2 начини да ги знаете USB-уредите вметнати во компјутерот

список за проверка на USB pendrive вметнат во компјутерот

Ако во одреден момент го оставивме нашиот Windows PC апсолутно сам, можеби во оној временски период во кој не беше под наша контрола некој можеше да поврзе USB-стик, да се обидеме да ги спасиме нашите лични информации на овој уред за складирање. Без да мора да паднеме во „синдром на прогон“, но секогаш ќе биде потребно да се обидеме да го знаеме овој и неколку други аспекти на нашиот тим за работа.

Поддржани од две алатки што можеме да ги користиме целосно бесплатно, ќе имаме можност за преглед на тој аспект и неколку други, што не мора да вклучува USB pendrive, туку и хард диск со ист вид технологија и уште неколку други додатоци отколку што може лесно да се поврзат со соодветната порта на компјутерот; го предупредуваме читателот дека оваа статија е посветена исклучиво на оние кои користат Виндоус во неговите различни верзии.

1.USBDeview

Првите алатки што ќе ги препорачаме во овој момент се USBDeview, што е пренослив и е достапен под различни модалитети за оние кои го бараат тоа. Откако ќе отидете на официјалната веб-страница на нејзиниот развивач (преку врската предложена погоре), таму ќе најдете две верзии за преземање, од кои едната еЕдниот е компатибилен со 32-битни Виндоус, а другиот со 64-битен. Една од двете апликации што ги преземате е пренослива, што значи дека не треба да ја инсталирате на вашиот компјутер.

USBDeview 01

На оваа иста официјална веб-страница и под линковите за преземање на алатката ќе ги најдете соодветните верзии на јазичните пакети, нешто што би можеле да преземете ако често користите USBDeview. Сепак, стандардниот јазик е англиски (технички) и затоа, секоја од функциите не претставува ниво на потешкотија за разбирање.

USBDeview 02

Кога работиме USBDeview, ќе го најдеме неговиот интерфејс, каде ќе бидат дистрибуирани секоја негова функција во различни колони. Уредите што сме ги поврзале на компјутерот ќе се појават во тој момент, оние што се исклучени (но кои во одреден момент биле поврзани со компјутерот) имаат бела боја и други светло зелени што претставуваат УСБ-уреди кои се моментално поврзани.

USBDeview 03

Можете да кликнете двапати на кој било од нив за да видите детални информации, што може да го покаже капацитетот (во случај на USB-стик или надворешен хард диск), производителот и неколку други аспекти. Многу важен факт на кој ќе му се восхитувате токму тука, ова во моментот кога USB-уредот беше поврзан и исклучен. Ако можете да му се восхитувате на некој од списокот што не ви припаѓа, ова би значело дека некој го користел вашиот Windows PC со USB флеш-уред без ваша дозвола и овластување. Ако го користите десното копче на кој било од USB-уредите прикажани таму, ќе се појават неколку контекстуални функции, кои ќе ви помогнат да го отстраните нивното присуство од базата на податоци на Виндоус (во случај да сакате да го сторите тоа).

2. Прегледувач на историја на USB

Ова станува уште една интересна алтернатива, која исто така исполнува слична функција со алатката што ја споменавме погоре иако, со неколку специјализирани функции за кои ќе разговараме подолу.

Препорачуваме да одите во областа за преземање на официјалната веб-страница на «Прегледувач на историја на USB«, Мора подоцна да се движам до долниот дел на прозорецот за да ја пронајдам оваа алатка и нејзината врска за преземање. Откако ќе го стартувате, ќе најдете пријателски, но целосен интерфејс во исто време, каде што можете да го анализирате вашиот компјутер (со Виндоус) на знајте кои USB уреди се поврзани неодамна. Како и претходно, можете двапати да кликнете на кој било од резултатите за да видите повеќе информации за тој уред.

USBDeview 04

Најинтересниот дел од оваа алатка е тоа што има можност да може анализира други компјутери кои се дел од локална мрежа. За да го направите ова, треба да ги користите името на компјутерот, работната група и лозинката за пристап (со корисничкото име) во случај кога наведениот компјутер ги користи овие квалификации за пристап.

Со овие алтернативи што ги споменавме, веќе ќе имате можност знајте дали некој вметнал USB pendrive на вашиот компјутер без да сте понудиле никакво овластување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->