот 10?